مراقبت محیطی و زیبایی

20 کاری که نباید بعد از وقوع سیل انجام دهید

۲۰ کاری که نباید بعد از وقوع سیل انجام دهید

 

.

سیل ممکن است ناگهانی بیاید و چندین روز یا چندین هفته ادامه پیدا کند. در حالی‌که زلزله ممکن است در عرض چند ثانیه تمام شود، اما سیل همچنان ممکن است ادامه پیدا کند. اثرات مخرب سیل، ممکن است جزئی یا عمده باشد. این اثرات مخرب می‌تواند شامل آب بردن ماشین باشد و یا شستن یک خانه‌ی کاهگلی و بردن آن و خساران مالی و جانی از این دست..!

متاسفانه بسیاری از مردم سیل را جدی نمی‌گیرند. به خصوص در حوادث اخیر، شاهد آن بودیم که خوراک تلگرام و استوری اینستاگرام، برای یکسری افراد مهم‌تر از نجات جان خود یا بقیه افراد بود و یا احتمالا پیش خودشان فکر می‌کنند که این فقط کمی آب است و ما را با خود نمی‌برد و تمام می‌شود، اما…!

برای حفظ سلامت شما و عزیزان‌تان هم در زمان وقوع سیل و هم پس از آن، 20 نکته برایتان آماده کرده‌ایم، که در زمان وقوع سیل نباید آن‌ها را انجام دهید.

.

.

1- راه رفتن و عبور از آب در سیل

.

آب‌های سیلابی هرچقدر هم که در نظرتان کم باشد، عبور از آن خطرناک است، به دودلیل: دلیل اول اینکه ممکن است جریان ناگهانی سیل، شما را با خود ببرد و دلیل دوم اینکه آب‌های سیلابی به علت عبور از مسیرهای مختلف دارای خرت و پرت، مواد شیمیایی، چوب و … بوده که ممکن است به سلامت شما آسیب وارد کند و موجب بروز بیماری‌های عفونتی شود. این آب کلا برای سلامتی افراد ضرر دارد.

 

.

2- رانندگی در سیلاب‌ها و بارندگی‌های شدید

.

.

رانندگی در زمانی که سیل می‌آید، بسیار بسیار خطرناک است. فقط چند سانت آب لازم است(حدود 30 سانت) تا ماشین شما کنترل خود را از دست بدهد و به آب‌های سیلاب برود و یا باعث شود شما در ماشین گرفتار شوید.

 

 

.

3- نداشتن بیمه‌ی حوادث و سیل

.

اگر در نزدیکی مناطق سیل‌خیز زندگی می‌کنید، همین امروز خانه و املاک و ماشین‌تان را بیمه کنید. منتظر اتفاق نباشید تا بیفتد و بعدا تصمیم بگیرید.

 

 

.

4- نادیده گرفتن هشدارهای مربوط به سیل

 

.

هر رودخانه دارای مرحله‌ی سیل (یا همان ارتفاعی که در آن ریسک آمدن سیل افزایش پیدا می‌کند) منحصر به فرد خود را دارد، اما حتی اگر شما دقیقا در کنار رودخانه زندگی نمی‌کنید، باز هم باید مرحله سیلاب رودخانه‌های نزدیک به محل زندگی‌تان را کنترل کنید. سیلاب در مناطق همسایه اغلب قبل از رسیدن رودخانه به ارتفاع سیل اصلی خود شروع می‌شود.

.

….

5-نادیده گرفتن رشد کپک و قارچ

.

رشد کپک و قارچ حتی بعد از سال‌ها پایین آمدن سطح سیلاب، ممکن است سبب آسیب به ساختمان‌ها شود که تنفس در این قارچ‌ها یک خطر جدی برای سلامت انسان است.

6- رسیدگی به سیم‌های برق

.

