پزشکی و سلامت

11 نکته که به شما می‌گوید درد ناحیه کمر جدی است!

 

 

.

درد کمر و قسمت پشت یکی از آزاردهنده‌ترین دردها است، طوری‌که می‌تواند تا مدت‌ها آدم را از کار و زندگی بیاندازد. در اینجا به ترتیب مواردی گفته شده است که نشان می‌دهد درد کمر شما، یک وضعیت اورژانسی است که باید آن را جدی بگیرید( و همچنان آن را نادیده نگیرید!)

 

.

.

1- ممکن است مربوط به میز کار شما باشد!

.

معمولا خمیده هستید یا خمیده راه می‌روید؟ درد بالای کمر معمولا در افرادی که وضعیت نشستن یا ایستادن نامناسبی دارند بسیار شایع است. مدت طولانی مدت نشستن و خیره شدن به کامپیوتر، می‌تواند موجب کوتاهی عضلات سینه و درد در عضلات کمر ما بشود. بسیاری از مردم در ناحیه‌ی شانه‌ی خود احساس انقباض می‌کنند. اگر هرروز ساعت‌ها وقت خود را پشت میز می‌گذرانید و بدون آنکه متوجه شوید، مدت‌ها به حالت خمیده روی کامپیوتر تمرکز کرده‌اید، کمر دردی که در آینده شما را درگیر خواهد کرد، بسیار نزدیک است.

 

.

.

2- ممکن است در اثر استرس باشد!

.

دکتر چانگ متخصص درمان کنترل درد در مرکز درمان ستون فقرات در نیجرسی عقیده دارد علاوه بر وضعیت نشستن و ایستادن، کشیدگی در عضلات شانه یا گردن، نیز ممکن است باعث فشار در عضلات ذوزنقه‌ای و کمر شما شود. پوزیشن‌های نامناسبی که می‌تواند به شما آسیب برساند، استرس، تمرین شدید و خوابیدن در حالی که به گردن فشار می‌آید، می‌باشد.

 

.

.

3- ممکن است به علت کار و عادت روزمره‌ی شما اتفاق بیفتد!

.

اگر برایتان مقدور است، برای هر دردی از سرماخوردگی تا بدن درد، در خانه بمانید و استراحت کنید. به عقیده‌ی دکتر چانگ، زمانی که یک بخشی از عضله دچار کشیدگی می‌شود، بهترین کار، استراحت دادن به آن عضله است. او پیشنهاد می‌دهد که استراحت، گذاشتن یخ و مصرف داروهای ضدالتهابی و مسکن مثل ایبوپروفن کمک می‌کند تا دردتان تسکین و بهبود یابد. (البته تاجایی که می‌توانید سعی کنید از مصرف مسکن خودداری کنید، چون مسکن‌ها درد را درمان نمی‌کنند تنها آن را آرام می‌کنند.) رفتارهای اصلاحی و نرمش‌هایی که برای درمان کمر درد چاره ساز است، انجام دهید.

 

.

4- نیاز است که به دکتر بروید

.

تا کی می‌خواهید دردهایتان را نادیده بگیرید؟ نمی‌توانید برای همیشه کمردرد و پادرد و سردرد و سایر دردهایی که به سراغ‌تان می‌آید، در نظر نگیرید. لیدا گاناد متخصص جراحی و توانبخشی در این زمینه می‌گوید: اگر درد برای چند روز ادامه پیدا کند و یا برای کنترل آن نیاز به دارو داشته باشید باید به یک متخصص مراجعه کنید. از طرفی اگر درد به حدی باشد که شما را برای انجام کارهای روزمره‌تان به دردسر می‌افتید، باید به متخصص مراجعه کنید.

 

.

.

5- دردی وجود دارد که تیر می‌کشد و از بین نمی‌رود

.

شاید انواع ماساژورها و پشتی طبی‌های طبی را امتحان کرده باشید. با این وجود هنوز درد شما خوب نشده باشد. اگر ناحیه‌ی پشتی کمر شما تیر می‌کشد(البته احتمال بسیار نادر و ضعیف است) ممکن است ناشی از سرطان ریه باشد. سرطان ریه حاد منجر به درد استخوان در نواحی پشت می‌شود. کاهش وزن، درد در ناحیه قفسه سینه و ضعف از جمله علائم سرطان ریه است.

 

.

.

6- حادثه‌ی تصادفی را پشت سر گذاشتید!

.

