جراحی

انواع پنست

انواع پنست

در پزشکی فورسپس به انواع ابزار هایی گفته می شود که در طول یک عمل جراحی برای گرفتن بافت ها، نگه داشتن و برداشتن بافت و همچنین برداشتن گاز استریل، اسفنج یا دستمال مرطوب استفاده می شود. پنس ها عموماً شبیه به قیچی ها می باشند ولی پنست کاملاً شبیه به موچین می باشد که در اصل فرق پنس و پنست در همین تفاوت ظاهری آنها می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع پنست و پنس بپردازیم، پس تا پایان با ما همراه باشید.

انواع فورسپس ( پنس و پنست ) چیست ؟

فورسپس با یک لولا در یک طرف یا با محور به سمت وسط می باشد. وقتی در انتها لولا می شود، فورسپس شبیه موچین به نظر می رسد و هنگامی که به سمت مرکز لولا می شوند، بیشتر شبیه به قیچی هستند.

انواع فورسپس به صورت زیر می باشد :

 پنست ( موچین ) :

پنست” ها به نام های پیک آپ، پنست انگشت شست، پنست بافتی ( انبر ) یا پنس پانسمان نیز شناخته می شوند. بسته شدن با فشار دادن انگشت شست بر روی یک طرف ساق پنست فعال می شود در حالی که انگشت روی ساقه مقابل قرار دارد. با فشرده کردن هر دو ساق به هم، این موچین های جراحی بافت یا سایر ابزار های جراحی را گرفته و نگه می داند.

کشش فنر، میزان باز شدن دستگاه و میزان دستمالی که می توانید در دست بگیرید را تنظیم می کند. لولا ثابت پنس در پایین آن قرار دارد و غیر قفل و بدون چرخش است.

پنست با چندین گزینه مختلف نوک ارائه می شود، از جمله صاف، پنست با دندانه، فنجانی، حلقه دار، شیار دار، پنست بی دندانه و یا گرد. شکل نوک ممکن است مستقیم، منحنی یا زاویه دار باشد.

دندانه های پنست با دندانه برای کار با بافت خطرناک تر به نظر می رسد، اما آسیب کمتری نسبت به پنست بی دندانه یا صاف ایجاد می کند، زیرا به فشار کمتری برای حفظ چسبندگی نیاز دارد. پنست صاف یا متقاطع بخیه ها، پانسمان ها و… را جدا می کند.

پنست

پنس ( قیچی ) :

پنس” شبیه به قیچی است که گاهی اوقات فورسپس حلقه ای نامیده می شود، به دلیل حلقه هایی که در انتها برای انگشت شست وجود دارد، شبیه به قیچی است. همچنین جراحان گاهی اوقات آن ها را هموستات یا گیره نیز می نامند.

این ابزار های لولایی دو اکستنشن را با یک لولا در نزدیکی مرکز ابزار به هم وصل می کنند. وقتی یک سر بسته می شود، سر دیگر باز می شود. انتهای کار این ابزار را می گیرد و نگه می دارد در حالی که دیگری برای باز و بسته کردن انتهای کار ابزار استفاده می شود.

پنس قیچی در طرح های قفل دار یا بدن قفل موجود است. نسخه های قفل کننده این امکان را پنس می دهند که به عنوان یک گیره یا فشار ثابت عمل کند. متداول ترین پنس های قفل کننده از دستگاه ضامن دار برای قفل استفاده می کنند.

پنس

پنست و پنس از چه چیزی ساخته شده است ؟

تولید کنندگان فورسپس پزشکی را از مواد بادوام از جمله فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی درجه بالا، تیتانیوم، پلاستیک، پلی پروپلین یا ترکیبی از آلیاژ ها می سازند. نسخه های آلیاژی می تواند شامل کروم، نیکل یا کلابت باشد.

نوک مدل های آلیاژی دارای مزیت اضافی انعطاف پذیری بالا و عملکرد عالی می باشد. این مواد می توانند در برابر محیط های سخت استریلیزاسیون و اتوکلاو مقاومت کنند.

مدل های ساخته شده از پلاستیک، یک بار مصرف هستند در حالی که مدل های فولادی و آلیاژی معمولاً قابل استفاده مجدد هستند.

معروف ترین و پر کاربردترین انواع پنست و پنس ها

پنست آدسون :

پنست آدسون آرواره های دندانه دار با ناحیه چنگ شست پهن و صاف که برای بافت ظریف استفاده می شود.

پنست آدسون

پنس کروکودیل :

پنس کروکودیل دارای فک قاشقی ظریف است که برای گوش مورد استفاده قرار می گیرد.

پنس کروکودیل

پنس آلیس :

پنس آلیس فک های با قفل ضامن دار برای لغزنده بودن بافت ها و اندام ها استفاده می شود.

پنس آلیس

سبک آتروماتیک :

از انگشت شست برای گرفتن بافت ظریف استفاده می شود.

پنس ببکاک :

از پنس ببکاک برای گرفتن بافت ها استفاده می شود.

پنس ببکاک

بیوپسی :

برش و گرفتن را برای جمع آوری نمونه انجام می دهد.

بن کاتر – بن هولدر :

به صورت گیره ای است که برای نگه داشتن یا برداشتن استخوان استفاده می شود.

بن کاتر

پنس هموستات :

پنس هموستات دارای طراحی گیره شریانی است که برای کنترل خونریزی حین جراحی استفاده می شود.

پنس هموستات

پنس کلی :

گیره شریانی که برای عروق خونی بزرگ یا بافت متراکم استفاده می شود.

پنس کوخر :

پنس کوخر دارای دندانه های افقی در امتداد کل فک که برای گرفتن تهاجمی بافت های متوسط تا متراکم استفاده می شود.

پنس کوخر

پنس موسکیتو :

یک هموستاتیک مستقیم یا منحنی که برای بافت ظریف یا فشرده کردن رگ استفاده می شود.

پنس موسکیتو

پنست بافت :

طرحی برای گرفتن بافت که برای نگه داشتن یا دستکاری بافت های مختلف استفاده می شود.

پنست بافت

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده از انواع پنست و پنس داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.