همیشه به یاد داشته باشید سیم‌های برق و آب با هم ترکیب نشود. ایستادن در آب و تلاش برای برداشتن سیم برق کاملا و قطعا خطرناک است. همچنین به یاد داشته باشید که حتی اگر در برخی از قسمت‌های خانه‌تان برق ندارید، ممکن است همه‌ی سیم‌های برق دچار خرابی شده باشند.

 

.

7- دست زدن به حیوانات

.

خزندگان، جوندگان و حیوانات آواره پس از سیل ممکن است بسیار خطرناک باشد. حتی پشه‌ هم ممکن است در این دوره باعث انتقال آلودگی و میکروب و عفونت شود. سعی کنید پس از سیل با حیوانات سر و کله نزنید یا اصرار به نجات آن‌ها نداشته باشد.

 

..

8- ممانعت کردن از پوشیدن لباس‌های محافظتی و چکمه

.

.

همیشه پس از سیل، لباس و دستکش محافظتی بپوشید و چکمه به پا کنید. مواد شیمیایی، حیوانات و خرت و پرت‌های داخل آب ممکن است باعث بروز بیماری یا آسیب جدی شوند. همچنین بعد از سیل به هنگام تمیز کردن، استفاده از یک ماسک محافظتی ایده‌ی خوبی است. بسیاری از مواد شیمیایی یا کپک‌ها می‌توانند مشکلات تنفسی در شما ایجاد کنند.

 

.

9- استفاده از جاده‌ها و پل‌هایی که تحت هجوم سیل قرار گرفتند

.

.

آسیب ساختاری سیل به پل یا جاده باعث می‌شود این مسیرها دیگر ایمن نباشند. قبل از رفت و آمد از مسیرهایی که قبلا مورد هجوم سیل قرار گرفته‌اند، مطمئن شوید که این منطقه توسط مسئولان، مورد بازرسی قرار گرفته و مورد تایید است.

 

.

10- عدم چک کردن خانه پس از وقوع سیل

.

 

.

بعد از خساراتی که سیل به خانه وارد می‌کند، مشکلات ساختاری خانه را باید به خوبی بررسی کنید. زمانی که آب‌های سیل فروکش می‌کند، باید در این حالت، ساختار خانه، سیتم الکتریکی،سیستم گرمایشی و فاضلاب خانه را بررسی کنید.

 

 

.

⇐از دست ندهید:بهترین عکس‌العمل در زمان هشدار وقوع سیل! هشدار سیل را جدی بگیرید⇒

.

.

11- نادیده گرفتن سیتم فاضلاب خانه

.

.

اگر احیانا خانه‌ی شما در معرض سیل قرار دارد و پر از آب شده است، ابتدا سیستم فاضلاب خانه را بررسی کنید. فاضلاب خام بسیار خطرناک است و ممکن است موجب عفونت شود. ابتدا سیستم لوله کشی را چک کنید.

 

.

12- نوشیدن آب شیر بعد از سیل

.

.

هرگز پس از وقوع سیل از آب شیر ننوشید مگر اینکه از منبع موثق، اطلاعیه‌ای رسمی مبنی بر بی‌خطر بودن آب دریافت کرده باشید. آب چاه یا آب چشمه یا آب شهری، ممکن است توسط آب‌های سیل آلوده باشد. تا زمانی که از سلامت و پاکی آب شرب، مطمئن نشده‌اید از آب بطری استفاده کنید.

.

13- روشن کردن شمع یا چراغ نفتی در ساختمان‌هایی که در هجوم سیل قرار گرفته است

 

.

.

روشن کردن شمع یا چراغ نفتی در ساختمان‌هایی که در هجوم سیل قرار گرفته است، احتمال اشتعال را بالا می‌برد. این احتمال وجود دارد که آب‌های راکد حاوی نفت، بنزین یا سایر مایعات قابل اشتعال باشند.

 

.

14- عدم ایمن‌سازی بدن

.

