مراقبت بیمار در منزل

اثرات شگفت انگیز ایستادن نسبت به نشستن

اثرات شگفت انگیز ایستادن نسبت به نشستن

 

 

حدس بزنید چند ساعت در روز به حالت نشسته سپری می کنید؟ کمتر از هشت ساعت؟ بیشتر از ده ساعت؟ ما در محل کارمان می نشینیم. در خانه می نشینیم. در حالیکه با موبایل یا لپتاپ کار می کنیم، می نشینیم و در نهایت تحرک ما به جابه جا کردن صندلی های اطراف می گذرد.

 

 

مزیت ایستادن نسبت به نشستن

 

 

 

 

 

[

طبق تحقیقات برانکارد، اکثر ما بیش از دوازده ساعت در روز می نشینیم و در حالیکه به صفحه ی کامپیوتر یا تلویزیون خیره هستیم، ساعت ها در این وضعیت، زمان را سپری می کنیم. حال اگر به این مقدار نشستن، روزانه هفت تا نه ساعت خواب را نیز اضافه کنیم، پس در نتیجه در طول شبانه روز حدودا ما به مدت ۱۷ تا ۱۹ ساعت بی تحرک هستیم.

 

قطعا این مقدار بی تحرکی برای سلامتی ما، پیام خوبی نخواهد داشت. طبق تحقیقات برانکارد، افرادی که در طول روز یکجا می نشینند، نسبت به آن دسته از افرادی که شغل شان به گونه ای است که تحرک بیشتری دارند، حدود دو سال کمتر عمر می کنند.

 

.

مزیت ایستادن نسبت به نشستن

 

.

حتی اگر به طور مداوم ورزش کنید شاید کافی نباشد. شواهد تازه نشان می دهد که ورزش هم نمی تواند آسیبی که ساعت ها نشستن به بدن وارد کرده را کاملا از بین ببرد. تکنولوژی ما را به بی تحرک ترین انسان های تاریخ بدل کرده است.

تیمی از محققان بریتانیایی یک تحقیق غیر معمول را انجام داده اند و در آن تاثیر ایستادن را نسبت به نشستن بر روی گروهی کوچک از آدم ها مورد مطالعه قرار داده اند.

.

¶تیم دکتر جان باکلی و محققان دانشگاه چستر در بریتانیا از ده نفر که در یک بنگاه معاملات ملکی کار می کردند خواستند برای انجام بعضی کارهایشان، سه ساعت در روز بایستند.از همه داوطلبان خواسته شد که دستگاهی به خود وصل کنند که میزان تحرک را اندازه گیری می کند. آنها همچنین دستگاه هایی برای سنجش ضربان قلب و فشار خون در طول شب و روز به خود وصل کردند.

.

کسانی که داوطلب این آزمایش شدند در ابتدا واکنش های متفاوتی داشتند. مطمئن نبودند بتوانند سه ساعت ایستادن در طول روز را تحمل کنند. نگران کمر درد بودند. فکر می کردند که ممکن است کفش پایشان را اذیت کند یا خسته شوند. ولی به هر حال تا آخر در این تحقیق ماندند.¶

 

.

اما چرا نشستن تا این اندازه برای ما مضر است؟

 

مهم ترین دلیل این است که نشستن طولانی شیوه برخورد بدن و سیستم گوارش ما با قندها را تغییر می دهد. وقتی غذا می خوریم بدن ما ذرات غذا را به گلوکز تبدیل می کند و گلوکز به خون و دیگر سلول ها منتقل می شوند.

گلوکز سوختی حیاتی برای بدن ماست، ولی میزان بالای گلوکز خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

غده پانکراس با ترشح هورمون انسولین کمک می کند تا اندازه گلوکز خون را در میزان طبیعی نگه دارد. ولی اینکه بدن چقدر به شکل موثر این کار را انجام دهد بستگی به میزان حرکت و فعالیت فیزیکی ما دارد.

.

.

مزیت ایستادن نسبت به نشستن

.

.

