پزشکی و سلامت

عوارض تشک برقی

بسیاری از مردم شاید نام تشک برقی را نشنیده‌اند یا آگاهی نسبت به آن ندارند. تشکهای برقی در واقع همان سنگ های داغی هستند که در پارچه‌ای می‌پیچیدند و برای کاهش دردهای مزمن در کمر و دیگر نقاط بدن، در رختخواب می گذاشتند.

موثر بود اما گرمای آن ها متداوم و برنامه‌پذیر نبود ضمن این که وسیله ای که موجب خواب راحت تر و احساس بهتر بشود، فقط برای افرادی که بیمار هستند یا کمر درد دارند مفید نیست. در این نوشته سعی می کنیم به بررسی و بازنگری ساده از تشک برقی و فواید آن بپردازیم.

آیا می خواهید خواب بهتری داشته باشید ؟ آیا می خواهید حس بهتری هنگام خواب داشته باشید است؟ آیا ازدردهای عضلانی ، کمر درد و آرتروز اذیت می شوید؟ پتو ها و تشکچه های برقی بر پایه خواص درمانی گرما درمانی و ترمو تراپی به کیفیت خواب و کاهش عوارض درد های عضلانی به وِیژه درد ناحیه کمر کمک خواهد نمود ، این تشک ها علاوه بر موارد اشاره شده به دیگر خواسته های شما از یک پد حرارتی پاسخ میدهند

 1. هدف ۵۵ درصد از افراد در خرید پتو یا تشک برقی یا الکتریکی درمانی است. تشک های برقی به بهبودی و کاهش عوارض موارد زیر کمک می کند:
 • آرتروز و فیبرومیالژیا
 • درد عضلانی و از جمله کمر درد
 • انعطاف پذیری و توسعه حرکت اندام پایین تنه
 • کمبود خواب
 • تعادل دمای بستر و محل استراحت اشتراکی
 • استرس
 • آلرژی
 • مشکلات سینوزیت
 • سندرم پس از فلج اطفال
 • پدیده رینود

در ادامه به اختصار به شرح نحوه تاثیر تشک های برقی بر موارد فوق خواهیم پرداخت :

تشک برقی

مزایای تشک های برقی حرارتی برای آرتروز و فیبرومیالژیا

به تنهای حدود ۴۳ میلیون نفر در ایالات متحده از عوارض آرتروز رنج می برند. پد های تشک برقی – حرارتی به کاهش دردهای ناشی از آرتروز کمک میکند.

تحقیقات انجام شده توسط انجمن آرتروز آمریکا و تحقیقات صورت گرفته توسط کیت لورینگ نشان میدهد”حرارت برای کاهش درد های که همراه با تنش عضلانی هستند، زمانی که آن ناحیه از بدن التهاب یا التهاب کمی دارد بسیار موثر است، دراین روش حرارت موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات اطراف ناحیه دردناک میگردد ،این موضوع به نوبه خود، باعث افزایش تغذیه عضلات و تمدد اعصاب می شود. هنگامی که عضلات دچاره گرفتگی و درد میگردند برای کاهش درد و گرفتگی ،استفاده از حمام گرم، دوش، وان آب داغ، سونا، و یا پد تشک برقی برای کمک به تسکین درد جز راههای مناسب است . این روش ممکن است به خصوص برای فرد مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد. همچنین استفاده از پتو برقی، در حرارت کم برای مبتلایان به ارتروز مفید است، تشک های برقی یکی دیگر از راه موثر برای فراهم کردن گرما به هنگام خواب، به ویژه برای شب های سرد و یا مرطوب است.

نشریه رسمی بنیاد آرتروز ( نشریه ۱۰۱ آرتروز )، می گوید، “استفاده از یک پتوی برقی یا تشکچه برقی و روشن کردن آن قبل از خروج از بستر راه مناسبی برای مبارزه با خشکی صبحگاهی عضلات است. “(صفحه ۵۳،” درمان های دیگر برای آرتروز “)

تسکین دردها ازجمله درد های عضلانی

ازآنجایی که پتو یا تشکچه های برقی با عضلات در تماس مستقیم هستند ، از حرارت به منظور کاهش دردهای عضلانی استفاده شده است. ، سطح پایین گرما برای ساعت های طولانی باعث افزایش جریان خون میگردد و در نتیجه موجب کاهش درد عضلانی . استراحت عضلات ، رفع گرفتگی و فشار، افزایش آزادی حرکت و تمایل به ترمیم خواهد شد.

انعطاف پذیری و دامنه حرکتی

شما می توانید انعطاف پذیری و دامنه حرکت خود رابا استفاده از یک تشک یا پتو گرم به همان دلایلی که برای از بین بردن دردهای عضلانی (در بالا) شرح داده شد افزایش دهید.

خواب بهتر در یک اتاق سرد

بسیاری از محققان بر این باورند که خوابیدن در یک اتاق نسبتا سرد کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشیم . با استفاده از پتوی برقی یا پد تشک برقی، میتوانید دمای متورخانه خود را پایین آورده و علاوه بر صرفه جویی در انرژی ، محل استراحت ایده الی بدون کلافگی از وزن اضافی پتو برای خود فراهم آورید.

آسایش فردی وقتی دو نفر در یک رختخواب هستند

بسیار از زوجین که در یک تخت خواب مشترک میخوابند معمولا از گرمایی و سرمایی مزاج بودن شریک خود شکایت میکنند ، برای حل این معضل میتوان جهت تنظیم دما اتاق یا میزان پتو و رو انداز در هنگام خواب از تشک یا پتو های برقی استفاده نمود .

