پزشکی و سلامت, پوست و مو

کیف تاتو

هر شخص دارای مشاغل فنی باید کیفی به جهت نگهداری وسایل مخصوص شغل خود داشته باشد تا بتواند به راحتی وسایل را حمل کند و همچنین به خوبی از آنها مراقبت نماید مراقبت درست از وسایل کار، موجب می گردد تا طول عمر وسایل کار افزایش یابد تاتو دارای وسایل اولیه و وسایل جانبی بسیاری می باشد که کیف تاتو تمامی آنها را و حتی رنگ های تاتو را به خوبی در خود جای می دهد و باعث مرتب و منظم بودن آنها می گردد.

انواع کیف های تاتو : کیف های تاتو در رنگ های متنوع و در دو سایز کوچک و بزرگ در بازار موجود می باشد سایز کوچک آن برای استفاده تاتوکاران صورت و سایز بزرگ آن برای استفاده تاتوکاران بدن بسیار مناسب می باشد کیف تاتو دارای طبقه بندی و بدون طبقه بندی است که تاتوکار با توجه به سلیقه شخصی آن را تهیه می کند مدل طبقه بندی آن دارای طبقه های مختلف با باکس جداگانه می باشد طبقه ها به صورت تاشو و ثابت می باشند که هر طبقه به منظور نگهداری یک وسیله مخصوص تاتو همچون دستگاه تاتو، رنگ تاتو، کارتریج تاتو و غیره می باشد تا وسایل از نظم بیشتری برخوردار باشند .

تتو به روش قدیمی

در این نوع از تتو، رنگدانه ها در عمق بیشتری از پوست قرار می‌گیرند این کار باعث می‌شود ماندگاری تتوها خیلی بالاتر برود.

رنگ این نوع تتوها غالبا خیلی تیره است و همچنین تتوی ابرو دارای قاب کاملی است که این مورد باعث می‌شود ابرو حالت طبیعی و نرمال خودش را از دست بدهد .

تتو به روش قدیمی بیشتر از بقیه روش‌های تاتو درد دارد که به علت مسائل بهداشتی و انتقال بیماری از طریق این روش استفاده از این روش تاتو را به هیچ عنوان برای شما توصیه نمی‌کنیم!

۲- تاتو و هاشور ابرو به روش میکروپیگمنتیشن(روش های تاتو و هاشور ابرو)

تتو به روش میکروپیگمنتیشن که اسم این روش را احتمالا زیاد شنیده باشید مبتنی بر اصول علمی و دستگاه‌های استاندارد و وسایل یکبار مصرف استریل انجام می‌شود.

در این روش تتو، رنگ همچون دانه‌هاي مو و همچنین در جهتی که رويش موهاي ابرو انجام می‌شود. روي پوست شخص مي‌نشيند و تارهايی همچون مو با سوزن نازكي داخل ابرو كشيده مي‌شوند كه خيلي هم پررنگ و مشخص نيستند و برعکس رنگي کاملا طبيعي دارند و این مورد باعث می‌شود ابرو حالت طبیعی خودش را حفظ کند .

تتو به این روش درد و خونریزی ندارد ولی در مقایسه با روش قدیمی ماندگاری این روش کمتر است . تاتو به این روش در حوزه علم پزشکی کاربردهای فراوان دیگری هم دارد مانند: ویتیلیگو، بازسازی هاله سینه پس از عمل ، جراحی، ترمیم اسکارها،آرایش دائم پس از شیمی درمانی، ترمیم لب شکری،هاشور سر،علامت گذاری در رادیوتراپی و …

۳-تاتو و هاشور ابرو به روش میکروبیلدینگ(روش های تاتو و هاشور ابرو)

میکروبلدینگ ابرو روش دیگری است که با استفاده از قلم دستی که بلید به ون وصل می‌شود انجام میگیرد.