ایستاده کار کردن ممکن است عجیب به نظر بیاید. ولی ایستادن هنگام کار سابقه طولانی دارد. وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم یک میز مخصوص ایستادن داشت و ایستاده کار می کرد. ارنست همینگوی، نویسنده معروف آمریکایی و برنده جایزه نوبل، بنجامین فرانکلین، از رهبران استقلال ایالات متحده آمریکا و خیلی از شخصیت های تاریخی مهم دیگر هم ایستاده کار می کردند.

 

.

تحقیقاتی که نشان می دهد ایستادن برای سلامتی بهتر از نشستن است به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی گردد زمانی که یک تحقیق مشابه روی راننده های اتوبوس انجام شد. این تحقیق که در نشریه لانست چاپ شده بود نشان می داد که مسئولان جمع آوری بلیط اتوبوس ها که ایستاده کار می کردند نسبت به رانندگان اتوبوس که نشسته رانندگی می کردند، پنجاه درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی بودند.

.

از آن زمان تا کنون نشستن طولانی با مشکل کنترل گلوکز خون مرتبط دانسته می شود. همچنین نشستن با کاهش فعالیت آنزیم لیپوپروتلین که چربی های خون را می شکند و تبدیل به سوخت برای ماهیچه های بدن می کند ارتباط دارد. کم شدن فعالیت آنزیم لیپوپروتلین باعث افزایش میزان تری گلیسیرید و چربی خون می شود و همچنین ریسک بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

.

و آیا راه رفتن هنگام کار به ما کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشیم. امیدواری در این زمینه حالا خیلی زیاد است.

 

¶محققان دانشگاه چستر اطلاعاتشان را در روزهایی که داوطلبان ایستاده بودند با روزهایی که آنها همه وقت نشسته بودند مقایسه کردند. وقتی که به نتایج دقت کردند تفاوت ها واقعا چشمگیر بود. همانطور که این محققان پیش بینی کرده بودند، میزان گلوکز خون بعد از خوردن یک غذا در روزهایی که این افراد سه ساعت ایستاده بودند خیلی زودتر به حالت طبیعی برگشته بود. یک خانم که آرتروز یا ورم مفاصل داشت، متوجه شد که ایستادن علائم بیماری اش را کاهش داده است.

همچنین دستگاه سنجش ضربان قلب نشان می داد که آنها نسبت به حالت نشسته کالری بیشتری مصرف می کنند.

دکتر جان باکلی می گوید که میزان ضربان قلب ده بار در دقیقه بیشتز بوده است و این یعنی بدن هفت دهم کالری در دقیقه بیشتر سوزانده است.¶

 

دکتر باکلی می گوید:

 

¶ممکن است این به نظر زیاد نیاید. اما معنایش سوزاندن پنجاه کالری بیشتر در روز است. و اگر سه ساعت در روز و پنج روز در هفته بایستید هفتصد و پنجاه کالری بیشتر از مواقع نشسته سوزانده اید. در طول یکسال شما سی هزار کالری بیشتر سوزانده اید و این به معنای سوزاندن بیش از سه کیلو و ششصد گرم چربی در سال است.¶

 

تحقیق دانشگاه چستر می گوید روزی سه ساعت ایستادن در یکسال مثل شرکت در ده ماراتن است.

تحقیقات نشان می دهد با آنکه بیرون رفتن و ورزش کردن به طور قطع فایده های زیادی به بدن ما می رساند، بدن ما همچنان به طور مداوم و غیر محسوس نیاز به تحرک ماهیچه هایش دارد. ماهیچه هایی که در زمان ایستادن تقویت می شوند. همین حرکت های ساده کمک می کند ما کنترل قند خون خود را به دست بگیریم.

 

همه ما نمی توانیم در حالیکه ایستاده ایم کار کنیم. ولی دانشمندان معتقدند حتی کارهای ساده ای مثل صحبت با تلفن در حالت ایستاده، یا رفتن پیش همکاری برای صحبت به جای نشستن و فرستادن یک ایمیل و ساده تر از همه اینها بالا رفتن از پله می تواند کمک کننده باشد.