استرس

یک بستر گرم به همراه گرمای ملایم در طول خواب در شب به کاهش فشارهای عصبی وارده در طول روز کمک میکند.

کاهش آلرژی، گرد و غبار ، کنه

همه ما میدانیم که کنه ها رطوبت را دوست دارند . رطوبت به همراه پوست و مو ریخته شده توسط بدن باعث می شود ، یک بستر مناسب برای پرورش کنه ها و تولید گرد و غبار ایجاد گردد و گرد و غبار باعث تشدید نشانه های آسم و آلرژی میشود و بنابراین ایجاد یک بستر گرم و خشک توسط پتوهای برقی به کاهش کنه و گرد وغبار کمک میکند . مطالعات مختلف در دانشگاه ایالات متحده آمریکا و در سراسر جهان تایید کرده اند که با استفاده از یک پتوی برقی یا پد تشک برقی تنها برای یک ماه می تواند گرد و غبار را ناشی از رطوبت بستر را تا ۵۰٪ کاهش کاهش دهد.

کمک به کاهش مشکلات سینوس

با استفاده از پتو یا تشک های برقی شما میتواند با داشتن تختی گرم ، درجه حرارت اتاق خواب خود را برای استراحت پایین تر آورید و درجه حرارت پایین تر اتاق به کاهش حملات سینوزیت و میگرن کمک میکند

کمک به کاهش عوارض سندرم فلج اطفال

پتو ها و تشک های برقی – حرارتی علاوه بر کمک به کنترل خستگی و خوابی بهتر به کاهش عدم تحمل سرما توسط بیماران PPS کمک نموده و برای آنان مفید است.

کمک به پدیده رینود

پتو یا تشک برقی با قابلیت تنظم خودکار می تواند به تنظیم گرمای بدن شما در طول شب از جمله گرم شدن تخت خواب قبل از ورود به بستر کمک کند و دیگر شما لازم نیست به بستر خود در یک تخت سرد وارد شوید و منتظر گرم شدن آن با حرارت بدن خود باشید. این موضوع بخصوص برای کسانی که مبتلا به بیماری رینورد هستند کمک خواهد نمود.

گرما با فشار یک دکمه

تشک برقی، یک تشک است که توسط المنت‌های برقی گرما تولید می‌کند. یک بستر راحت با گرمای یکنواخت و لذت بخش و ملایم در طول شب، که تا حد زیادی به کاهش فشارهای عصبی و استرس کمک زیادی می کند. یک تشک که به سرعت و به دلخواه گرم می‌شود.

برای افرادی که تمایل دارند طیف گسترده‌ای از دما را انتخاب کنند، قابلیت تنظیم دما در برخی از محصولات موجود در بازار به عنوان مثال تشک برقی بیورر ، گاهاً تا 12 حالت مختلف است.

طب شرقی

آرتروز از شایع ترین بیماری های مفصلی همراه با رشد افسار گسیخته در ایران و جهان است. از گذشته های دور برای کاهش و تسکین دردهای مرتبط با آرتروز یا گرفتگی عضلات، از گرما استفاده می‌کردند.

گرما با افزایش جریان خون، به کاهش درد ماهیچه ها کمک می‌کند و نه فقط برای دردهای مزمن، بلکه برای افرادی که در اثر ورزش دچار آسیب دیدگی یا گرفتگی عضلات هم می شوند، مناسب است. استفاده از تشک برقی، روش بسیار خوبی برای ترموتراپی است همراه با این حسن بزرگ که می توان برای زمان و درجه حرارت مورد نیاز خود برنامه ریزی کرد.

تشک صرفه جو

بیشتر محققان معتقدند که خوابیدن در اتاقی که دمای آن خطی متوسط و رو به پایین دارد، برای سلامتی مفیدتر است و به بهتر خوابیدن هم کمک می کند. با یک تشک برقی و تنظیم حرارت آن روی دمای پایین و در عین حال مداوم، می‌توانید دمای وسایل گرمایشی اصلی منزل خود یعنی بخاری یا شوفاژ را کاهش داده و محیط خواب خود را خنک تر کنید در حالی که رختخواب شما هنوز گرم و راحت است و از شر وزن اضافه پتو هم خلاص شوید، در مصرف انرژی هم صرفه جویی کنید.

1

هیولا در رختخواب

مایت ها و دیگر موجودات ذره بینی تقریباً همه جا هستند. آن ها گرما و رطوبت را دوست دارند و راه خود را به هرجای مرطوبی حتی رختخواب شما باز می‌کنند. پوسته هایی که در طول شب از بدن جدا می شوند یکی از بسترهای دوست داشتنی برای آن هاست.

تشک و پتو برقی با فراهم کردن یک بستر گرم ولی خشک بعضاً تا 50 درصد به کاهش آن ها کمک فراوانی می کند. علاوه بر این در بعضی برندها، پارچه ها و الیاف به کار رفته در تشک برقی به پشتوانه فن آوری های پیشرفته خود از تکثیر آن ها جلوگیری می‌کنند تا هیچ گرد و غبار و باکتری و آلرژی نتواند با استراحت شبانه ای که سزاوار آن هستید، تداخل داشته باشد.

هم چنین نیاز به جلد کردن تشک برقی با چند لایه پارچه تیره تر نیست، چون زمانی که کثیف شدند برای طراوت و تمیزی بیشتر، بدون هیچ گونه آسیبی به راحتی در ماشین لباسشویی شسته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.