اگر از یک تصادف نسبتا سبک برخورد ماشین‌ها، جان سالم به در برده‌اید، احتمالا رفتن به دکتر را پشت گوش انداخته باشید. باید بدانید یک ضربه‌ی کوچک به پشت سر یا جلوی سرتان، می‌تواند باعث التهاب ماهیچه و عضلات در اطراف گردن و سر شود. همچنین اگر علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه و گردن درد دارید، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

.

.

7- درون خود احساس درد می‌کنید!

.

هرکسی که سنگ کلیه را تجربه کرده باشد، می‌داند چه درد بدی در ناحیه کلیه و کمر می‌پیچد. با این حال بسیاری از افراد متوجه آن نمی‌شوند. همچنین ممکن است احساس درد زیادی در ناحیه پایین کمر و شکم خود، داشته باشید. افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند، در هنگام ادرار که درد و سوزش سختی را تجربه می‌کنند ممکن است ادراری به رنگ قرمز یا قهوه‌ای داشته باشند.

 

.

.

8- مدام تب دارید!

.

آنفولانزا ممکن است مسری باشد اما یک بیماری نادر و قدیمی نیست. دکتر تیان در این زمینه معتقد است درد شدید کمر که همراه با بی حسی یا سوزش در بازوهای شما همراه باشد، می‌تواند ناشی از یک عفونت نخاعی باشد. البته این سوزش ممکن است ناشی از بیماری خود ایمنی، سرطان یا دیابت نیز باشد. اگر دکتر شما تشخیص دهد که مبتلا به عفونت نخاعی شده‌اید، برای تشخیص بهتر، از شما تصویربرداری می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها در این زمنیه موثر هستند.

 

.

.

9-درد به قفسه سینه هم رسیده است!

.

گزگز یا ضعف در بازها ممکن است نشانه‌ی حمله قلبی و یا یک گرفتگی در دیواره آئورت باشد. به عقیده دکتر تیان سابقه‌ی فشارخون بالا نیز موثر است که ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود. در این مورد حتما نیاز است که به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

 

.

.

.

10- در پاهایتان احساس ضعف دارید!

.

اگر از کوله پشتی سنگین استفاده می‌کنید یا بار سنگینی را مجبورید مدت‌ها روی دوش‌تان به این ور و آن ور بکشید، وقت آن است که احتمال ابتلا به دیسک کمر خفیف را بدهید(فتق دیسک). در این باره دکتر چانگ معتقد است اگر درد کمر شما همراه با ضعف در دست یا پا باشد، احتمالا یک آسیب عصبی از یکی از دیسک‌های ستون فقرات باشد. در این مورد بررسی کنید که درد کمر شما ناشی از آرتروز نباشد.

 

.

.

11- بیماری کوستوکوندریت

.

درد و ناراحتی قفسۀ سینه می‏تواند رنجآور، سوزان یا در طبیعت خود آزاردهنده باشد. دندههایی که بیشترین آسیب را میبینند دندههای دوم تا پنجم هستند. دندهها با بافت محکم و محافظی به نام غضروف به استخوان سینه متصل میشوند. وقتی این غضروف دچار التهاب شود، وضعیت ایجاد شده تحت نام کوستوکُندریت یا درد قفسۀ سینه شناخته میشود. کوستوکندریت، عفونت غضروفی است که دنده را به استخوان سینه (جناغ سینه) متصل می کند. درد ناشی از این عفونت شبیه به حمله قلبی یا سایر بیماریهای قلبی است.
اگرچه این وضعیت معمولاً موقتی و گذرا است، در عین حال میتواند یک علامت هشدار باشد، زیرا این درد میتواند به دلیل همپوشانی با حملۀ قلبی قابل ملاحظه باشد.
دکترها به کوستوکندریت به عنوان سندرم کوستوسترنال یا کوندرودنی کوستوسترنال نیز ارجاع میدهند. این وضعیت معمولاً در پی استراحت در محیط خانه خود به خود رفع میشود.

.

.

12- نفس عمیق باعث درد بیشتر در شما می‌شود؟

.

یک نفس عمق بکشید. احساس درد در شما بیشتر می‌شود؟ دکتر تیان در این زمینه می‌گوید یکی از دلایل این درد، آمبولی ریوی است. لخته‌های خون می‌تواند از یک ورید عمقی در پا یا دست ایجاد شده و حرکت کند و به ریه‌ها برسد و باعث التهاب و آسیب به ریه شود. اگر درد پشت شما با نفس عمیق بیشتر می‌شود و یا سرفه‌هایتان همراه با خون است حتما به اورژانس بروید.

.

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.