پزشکی و سلامت

پارافیلم

پارافیلم

پارافیلم یک فیلم پارافینی پلاستیکی است که پشت آن را سطحی پلاستیکی در بر گرفته است و اساسا در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از آن برای مهر و موم کردن یا محافظت از ظروف (نظیر بالن ها یا کووت) استفاده می‌شود. پارافیلم ماده‌ای هادی، قابل انعطاف، مقاوم به آب، بی بو، نیمه شفاف و ترمو پلاستیک (گرما نرم) است.
هم چنین از آن برای مهر و موم کردن بیشتر یک ظرف درب دار برای محافظت از آن در برابر آلودگی رطوبتی و هوایی برای نگه داری بلند مدت استفاده می‌شود. گرچه هم چنین ادعا می‌شود که پارافیلم در گذشت زمان با در معرض قرارگیری با هوا و نور تجزیه می‌شود و به عنوان یک مهر و موم کننده دراز مدت استفاده نمی‌شود. پارافیلم از آنجایی که ترمو پلاستیک است، برای استفاده در اتوکلاو امن نیست.
پارافیلم توسط بعضی از افرادی که مدل سازی می کنند به عنوان یک ماده پوششی در طول رنگ پاشی به علت عدم وجود قابلیت چسبندگی‌اش که می‌تواند نتیجه کار را از بین ببرد، استفاده می‌شود.
باغبان‌ها گاهی اوقات از نوار پیوند زنی پارافیلم برای عمل پیوند زدن استفاده می کنند. از چندین نوار پیوند زنی برای قرار گرفتن حول پیوند استفاده می‌شود تا آن را در بین خود نگه دارد و مانع خشک شدن آن شود.
حشره شناس‌ها نیز از پارافیلم به عنوان غشایی برای تغذیه ی حشرات هماتوفاگوس نظیر پشته ها و ساس هایی که در آزمایشگاه پرورش داده می شوند ، استفاده می کنند.
یکی از کاربرد های جدید پارافیلم هم چنین ساخت دستگاه microfluidic است که اساس آن کاغذی است. این دستگاه‌ها یک راه مناسب برای شبیه سازی عمل تشخیص بیماری‌ها در نزدیکی محل مراقبت از بیمار با هزینه کم برای کشورهای در حال توسعه و مناطقی است که ابزار پزشکی در آن جا گران و در دسترس نیست.
مناسب برای جلوگیری از آلودگی، تبخیر و یا ریختن نمونه‌های آزمایشگاهی قابلیت انعطاف پذیری زیاد، چسبیدن به تمامی سطوح و حتی ناصاف‌ترین شکل ظرف‌ها را میسر می‌سازد .
  • محصول انحصاری شرکت American National Can Co
  • قابلیت کشیده شدن از طول و عرض به مقدار ۲۰۰ درصد اندازه سطح اولیه
  • عاری از plasticizers
  • تشکیل شده است از polyolefin ها و موم های پارافین
  • مقاوم در برابر محلولهای نمکی، اسیدهای غیر آلی و محلولهای قلیایی
  • مطابقت با استاندارد FDA (در صورت استفاده در دمای زیر ۵۵ درجه سانتیگراد و رعایت اصول GMP)
  • موجود بصورت رولهای با طول ۳۸ متر و عرض ۱۰ سانتیمتر

کاربردهای پارافیلم

آزمایشگاه :

پارافیلم برای آزمایشگاه‌های علمی ایده آل است چون یک فیلم خود مهر و مومی و ترمو پلاستیک است. میزان از دست دادن مایعات را در حد حداقل نگه می دارد. برای حفاظت و حفظ محتوای لوله‌ها ، بالن‌ها و پتری دیش‌ها عالی است. ویژگی‌های بی‌همتای این فیلم باعث می‌شود که حول شکل‌های غیر عادی و سطوح حلقوی حتی قرار بگیرد. پارافیلم را می‌توان سه تا ۴ برابر طول اولیه‌اش قبل از این که بشکند کش داد.

کاربرد های آزمایشگاهی در زمینه ی میکروسکوپ الکترونی عبوری :

پارافیلم سطح آب گریز بی‌نظیری را برای انتقال مقادیر اندکی از معرف شیمیایی به یک گرید ( شبکه ) میکروسکوپ الکترونی عبوری فراهم می‌کند. ریختن یک قطره معرف به داخل سطح پارافیلم، یک قطره مایع مهره مانند عالی که پخش نمی‌شود به وجود می‌آورد که بر روی آن می‌توان یک گرید را قرار داد به طوری که مایع را لمس کند و بدین وسیله مقدار کنترل شده ای از مایع توسط آن برداشته شود. استفاده از پارافیلم به ویژه زمانی مفید است که معرف‌های گران دخیل هستند. از آن هم چنین می‌توان برای برداشتن گریدهای شناور و سطوح مایعی محکم استفاده کرد.

.