بیلد یک مدل از سوزن‌های چیده شده در کنار هم هست و ظاهری شبیه به تیغ دارد وبه وسیله این وسیله رنگ به داخل پوست به صورت هاشور وارد می‌شود. مزیت این روش نسبت به روش‌های دیگر تتو، ایجاد خط‌ها و هاشورهای خیلی طبیعی و ظریف است.

میکروبلدینگ نسبت به میکروپگمنتیشن دارای ماندگاری کمتری است به این دلیل که کمی سطحی‌تر از میکروپیگمنتیشن کار می‌شود و البته همین مساله است باعث می‌شود این روش دارای ظرافت بیشتری باشد.

 

چرا نباید ابروهایتان را تتو کنید؟

اگر از متخصصان و مو بپرسید، می‌گویند برای همیشه دور تتو را خط بکشید. تتو و کار کردن با رنگ‌های غیر بهداشتی و سوزن در محیطی که هیچ گونه نظارتی بر آن انجام نمی‌گیرد، بدون شک سلامت شما را تهدید خواهد کرد. دکتر حسین طباطبایی، متخصص و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید :
“این روزها شاهد آن هستیم که بسیاری از خانم ها برای پاک کردن تتوی دور چشم یا ابروی خودشان به متخصصان مراجعه می کنند و از عوارض آن گله دارند.
تتو از نظر پزشکی به غیر از موارد نادر که برای پوشش یک جوشگاه غیرقابل درمان و زشت در صورت، آن هم از سوی پزشک متخصص به کار می‌رود، در بقیه موارد از جمله دلایل زیبایی یا آرایش دایم توصیه نمی‌شود و طبق اطلاعیه‌های وزارت بهداشت این کار جرم تلقی می‌شود، زیرا عوارض جدی مانند ایجاد گوشت اضافی، انتقال عفونت‌هایی مانند ایدز، هپاتیت، سل، تبخال و …، تغییر رنگ و تحریک بیماری‌های زمینه‌ای را به دنبال دارد. متاسفانه مردم در آرایشگاه‌ها به طور غیرمجاز و غیراستریل تتو را انجام می‌دهند و بعد از منصرف شدن، به پزشکان متخصص برای رفع آن مراجعه می‌کنند که گاهی بعضی از تتوها که رنگ‌های گوناگون در آن به کار رفته است،
درمان بسیار مشکلی دارند و باید به دفعات با اشعه لیزر آنها را درمان کرد.”

اگر هنوز هم دو دل هستید که برای تتو به آرایشگاه بروید یا نه، ۸ نکته زیر را بخوانید و بعدش تصمیم بگیرید.
شکستن سد دفاعی اولین سد دفاعی بدن در برابر ورود میکروب‌ها است و با تتو کردن این سد دفاعی مورد تهاجم قرار می‌گیرد، چون در این فرآیند، سوزن در یکی از سدهای دفاعی بدن نفوذ می‌کند و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن می‌کند. رنگ‌های تتو هم ممکن است واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک کنند.
با انجام تتو سلول‌ها، ملتهب، بنفش رنگ و به صورت دانه‌های تسبیح برجسته می‌شوند. افرادی که سابقه نقص سیستم ایمنی بدن دارند، باید دور تتو را خط بکشند.
حساسیت‌های ی رنگ‌هایی که در تتو استفاده می‌شوند، به خصوص رنگ قرمز ممکن است ایجاد حساسیت کنند.
در این صورت، قرمز و دچار خارش می‌شود. این حساسیت‌های ی، سال‌ها پس از انجام تتو ممکن است ظاهر شوند. پزشکان گاهی برای از بین بردن چنین حساسیت‌هایی، مجبورند از داروهای هورمونی قوی استفاده کنند. مشکلات ی بسیاری از رنگ‌های تتو فقط از مرکب ساخته شده اند و عوارض ی شدیدی ایجاد می کنند. در اطراف ناحیه‌ای که رنگ تتو تزریق شده است، ضایعه‌هایی به نام گرانولوما به وجود می‌آید که پُر از سلول‌های ماکروفاژ (گلبول های سفید بیگانه خوار) است که تلاش می‌کنند رنگ تتو را ببلعند و از پاک کنند، به‌خصوص اگر رنگ تتو حاوی جوهر قرمز باشد.

