پزشکی و سلامت

7 نشانه‌‌ی دهیدراته شدن بدن؛ زمانی که بدن‌تان از کم آبی گله می‌کند

۷ نشانه‌‌ی دهیدراته شدن بدن؛ زمانی که بدن‌تان از کم آبی گله می‌کند

جدا از زمانی که احساس تشنگی می‌کنید، و آب می‎‌نوشید، زمان‌هایی وجود دارد که بدن‌تان از کم‌آبی به صدا درمی‌آید، این را از علائمی می‌توان فهمید که بدن سعی دارد به شما بگوید. وقتی مدفوع به رنگ تیره درمی‌آید، بدن با کم‌آبی روبرو است. البته علائم دیگری مانند تغییر خلق و خو، میل به شیرینی و تنفس شما می‌تواند از عواملی باشد که به شما می‌گوید: بدن شما دهیدراته شده است.

 


 

کمبود آب(دهیدراته) چیست؟

قبل از اینکه از علائم کمبود آب صحبت کنیم باید ابتدا بدانید دهیدراته دقیقا به چه به معناست. بر اساس تفسیری که کلینیک مایو کرده است دهیدراته زمانی اتفاق می‌افتد که حجم مایعاتی که از بدن‌تان دفع می‌شود بیشتر از آبی است که بدن دریافت می‌کند. در عین حال بدن ‌تان آب و مایعات لازم برای جایگزین این کم آبی ندارد.

برای آگاهی از علائم پایین آمدن آب بدن، این مطلب را در برانکارد دنبال کنید. زمان یک دقیقه‌ای که برای خواندن این مقاله می‌گذارید، ارزش آگاه شدن را دارد چرا که بسیاری از ما با کم آبی بدن مواجه می‌شویم و علائم آن را می‌بینیم درحالیکه همچنان دلایل آن را نمی‌دانیم.

 

دهیدراته شدن چیست؟

 


 

نفس شما بوی نامطبوعی می‌دهد!

بزاغ دهان 24 ساعته ترشح می‌شود تا تکه غذای مانده لای دندان یا بین لثه‌ها را تمیز کرده و بشوید. اگر دهان‌تان خشک باشد، این تکه‌های ریز، در دهان باقی می‌ماند و باعث رشد باکتری شده و باعث بوی بو دهان شده و اصطلاحا نفس‌تان بوی ناخوشایندی می‌گیرد. که یکی از عوامل دهیدراته یا کم آبی بدن است. حتی یک جرعه آب در طول روز که در دهان‌تان نگه دارید، باعث می‌شود دهان‌ مرطوب بماند. اگر اهل آدامس هستید، می‌توانید آدامس بجوید( ترجیحا کم شکر) و یا آب نبات یا شکلات بمکید( و باز هم ترجیحا کم شکر) که به تحریک بزاغ دهان کمک می‌کند.

 

دهیدراته شدن چیست؟

 


احتمالا بدخلق می‌شوید

محققان آزمایشگاه تست عملکرد انسان دانشگاه کانتیکت آمریکا، بر روی تمرکز و خلق و خوی 25 زن که روزانه مقدار معینی آب می‌نوشیدند، سپس دو روز آب ننوشیدند. درنتیجه بدن آن‌ها کمی دهیدارته شد که با رفتاراهایی مثل کج خلقی، خستگی، سردرد و مشکلات تمرکزی همراه بود. در یک آزمایش جدا، مردان با کمی بیشتر از دهیدراته شدن، با سردرد و مشکلات تمرکزی روبرو می‌شدند. بر اساس این مطالعه در رابطه با تغییر خلق و خو، زنان بیشتر از مردان، نسبت به دهیدراته شدن بدن، تاثیر پذیر هستند. دانشمندان هنوز نمی‌دانند دلیلش چیست. (اما از ما می‌شنوید این‌ها باورهای غلطی هستند که همین الان باید آن‌ها را رد کنیم.)

 

دهیدراته شدن چیست؟

 

 


شما به خوردن شیرینی و کوکی تمایل دارید

احتمالا نیاز بدن‌تان به آب را پس از تمرینات ورزشی، نادیده گرفته‌اید. کیم لارسون، متخصص تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: پس از یک تمرین شدید، بدن نه تنها دهیدراته می‌شود بلکه ذخایر گلیکوژن بدن هم رو به اتمام است. گلیکوژن نوعی کربوهیدرات ذخیره شده است که بدن به عنوان سوخت استفاده می‌کند. تمایلات ما به غذا یا مواد دیگر، عاملی است که می‌توان از آن فهمید بدن می‌گوید مقدار بیشتری از آن را نیاز دارد. مثل تمایلات ما به خوردن شیرینی که یکی از دلایل آن کمبود آب است. به عقیده‌ی لارسون اگرچه شاید هرکسی بعد از ورزش به سمت شیرینی‌جات تمایل پیدا نکند، اما ممکن است در زمان خستگی این تمایل به سراغ‌تان بیاید. انتخاب‌های جایگزین: مصرف میوه و غذاهای لبنی سریع‌ترین راه رساندن کربوهیدرات و مواد مغذی برای تامین انرژی است در زمانی که گلیکوژن به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

بسیازی از میوه‌ها و حتی ماست کمک می‌کند آب بدن شما به حالت طبییعی دربیاید. در مورد مصرف آب به خود ترس ندهید. هر زمان که شروع به مصرف آب می‌کنید، فرم بدن شما هم تغییر کرده و صورت‌تان شفاف می‌شود.