کاربرد پارافیلم در بیمارستان

همان طور که در قسمت های قبل توضیح داده شد پارافیلم از محلول هل و ترکیبات آزمایش محافظت می کند . یعنی مانع از ورود گرد و غبار و سایر آلاینده های محیطی و همچنین ریزگردهای هوا به درون ترکیب آزمایش می گردد . این محصول در تمامی آزمایشگاه های بیمارستانی و نواحی نگهداری از وسایل پزشکی به کار میرود. میتوان از آن به عنوان یک سینی و پوشاننده ی طبقات برای جلوگیری از لیز خوردن و شکستن بطری ها، ظروف و ابزار آلات نیز استفاده نمود .

مشخصات پارافیلم

پارافیلم در واقع یک فیلم قابل انعطاف می باشد . این محصول در طول ها و عرض های مختلفی وجود دارد . زیرا قرار است برای همه ظرف های آزمایشگاه قابل استفاده باشد . یکی از کاربرد های مهم پارافیلم برای غیر قابل نفوذ کردن درپوش ظرف های نگهداری طولانی مدت مایعات است . پارافیلم قابل کشیدن و قالب پذیر است . همچنین ضد آب ، بی بو و شفاف می باشد . قابلیت ارتجاع در اثر گرما یکی از مهم ترین خواص این محصول است . در اثر گرما نرم می شود و می توان آن را برای پوشش ظرف استفاده نمود .

پارافیلم برای استفاده در اتوکلاو مناسب نیست . در واقع برای این کار مطمئن نمی باشد . بهتر است در این حالت از فویل آلومینیومی برای پوشیدن دهانه ظرف استفاده شود .

بهتر است از پارافیلم برای محلول های با فاز آبی استفاده شود . از پارافیلم می توان به مدت کوتاه برای محلول های هیدرو کربنی قطبی استفاده کرد . اما محلول های غیر قطبی آن را حل می کنند . از پارافیلم نمی توان به عنوان درپوش مطمئن برای اینکه محلول از درون ظرف بیرون نریزد یا در مقابل فشار مقاومت کند استفاده کرد . اگر ظرف در همزن گردان (شیکر) قرار داده می شود نباید به قرار دادن پارافیلم اکتفا شود . اگر برای مخلوط کردن ظرف دارای درپوش پارافیلم معکوس یا به شدت تکان داده می شود ، انگشت اشاره یا کف دست ( بسته به اندازه دهانه ) نیز بر روی پارافیلم قرار داده شود . از پارافیلم می توان برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به ظرف تمیز در زمانی که با آن کاری انجام نمی شود استفاده کرد . این محصول رطوبت را دفع می کند و مرطوب نمی شود . با این حال پس از هر بار استفاده برای جلوگیری از انتقال آلودگی آن را تعویض کنید . اگر از آن برای پوشاندن ظرف حاوی مواد سمی و خطرناک زیستی استفاده شده ، باید مانند زباله های مربوطه دور انداخته شود .

دلایل اهمیت پارافیلم

پارافیلم محصولی کوچک و ساده است . یعنی تکنولوژی پیچیده‌ای در ساخت آن ندارد . همچنین به نسبت ارزان و کم هزینه است. اما کارایی بسیار بالایی دارد . نبودن پارافیلم در یک آزمایشگاه می تواند برخی از آزمایش ها را با مشکل مواجه کند . در آزمایشگاه ممکن است به طور همزمان چندین آزمایش در حال انجام باشند . ممکن است بخارات ناشی از یک آزمایش روی آزمایشی دیگر اثر بگذارد . در این صورت به اصطلاح می گویند که آن آزمایش به هدر رفته است . ممکن است جواب دقیقی از آزمایش گزارش نشود . و یا ممکن است این تداخلات جواب آزمایش را تغییر بدهد . خیلی راحت به وسیله تکه ای پارافیلم می توان از این حادثه جلوگیری کرد . و هم از اتلاف زمان و هم از اتلاف هزینه جلوگیری کرد .

ممکن است آزمایشی که در آن تداخل صورت گرفته روی ترکیبات شیمیایی نباشد . یعنی روی نمونه ای از بیمار باشد . این نمونه می تواند نمونه خونی ، نمونه ادرار و یا هرچیز دیگری باشد . این که آزمایشگاه به دلیل نداشتن تجهیزات امنیی از بیمار بخواهد دوباره آزمایش دهد اصلا جالب و منطقی نیست . این موضوع کیفیت آزمایشگاه را زیر سوال خواهد برد .

پارافیلم سطح آب گریز بی نظیری را برای انتقال پیدا کردن مقادیر اندک معرف های شیمیایی به یک گرید میکروسکوپ الکترونی عبوری فراهم می آورد . پارافیلم ویژگی هایی دارد که باعث می شود در اثر ریختن یک قطره از معرف به داخل سطح پارافیلم یک قطره مایع مهره مانند ایجاد شود. این قطره پخش نمی شود . روی آن می توان یک گرید قرار داد. به گونه ای که مایع را لمس نماید . به این وسیله مقدار کنترل شده ای از مایع توسط آن برداشته می شود . استفاده از یک پارافیلم به ویژه در زمانی بسیار مفید خواهد بود که معرف های گران قیمت در گرید دخیل باشند . از آن می توان برای برداشتن گریدهای شناور و سطوح مایعی محکم نیز استفاده نمود .

پارافیلم‌ها را می توان به وسیله تکنیک‌های تابشی یا پراکسید هیدروژن استریل نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.