مراقبت بیمار در منزل

انواع سرسوزن

اگر دارویی برای مصرف در منزل برای شما تجویز شده است، مانند داروهای باروری یا هورمون ها، آمپول های ویتامین B12، انسولین، داروهای سرطان و… باعث شده که انواع “سرسوزن” را داشته باشیم. به طور مثال سرسوزن انسولین، سرسوزن مزوتراپی و… همچنین باید بدانید که کدام سر سوزن مناسب را انتخاب کنید.

شما باید بیاموزید که چگونه داروی خود را به صورت ایمن تزریق کنید. همچنین باید بدانید که چگونه سرسوزن ها و سرنگ های مورد نیاز خود را بخرید. آنها طوری طراحی شده اند که به طور ایمن در کنار هم قرار گیرند.

بسیار مهم است که اندازه سرسوزن و سرنگ مناسب را انتخاب کنید تا دوز صحیح دارو را دریافت کنید. داشتن اندازه مناسب باعث تزریق آسان تر و با درد کمتر می شود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک پرستار به شما نشان می دهد که چگونه در منزل به خودتان دارو تزریق کنید و از جمله اینکه از کدام سرنگ و سرسوزن استفاده کنید. با این حال، آشنایی با اصول اولیه اندازه سرسوزن و سرنگ کمک می کند تا بتوانید هنگام تعویض آنها را از خطا جلوگیری کنید.

در این مقاله با انواع سرسوزن، نحوه اندازه گیری سرسوزن و سرنگ ها آشنا خواهید شد. همچنین نکات مفیدی برای انتخاب اندازه مناسب برای تزریقی که باید انجام دهید ارائه می کند.

انواع سرسوزن کدامند ؟

سایز سرسوزن ها نسبت به سرنگ ها دارای تفاوت است. این اندازه ها بر اساس حرف لاتین به طور مثال “G” و سپس عدد بعدی خواهد بود.

تعین اندازه سوزن :

اولین عدد جلوی حرف G نشان دهنده گیج سوزن است. هرچه این عدد بیشتر باشد، سرسوزن نازک تر است. عدد دوم طول سوزن را بر حسب اینج نشان می دهد.

به عنوان مثال، سرسوزن 22 G 1/2 دارای گیج ۲۲ و طول نیم اینچ است.

گیج سوزن :

اگر نیاز دارید مقدار کمی دارو به خود تزریق کنید، معمولاً استفاده از سوزن نازک و با گیج بالا کمتر دردناک خواهد بود.

برای مقادیر بیشتر دارو، یک سر سوزن پهن تر با گیج کمتر اغلب انتخاب بهتری است. در حالی که ممکن است درد بیشتری داشته باشد، یک سوزن پهن و با گیج پایین دارو را سریع تر از یک سوزن نازک و با گیج بالا تحویل می دهد.

طول سوزن :

بهترین انتخاب طول سر سوزن، به سن افراد بستگی دارد ( کودکان نسبت به بزرگسالان به سرسوزن های کوچک تری نیاز دارند ). همچنین جایی که سوزن را وارد می کنید نیز مهم است. برخی از داروها می توانند دقیقاً زیر پوست جذب شوند و بقیه باید به عضله تزریق شوند.

تزریق زیر پوستی وارد بافت چربی و درست در زیر پوست می شود که سرسوزن مورد نیاز کوچک و کوتاه است.

تزریق عضلانی مستقیماً به عضله می رود. عضله عمیق تر از پوست است، بنابراین سوزنی که برای این نوع تزریق ها استفاده می شود باید ضخیم تر و طولانی تر باشد. سوزن هایی با گیج ۲۰ یا ۲۲ و طول ۱ یا ۱.۵ اینچ معمولاً بهترین گزینه هستند.

همچنین باید در مورد میزان چربی بدن که سوزن باید از آن عبور کند فکر کنید. یک فرد لاغر ممکن است بتواند از یک سوزن با طول زیاد استفاده کند و یک فرد سنگین وزن تر ممکن است به سوزنی به طول یک اینچ یا نیم اینچ نیاز داشته باشد.

سرسوزن

رنگ سرسوزن ها چگونه است ؟

به قسمتی از سرسوزن که به سرنگ وصل می شود، هاب گفته می شود که این هاب ها رنگ های مختلفی دارند و هر کدام از این رنگ ها برای تزریقات زیر پوستی و عضلانی استفاده می شود.

 • سرسوزن زرد : سر سوزن زرد دارای گیج ۲۰ و قطر ۰.۹ میلی متر است که برای تزریق زیر پوستی استفاده می شود.
 • سرسوزن سبز : سر سوزن سبز دارای گیج ۲۱ و قطر ۰.۱۰ میلی متر است که برای تزریق زیر پوستی استفاده می شود.
 • سرسوزن سفید : سر سوزن سفید گیج ۱۶ و قطر ۱.۶ میلی متری دارد.
 • سرسوزن صورتی : سرسوزن صورتی گیج ۱۸ و قطر ۱.۲ میلی متری دارد.
 • سرسوزن کرمی : این سر سوزن دارای گیج ۱۹ و قطر ۱.۱ میلی متری می باشد که برای تزریق زیر پوستی استفاده می شود.
 • سرسوزن مشکی : گیج ۲۲ و قطر ۰.۷ و برای تزریق زیر پوستی استفاده می شود.
 • سرسوزن آبی تیره : گیج ۲۳ و قطر ۰.۶ برای تزریق زیر پوستی.
 • سرسوزن نارنجی : سر سوزن نارنجی دارای گیج ۲۵ و قطر ۰.۵ می باشد که مناسب تزریقات زیر پوستی است.
 • سرسوزن قهوه ای : سر سوزن قهوه ای دارای گیج ۲۶ و قطر ۰.۴۵ است که مناسب نوع های مختلف تزریق است.
 • سرسوزن خاکستری : گیج ۲۷ و قطر ۰.۴ که مناسب نوع های مختلف تزریق است.
 • سرسوزن سبز آبی : گیج ۲۷ و قطر ۰.۳۶ برای تزریقات عضلانی و بیرون پوست استفاده می شود.
 • سرسوزن قرمز : گیج ۲۹ و قطر ۰.۳ میلی متر که مناسب تزریق عضلانی است.
 • سرسوزن بنفش : سر سوزن بنفش دارای گیج ۳۱ و قطر ۰.۲۵ است.
 • سرسوزن نارنجی تیره : این سر سوزن دارای گیج ۳۲ و قطر ۰.۲۳ میلی متر می باشد.

سر سوزن

در پایان باید گفت که اگر نیاز دارید در منزل به خود یا شخص دیگری واکسن بزنید، شما یا یکی از اعضای خانواده باید یاد بگیرید که چگونه این کار را ایمن انجام دهید.

اگر سوالی دارید، با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که دارو را تجویز کرده است تماس بگیرید. دانستن اصول اولیه به شما کمک می کند هنگام تزریق و تعویض لوازم خود از خطا جلوگیری کنید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده از انواع سرسوزن و انجام تزریقات داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.