تنفس, سوالات پزشکي

سرفه شدید

یه خانمی هست 45 سالشه.همیشه شب موقع خواب خیلی سرفه می کنه.البته در طول روز مشکلی نداره ولی شب دچار مشکل میشه طوری که در حالت نشسته میخوابه.در ضمن همسر این خانم به شدت سیگار میکشند.میتونه به علت دود سیگار باشه یعنی حساسیت داشته باشه.وچرا فقط شب شدتش زیاد میشه؟
البته قبلا دکتر رفتند وعکس هم گرفتند ولی هیچ فرقی نکردند.
به طور کلی در برخورد با فردی که سرفه می کند ابتدا مدت زمان سرفه می بایست بررسی شود؛ سرفه کمتر از 3 هفته نوع خاد بوده که می تواند به دلیل عفونتهای تنفسی فوقانی(سرماخوردگی، سینوزیت و…) باشد. اختلالات شدیدتر مثل عفونت ریه، آمبولی ریه و نارسایی قلب نیز سرفه حاد ایجاد می کنند. سرفه مزمن (بیش از 3 هفته) اگر در یک فرد سیگاری رخ دهد به علت بیماریهای انسدادی مزمن ریه یا بدخیمی است و اگر در فرد غیر سیگاری باشد می تواند به دلیل مصرف دارو، ترشح از پشت بینی، آسم یا ریفلاکس محتویات معده به مری باشد.
پس برای اظهارنظر دقیقتر می بایست مدت زمان ایجاد سرفه، مصرف دارو، نوع سرفه(خشک – همراه با خلط) و بیماریهای همراه را مشخص نمود.
در موردی که شما ذکر نمودید و با توجه به اینکه علایم هنگام شب ایجاد شده و با نشستن بهبود می یابد، احتمال نارسایی قلب بسیار زیاد می باشد. بهتر است با یک متخصص قلب و عروق مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.