مراقبت محیطی و زیبایی

9 عادت روزانه که شما را بیمار می کند

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

در اواسط فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا به سر می بریم. فصلی که ترکیبی از روزهای سرد زمستان و روزهای خنک بهاری است.
بسیاری از ما تلاش می کنیم با اضافه کردن ویتامین C، زینک و مولتی ویتامین ها و دیگر مواردی که باعث پیشگیری می شود بیماری را از خود دور کنیم. با اینکه این اقدامات کمک کننده هستند، اما عادات روزانه ای وجود دارد که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن ما می شوند. برانکارد پیشنهاد می کند پیش از آنکه به دست خودتان سیستم ایمنی تان را در معرض بیماری ها قرار دهید، این عادات را بشناسید و آن ها را رفع کنید. با برانکارد همراه باشید.

9عاداتی که در هر فصلی باید ترک شوند:

با وجود اینکه زمستان، ما را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و می کند، با این وجود عاداتی وجود دارد که اگر ترک نشود، در هر فصلی از سال سبب می شود سیستم ایمنی بدن شما تحت الشعاع قرار بگیرد. برانکارد این عادات را در 8 مورد خلاصه کرده است.

۱- استرس

تحقیقات بی شماری تا به حال نشان داده اند که استرس می تواند تاثیرات منفی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد. استرس از منابع مختلفی نشات می گیرد مثلا خانواده یا فشار کاری. اما موردی که بیشترین آسیب را به ایمنی بدن می رساند استرس حاصل از تنهایی یا محدودیت حمایت سیستم اجتماعی است. برای جلوگیری از آسیب چنین استرسی برنامه ریزی کنید و زمانی را با دوستان خود سپری کنید، و یا سعی کنید عضو یک هیئت اجتماعی یا تیم ورزشی شوید. از سویی استرس و خودخوری مداوم سبب تضعیف مروری سیستم ایمنی شما شده و گاهی اگر بیش از حد استرس را احساس کنید، به طور ناگهانی به عضلات تان حمله خواهد کرد. یکی از دلایل بیماری MS و دستروفی عضلانی، تحمل حجم زیادی ازاسترس است.

استرس مزمن و حتی استرس غیر بالینی، نیز می توانند واکنش سلول های «T» را ضعیف کنند، که نشان می دهد بدن چگونه به طور موثر به ویروس ها و باکتری ها واکنش نشان می دهد. اگر بیشتر مواقع حس می کنید بی حال و پایین هستید شاید فصل سرما بهترین زمان باشد که بالاخره به دنبال درمان این حال گرفته بروید.

استرس

۲- تنوع غذایی ندارید

علاوه بر ویتامین C و D، بدن هر روز میزبان مواد مغذی است تا با کمک آن ها عملکرد سیستم ایمنی بدن را به بالا ترین حد خود برساند. همین طور که روزها سردتر و تاریک تر می شود، ما نیز بیشتر به سمت غذاهای راحت متمایل می شویم. این غذاها معمولا مانند سالاد و سبزیجاتی که بهار و تابستان استفاده می کردید سرشار از مواد مغذی نیستند. برای مثال ویتامین A، به سلول های سفید بدن کمک می کند بهتر با عفونت مبارزه کنند.

اگر سرما باعث شده میان وعده های سرد مانند هویج کمتر دلپذیر شوند، از سبزیجات پخته شده ای که برگ سبز تیره دارند و یا سیب زمینی شیرینی برای تامین ویتامین A مورد نیاز بدن تان استفاده کنید. ویتامین E برای مبارزه با عفونت های تنفسی بسیار عالی است و می توانید آن را در دانه ها و آجیل ها پیدا کنید، گردو و دانه های کدو را به سادگی می توانید در سالاد، سبزیجات پخته و حتی به صورت میان وعده استفاده کنید.

ویتامین ها

۳- پشت کردن به با نور خورشید

برای بسیاری از ما رفتن از خانه یا آپارتمان به پارکینگ و سپس پارکینگ اداره و داخل اداره بدون اینکه لحظه ای بیرون باشیم بسیار راحت است. زمستان ها به راحتی می توان هوای سرد را بهانه کرد و به جای اینکه پیاده به محل کار برویم با ماشین این کار را انجام دهیم. متاسفانه با این کار یکی از مهمترین منابع ویتامین D را از دست می دهید: نور طبیعی خورشید. تنها ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید می تواند تولید ویتامین D را تقویت کند. این ویتامین توانایی بدن برای مبارزه با سرما خوردگی و آنفلوآنزا را افزایش می دهد.

توصیه می شود روزانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ IU ویتامین D دریافت کنید تا به قدرت استخوان ها و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک شود. کمبود ویتامین D می تواند باعث مشکل روماتولوژیک نیز شود، از جمله کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک. همه اینها باعث می شود زیر نور آفتاب بودن تان را افزایش دهید.