آیا واکسن کزاز زده‌اید؟ آب‌های سیلاب ممکن است دارای حشرات یا عفونت‌هایی باشد که ایمنی بدن شما را به خطر بیاندازد. یا ممکن است همزمان که در آب در حال حرکت هستید، با خرده چوب و ابزارهایی که در آب پراکنده است، پوست‌تان در آب پاره شود، بدون اینکه خودتان بفهمید. درنتیجه ایمن سازی بدن‌تان را در اولویت قرار دهید.

 

.

15- دست کم گرفتن مونوکسید کربن

.

.

مونوکسید کربن یک قاتل خاموش است. این گاز، بی‌رنگ و بی بو است. ژنراتورها و بخاری‌های گازی را در مناطق دارای تهویه‌ی مناسب نگهداری کنید. همچنین مطمئن شوید که در هنگام پاکسازی خانه پس از سیل، فضا به خوبی تهویه می‌شود. همچنین ایده‌ی خوبی است که یک نشانگر مونوکسید کربن در خانه داشته باشید.

 

 

.

16- عکس نگرفتن از بناهای تخریب شده

.

در کیف وسایل ضروری خود حتما یک دوربین عکاسی یا موبایلی که بتوان با آن عکاسی کرد، همراه داشته باشید. عکس‌های خسارت‌های ایجاد شده به شما برای اثبات ادعایتان به بیمه کمک می‌کند. این عکس‌ها میزان خسارات وارد شده را نشان می‌دهد. اگر در یک منطقه‌ی سیل‌خیز زندگی می‌کنید، حتما راه مواجهه با سیل را بلد باشید.

 

 

.

17- نداشتن کیف ضروری در شرایط آب و هوایی نامناسب

.

حتی ممکن است یک طوفان کوچک باعث شود که برای مدتی برق نداشته باشید. یک کیف همانند کیف کمک‌های اولیه تهیه کنید و در آن لوازم ضروری که در زمان سیل ممکن است به آن نیاز پیدا کنید، مانند چراغ قوه، لوازم بهداشتی، پتو و لباس گرم و … جای دهید و آن را در یک جای قابل دسترس قرار دهید.

 

.

18- غذا خوردن پس از سیل

.

پس از وقوع سیل، استفاده از مواد غذایی موجود در انبار ممکن است خطرناک باشد. به علت رطوبت بالا و گسترش حشرات، حتی ممکن است هر مواد غذایی که به نظر، خشک می‌آید، آلوده باشد. پس از سیل هر مواد غذایی که در تماس با آب بوده دور بیاندازید.

 

 

.

19- تخلیه زودهنگام آب‌ زیرزمین

.

حتی پس از اینکه سیلاب تمام می‌شود سطح آب‌ در زیر زمین ممکن است بالا باشد. وجود آب در قسمت زیرزمین به این معنا است که در بیرون دیوارهای زیرزمین هم آب هست است. زمین پس از طوفان سنگین معمولا پر از آب می‌شود. اگر آب زیرزمین را خیلی زود تخلیه کنید، ممکن است آسیب‌های ساختاری به خانه‌تان وارد کنید. حتی ممکن است دیوار به طور کلی بریزد.

 

.

20- عدم تجدید آموزش‌های مربوط به کمک‌های اولیه

.

داشتن مهارت‌های کمک‌های اولیه برای شما و عزیزان‌تان مهم است. شما هرگز نمی‌دانید که چه زمانی لازم است این مهارت‌های نجات‌بخش را به کار ببرید و کی دچار اتفاقات ناگهانی خواهید شد، اما در صورت وقوع هر حادثه و اتفاق ناخوشایندی قادر خواهید بود که زندگی اطرافیان‌تان را نجات دهید. درنتیجه دانستن نکات مربوط به کمک‌های اولیه برای نجات جان افراد، اهمیت بسیار دارد.

 

 

 

 

 

 

.

منبع:thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.