 

استخدام


پوستتان دیر به حالت قبل برمی‌گردد

یعنی چه؟بیایید با هم یه آزمایش انجام دهیم. پوست پشت دست‌تان را بکشید، چند ثانیه آن را نگه دارید و سپس رها کنید. پوست باید خیلی سریع به حالت اولیه خود بازگردد. اگر پوست شما به آرامی به حالت اولیه خود بازمی‌گردد، این را می‌توانید یکی از نشانه‌های کمبود آب به حساب آورید.

کریس ادیگان، متخصص پوست می‌گوید: غشا پوست- که معیاری برای اندازه‌گیری قابلیت ارتجاعی پوست است_ با کاهش تنها 5 درصد مایع بدن، قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد که این عاملی برای نشان دادن کم آبی بدن است. البته این عامل در خانم‌‌های مسن بیشتر مشاهده می‌شود. اما چرا باید بدن هیدراته باقی بماند؟ چون باعث می‌شود جوان‌تر بنظر برسید به خصوص زمانی که پا به سن می‌گذارید رطوبت و هیدراته کردن پوست کمک می‌کند تا ظاهر پوست شفافی داشته باشید.

 

دهیدراته شدن چیست؟

 


کم‌آبی بر کیفیت تمرینات ورزشی شما تاثیر می‌گذارد

دهیدراته شدن بدن، باعث کاهش عملکرد دستگاه فشارخون شده و درنتیجه قلب سخت‌تر کار می‌کند که درنتیجه تاثیر مستقیم بر میزان چربی شما دارد. به عقیده‌ی لارسون حتی 2 الی 3 درصد کاهش آب بدن، روی تمرین شما اثر می‌گذارد. 5 درصد کمبود آب باعث می‌شود تا عملکرد شما در تمرین 30 درصد کاهش پیدا کند که این میزان به خصوص برای ورزشکاران حرفه‌ای، درصد نامطلوبی است.

 

عضلات و ماهیچه های بدن عمدتا از آب تشکیل می شوند و به آب نیاز خواهند داشت. کمبود آب بدن در واقع به معنی کمبود ماهیچه‌ها و عضلات خواهد بود. به همین دلیل نوشیدن آب، قبل، بعد و در حین تمرینات ورزشی ضروری است. نوشیدن آب در دوران ورزش و تمرینات بدنی می‌تواند التهاب و درد بدن را هم کاهش دهد.

یک راه ساده برای جلوگیری از کاهش بدن است است که شما هرروز آب بنوشید. زمانی که پشت لپتاپ هستید، زمانی که تلویزیون می‌بینید، قبل از خواب، بعد از بیدار شدن، هر زمان که فرصت کردید آب بنوشید تا علاوه بر حفظ آب بدن، پوست‌تان شفاف‌تر شود.

 

 

دهیدراته شدن چیست؟

 


رانندگی شما وابسته به نوشیدن شما است

انتظار نداریم شما قبل از رسیدن به جاده در حالیکه بطری آب‌تان را سر می‌کشید، تصادف کرده و یا در بهترین حالت ماشین شما داخل چاله بیفتد، اما باتوجه به تحقیقات منتشر شده از مرکز فیزیولوژی، رانندگی زمانی که بدن شما با کمبود آب مواج است به همان میزانی خطرناک است که در زمان مستی پشت فرمان می‌نشینید!( البته از نظر تعداد اشتباهاتی که در طول رانندگی ممکن است بکنید، می‌گوییم!) محققان بریتانیایی طبق آزمایشی که بر روی گروهی از رانندگان انجام دادند، طی دو ساعت رانندگی، رانندگانی که بدن آن‌ها هیدراته بود و به اندازه‌ی کافی آب نوشیده بودند، 47 خطای رانندگی داشتند، مانند ترمز دیرهنگام یا خارج شدن از مسیر و.. کم آبی باعث خستگی شده و برتواناهایی‌هایی همچون تمرکز و واکنش سریع نشان دادن، تاثیر می‌گذارد.

 

 

دهیدراته شدن چیست؟

 


وقتی خیلی سریع می‌ایستید، احساس گیجی می‌کنید

یکی از نشانه‌های کاهش آب بدن، زمانی است که حجم خون و فشارخون شما کاهش پیدا می‌کند یا به اصطلاح فشارتان می‌افتد. برایتان پیش آمده زمانی که به طور ناگهانی از صندلی بلند می‌شوید، یا از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر می‌روید، احساس می‌کنید سرتان گیج می‌رود. احساس خارش یا خشکیدگی پوست دارید؟ همه‌ی این عوامل، نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید شما دچار کم آبی شده‌اید.

 

 

دهیدراته شدن چیست؟

 

راه‌های زیادی وجود دارد که بدن‌تان هیدراته باقی بماند و از بی‌آبی نخشکد. اگر مشکل قضای حاجت ندارید، در طول روز آب به میزان فراوان آب جذب کنید تا هم بدن‌تان شاداب‌تر باقی بماند و هم از آسیب ‌های مربوط به دهیدراته شدن در امان بمانید. فقط درنظر داشته باشید که در یک بطری پلاستیکی یکبار مصرف( همان بطری آب معدنی خودمان) بیش از یکبار آب ننوشید! موادی که در ساخت بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌شود، خود عامل انتقال بیماری هستند. به طور کلی اگر بخواهم این مقاله را جمع بندی کنم باید بگویم تا می‌توانید آب بنوشید، آب بنوشید، آب بنوشید!

 

 

 

 

 

منبع: rd