پشت کردن به نور خورشید

۴- در کاسه چیپس غوطه ور هستید

چیپس یکی از تنقلات پرطرفدار است، در یک دورهمی و یا تماشای مسابقه ای از تلویزیون به سادگی می توانید یک کاسه کامل را استفاده کنید. چیپس و به طور کلی تنقلات از آنجا که هیچگونه ماده مغذی در خود ندارند هیچ کمکی به بدن تان نمی کنند، البته آنچنان هم بیکار نیستند به کاهش سرعت بهبودتان خوب کمک می کنند!

در کاسه چیپس غوطه ور هستید

۵- جدا کردن خود

وقتی بیرون هوا سرد است، در لاک خود فرو رفتن و ایزوله شدن هم ساده می شود. شاید هم می خواهید برای دوری از میکروب ها با انسان ها کمتر در ارتباط باشید! در واقع جدا کردن خود از دیگران برای در امان ماندن از سرماخوردگی و آنفلوآنزا تاثیری معکوس دارد. ایزوله کردن در اصل به معنای جلوگیری از الگوهای نامنظم غذایی و عادات ناسالم است. حتی اگر زیاد هم احساس خوبی ندارید گاهی از لاک خود بیرون بیایید، چون گاهی قسمتی از جمع بودن خوب است.

۶- توجهی به چیزی که لمس می کنید ندارید

به مطب یک پزشک رفته اید، وقتی در اتاق انتظار هستید مواظب تک تک سرفه ها و عطسه های اطراف تان هستید، بعد از ملاقات نیز به دستشویی می روید خوب دست هایتان را می شویید و خشک می کنید، متاسفانه وقتی به اداره بازمی گردید، دست تان را به همه جا می زنید، شاید این ها را بدون میکروب می دانید! هر سطحی که مرتب توسط افراد مختلف لمس شود می تواند حاوی انواع ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا باشد.

شستن دست ها بعد از لمس هر چیز عمومی می تواند یک نوع وسواس به نظر برسد به همین دلیل توصیه می کنیم حداقل سرکار و جاهایی که چنین شرایطی دارید صورت خود را با دست لمس نکنید. لمس چشم، لب ها و بینی می تواند باعث شود ویروس ها و باکتری ها بتوانند راه به درون سیستم بدن تان پیدا کنند.

۷- خواب ناکافی

برای پاسخ ایمنی مطلوب بدن باید هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابیم. اما بیشتر مردم متاسفانه این کار را نمی کنند. این کار باعث کاهش سطح انرژی و قدرت سلول ها برای تجدید می شود. همچنین مستعد به بیمار شدن می شوید. کلید حل این مشکل کار روی بهداشت عادت خواب است. روتین خواب تان را تبدیل به یک اولویت کنید، زمان به خواب رفتن و بیدار شدن را دقیق مشخص کنید تا بتوانید از مزایای خواب بهره کامل را ببرید.

8-دوش آب گرم طولانی مدت

فقط صبح ها و شب های سرد زمستانی هستند که تمایل به بیشتر ماندن در حمام آب گرم را بیشتر می کنند. بخار و آب گرم شاید در همان لحظه احساس رضایت ایجاد کنند اما زیاد ماندن در چنین فضایی باعث خشک شدن و آسیب رسیدن به پوست می شود. این خشکی باعث خارش و ناراحتی است. به جای آب خیلی گرم از آب ولرم استفاده کنید و وقتی از حمام بیرون آمدید با حوله آرام خیسی پوست را بگیرید، سپس تا زمانی که پوست هنوز مرطوب است روی آن مرطوب کننده بزنید. با این کار دیگر آب با چکه کردن رطوبت را از روی پوست نمی برد. از سویی دیگر جالب است بدانید طبق تحقیقات برانکارد کسانی که دوش آب سرد می گیرند کمتر به آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا می شوند. بهتر است خود را به دوش آب سرد عادت دهید تا بدن تان در برابر سرما مقاومت داشته باشد.
دوش آب گرم می گیرید

9- وسائل باشگاه را تمیز نمی کنید

با اینکه هدف از به باشگاه رفتن حفظ سلامت است، اما گاهی هم می تواند باعث مریضی شود. شاید در باشگاهی که ورزش می کنید تا به حال علامت هایی دیده باشید که از مردم می خواهند بعد از استفاده از وسائل آنها را تمیز کنند، اما چند نفر واقعا به این درخواست عمل می کنند؟ بیشتر افرادی که از وزنه ها و یا ماشین های ورزشی استفاده می کنند تنها چیزی که پاک می کنند عرق شان است! ویروس سرماخوردگی می تواند ۲ تا ۸ ساعت بر روی سطوح دوام بیاورد.

یک توصیه دیگر

برانکارد قبل از استفاده وسائل آن ها را با حوله خود تمیز نکنید، چون پس از آن ممکن است صورت خود را لمس کنید و یا بخواهید چیزی مثل گوشی همراه تان را نگه دارید. از یک حوله جدا و مقداری ضد عفونی کننده حاوی الکل برای تمیز کردن وسیله ای که قصد استفاده از آن را دارید کمک بگیرید، و اگر می خواهید شهروندی نمونه باشید بعد از اینکه کارتان تمام شد وسیله را برای نفر بعد تمیز کنید.

https://ashpazbashy.com/%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%DB%B8-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%B6-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF/

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.