پزشکی و سلامت

سوکرالوز ماردین

اگر مبتلا به دیابت هستید وپزشکتان شما را از خوردن بسیاری از خوراکی های خوشمزه منع کرده ودلتان برای طعم شیرین زندگی تنگ شده است نگران نباشید. مجموعه‌ای از مواد شیرین کننده و کم کالری را وجود دارد که با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید بدون آنکه قند خونتان بالا رود. شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین، تنها شیرین کننده کم کالری است که از شکر مشتق می شود. جایگزینی سه ملوکولی کلر سبب شده که سوکرالوز همانند شکر قابل شکستن ومتابولیزه شدن نباشد و بدون تغییر وبه سرعت از بدن عبور کرده و ماده‌ای خنثی در نظر گرفته می‌شود .به زبان ساده‌تر شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین بدون اینکه جذب بدن شود از بدن دفع می‌شود.

این محصول شیرین و کم کالری بر پایه سوکرالوز است و به همین دلیل ، قند خون را بالا نمی برد و برای افراد دیابتی و افراد دارای رژیم غذایی ، بسیار مناسب می باشد. این محصول به دلیل نداشتن گلوکز باعث پوسیدگی دندان نمی شود و برای کودکان نیز مناسب می باشد.

سوکرالوز جزو شیرین کننده های بدون کالری است یعنی دربدن انرژی تولید نمی کند و چون مانند ساکارز شکسته نمی شود وبه سرعت از میان بدن بدون تغییر عبور می کند باعث افزایش قند خون در افراد دیابتی نشده و می توانند به راحتی از این محصول استفاده نمایند.سوکرالوز 600 مرتبه از شکر شیرین تر است. این شیرین کننده دیر جذب و زود دفع بوده و از طریق ادرار دفع می شود. طی تحقیقات انجام شده بر روی این شیرین کننده (سوکرالوز) این شیرین کننده ، سالم و بی خطر بوده و تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش قند در افراد دیابتی ، پوسیدگی دندان،تغییرات ژنتیکی، سرطان، مشکلات ایمونولوژیک، اختلال در سیستم اعصاب و نیز نقص جنین از این ماده منتشرنشده است.

سوکرالوز در سال ۱۹۷۶ کشف شد ودر سال ۱۹۹۸ توسط سازمان غذا و داروی امریکا تائید شد و در حال حاضر در بیش از ۸۰ کشور دنیا از جمله امریکا، کانادا، استرالیا ایران در تولید مواد غذایی ونوشیدنی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده به راحتی در آب حل شده وبه علت پایداری مناسب به خوبی در پخت وپز می توان استفاده کرد. شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین طعمی شیرین دارد وشیرینی آن در دهان باقی می ماند و هیچ طعم ناخوشایندی در دهان ایجاد نمی‌کند.

شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین بدون شکسته شدن از بدن دفع شده و در بدن هیچ انرژی تولید نمی‌کند. این ویژگی شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین را جزئی محصولات کم کالری ومناسب برای افراد با رژیم‌های غذایی خاص قرار داده است.

شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین دوست دندان هاست وباعث پوسیدگی و آسیب دیدن دندان‌ها نمی‌شود. باکتری‌ها آن را به عنوان یک ماده غذایی نمی‌شناسند.

در شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین چربی اشباع شده،اسید چرب ترانس،کلسترول،شکر،ویتامین های آ و ث و عناصر کلسیم وآهن وجود ندارد. این ماده شیرین برای افراد دیابتی و رژیم‌های غذایی کم کالری بسیار مناسب است.

دسته سوکرالوز چیست ؟

در دامنه گسترده شیرین کننده‌ها محصولاتی وجود دارد که نسبت به قدرت شیرین کننده‌های طبیعی چندین برابر بیشتر است یا تفاوت‌های آشکاری که برای مصرف کننده‌های که به صورت عمده با این محصولات در گیر هستند ،جذابیت دارند زیرا در تولیدات انبوه منابع طبیعی برای تولید یا مقرون به صرفه نیستند یا جواب گوی خط تولید نیستند از این رو طی تحقیقات و ازمایشات نمونه های کاملا مصنوعی یا طبیعی که تغییر ملوکولی پیدا کرده ،تولید شد .از دسته این نوع شیرین کننده ها یک مورد به نام سوکرالوز وجود دارد.

این محصول که در هشتاد کشور دنیا استفاده می شود و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA در سال 1998 مورد تایید قرار گرفت،در کشور های همچون آمریکا و کانادا و استرالیا در صنایع غذایی بزرگ استفاده می شود چه جامد و چه نوشیدنی .

درسال 1976 سوکرالوز توسط شرکت(تیت اند لایل) کشف شد این مواد به حلالیت خوبی در اب دارد و به دلیل ثبات مطلوب در پخت و پز دارد

این محصول با جرم مولی ۳۹۷٫۶۴ g/molاست که جزء تنها شیرین کننده هایی است که فاقد کالری است و خوبی ان این است که از منبع طبیعی گرفته شده است و نه کاملا مصنوعی یعنی مشتق شده از شکر بوده و از لحاظ درصد 600 برابر شکر شیرین است .

لذا به دلیل اضافه کردن سه ملوکول کلر موجب شده تا این محصول مانند شکر پتانسیل متابولیزمه شدن و شکستن نداشته باشد لیکن بدون تغییر شیمیایی و مولوکولی در سیستم گوارش عبور کرده و اثری به جا نمیگذارد و هیچ گونه کالری یا مواد قندی وارد بدن نمی کند که به اینگونه مواد خنثی می گویند و تنها القا کننده طعم شیرینی در دهان و برای طعم مواد هست و کاملا طعمی مشابه شکر دارد.

همانطور که قبلا ذکر شد این ماده فاقد هر گونه انرژی وکالری است و کاملا خنثی است و طی تحقیقات طولانی که بیست سال طول کشید مشخص شد که این مواد بدون هیچ ضرری برای بدن می توان استفاده کرد زیرا عموم مردم وقتی سخن از شیرین کننده ها و خصوصا شیرین کننده های تغییر یافته میشود عوارضی همچون افزایش قند خون ،جهش ژنتیکی ،انواع و اقسام سرطان ،موارد ایمونولوژیک ،پوسیدگی دندان ،مختل کردن بخش هایی از سیستم اعصاب مرکزی و…

این شیرین کننده برای تمامی اعضای یک جامعه قبال استفاده هست و مخصوصا اشخاصی که نباید کالری مشخصی باید مصرف کنند مانند ورزشکاران مفید است.

موارد استفاده :

-استفاده شخصی برای پخت و پز خانگی

-برای صنایعی که تولید کننده نوشیدنی ها هستند

-کیک و شکلات ها

-مکمل های ورزشی

-قرص و شربت های دارویی

نکته:جالب است بدانید که این مواد توسط یک دانشمند انگلیسی کشف شد این در حالی بود که این دانشمند دستور ترکیب مواد یک ماده را اشتباها شنیده بود و اجرا کرد و بعد از این اتفاق آن را چشید و فهمید که یک ماده شیرین است و بعدها همانطور که ذکر شد توسط یک شرکت به تولید رسید .

 

ترکیبات شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین :

دکستروز ،سوکرالوز

 

جدول ارزش غذایی ساشه یک گرمی شیرین کننده کم کالری سوکرالوز ماردین

انرژی کمتر از ۴ کالری

چربی صفر

کربوهیدرات کمتر از یک گرم

پروتئین صفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.