همچنین در محل تتو ممکن است کلوئید (برآمدگی در محل التیام زخم) ایجاد شود که افراد سیاه بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. عفونت‌های تتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی موضعی شود. علایم این عفونت شامل سرخی، گرمی، تورم و چرک است. اگر آرایشگر شما از وسایل استریل استفاده نکند، امکان به وجود آمدن این عفونت‌ها بیشتر خواهد بود و گاهی اوقات بیمار تا آخر عمر باید از پماد یا کورتون‌های تزریقی استفاده کند. بیماری‌های خونی کشنده اگر وسایل تتو، آغشته به خون افراد بیمار باشد، احتمال انتقال بیماری‌های ایدز و هپاتیت C وجود دارد که از بیماری‌های کشنده و خطرناک هستند. هپاتیت B ، کزاز و سل هم با این روش منتقل می‌شوند.
پاک نشدن رنگ تتو اگر رنگ تتو به لایه ماندگار تزریق شود، برای همیشه باقی می‌ماند و قابل پاک شدن نیست، ولی در صورتی که در لایه‌های سطحی تزریق شود، به تدریج کم رنگ می‌شود و از بین می‌رود. در عین حال اگر ماده ی تتو کربنی باشد، می‌توان آن را به وسیله لیزر برداشت، ولی اگر مواد رنگی به خصوص قرمز و قهوه‌ای و زرد باشد، به دلیل وجود ترکیبات آهن در این رنگ‌ها امکان برداشتن آنها وجود ندارد و حتی با استفاده از لیزر نیز ناحیه تزریق شده، برای همیشه تیره رنگ باقی می‌ماند.
آسیب بافت‌های چشم بسیاری از خانم‌ها برای اینکه خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند که خط چشم را روی چشم‌های‌شان تتو کنند، در حالی که این کار عوارض زیادی در پی خواهد داشت. مشکل اصلی این است که آرایشگری که این کار را انجام می‌دهد، از ساختمان چشم و بافت‌های حساس آن هیچ‌گونه
آگاهی ندارد و این امر باعث می‌شود که هنگام وارد کردن سوزن به پشت پلک، آسیب بافت‌های چشمی رخ دهد. گاهی در صورتی که سوزن خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، باعث پارگی پلک و آسیب بافت‌های کره چشم خواهد شد.
از طرف دیگر وارد شدن رنگ تتو به داخل چشم می‌تواند باعث حساسیت چشمی شود. استریل نبودن وسایل تنها روشی که میکروب‌ها را کاملا از بین می‌برد، استفاده از اتو کلاو کلاس بی است که این روزها وزارت بهداشت، استفاده از آن را برای تمام دندانپزشکان اجباری کرده است. این اتو کلاو‌ها بسیار گران هستند و تهیه آن حتی برای مراکز درمانی هم بسیار پُر هزینه است. حالا تصورش را بکنید که در چند آرایشگاه، چنین اتو کلاوی برای استریل کردن وسایل تتو وجود دارد؟! بدون شک یا در هیچ ‌کدام چنین وسیله‌ای وجود ندارد و یا نوعی وجود دارد که استریل کردن وسایل را با این دقت انجام نمی‌دهد. دستگاه و سوزن تتو مستقیما با خون در تماس می باشد و همیشه آغشته به خون افراد مختلفی است که برای تتو به آرایشگاه می‌آیند. حتی اگر یکی از این افراد دچار ایدز یا هپاتیت باشد، به آسانی با عدم استریل دقیق وسایل تتو، این بیماری ها به دیگران منتقل خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.