 

حالات موثر بدن در افزایش بهره وری شما در زمان نشستن

 

این موضوع که بیشتر زمان در طول شبانه روز به صورت نشسته، می گذرد واقعیتی انکار ناپذیر است. با این وجود تحقیقات برانکارد سه عامل را که نشان می دهد چرا باید در هنگام نشستن نیز مراقب وضعیت و حالت بدن خود باشید، ذکر کرده است.

 

۱- حالت مناسب بدن بهره وری شما را بالا می برد

 

حالت نامناسب بدن، با کمردردی همراه است که به گفته ی کلینیک کلینزلند، پس از سرماخوردگی معمولی دومین عامل مراجعه ی آمریکایی ها به پزشک محسوب می شود. کمردرد های ناشی از بد نشستن، سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به کارفرماهای آمریکایی ضرر وارد می کند و مهم ترین عامل ناتوانی کارکنان زیر ۴۵ سال است.

 

 

 حالت مناسب بدن بهره وری شما را بالا می برد

 

قرار داشتن بدن در حالت مناسب، با نگه داشتن کارکنان در محل کار و جلوگیری از مرخصی های استعلاجی، به بهبود بهره وری آنان کمک می کند. اما درست نشستن یا ایستادن مزایای دیگری هم برای سلامتی افراد دارد، از جمله انرژی بیشتر، سردرد های میگرنی کمتر، استرس کمتر، و تمرکز بیشتر. به عقیده ی پرکاش، از آنجا که حیاتی ترین اعضای بدن ما از قلب گرفته تا شُش و معده در بخش مرکزی آن قرار دارند، همگی می توانند تحت تأثیر حالت نشستن ما قرار بگیرند. نشستن در حالتی که این ارگان های حیاتی را تحت فشار قرار می دهد، به آنها اجازه ی عملکرد صد درصدی نخواهد داد. اما اگر با حفظ یک حالت مناسب، قفسه ی سینه ی خود را باز کنیم، اعضای داخلی بدن ما می توانند فضای مناسب برای عملکرد طبیعی خود را داشته باشند. این در نهایت، سلامت کلی افراد را بهبود خواهد بخشید.

 

۲- قرار دادن بدن در حالت مناسب، اعتماد به نفس را تقویت می کند

 

«حالت مؤثر» نشستن به ترشح موادی در بدن می انجامد که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهند. وقتی قفسه ی سینه ی خود را با عقب دادن شانه ها و بالا گرفتن سر باز می کنیم، هورمون تستوسترون بیشتر و کورتیزول کمتری ترشح می شود. اولی با اعتماد به نفس و توان بیشتر در ارتباط است و کاهش دومی به پایین آمدن میزان اضطراب کمک می کند.

یک پژوهش دانشگاه دولتی اوهایو نشان داد قرار گرفتن بدن در حالتی نامناسب به مدت ۳۰ دقیقه، می تواند میزان استرس، افسردگی و ترس را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. این در حالی است که نگه داشتن بدن در حالت صاف و کشیده به اعتماد به نفس بیشتر و استرس کمتر منجر خواهد شد.

 

۳- حالت درست بدن، روابط شما را بهبود می بخشد

 

به عقیده ی پرکاش «حالت نامناسب بدن، توانایی رهبری شما را تضعیف می کند». ایمی کادی، روانشناس اجتماعی در کنفرانس تد ۲۰۱۲ در ارائه ای که پیرامون همین موضوع داشت، به خوبی نشان داد حالت مؤثر بدن چگونه به افزایش اعتماد به نفس می انجامد. او در این باره گفت: «در دنیای حیوانات، قدرت و تسلط تحت تأثیر کشیدن بدن، از هم باز شدن و بزرگتر جلوه دادن آن است». حیوانات وقتی احساس ضعف می کنند، خود را جمع می کنند تا کوچکتر به نظر بیایند.

 

حالت درست بدن، روابط شما را بهبود می بخشد

 

 

کادی می گوید:

 

¶ما نیز از همین رفتار پیروی می کنیم. وقتی می خواهیم کنترل خود بر اوضاع و یا تسلط بر فرد دیگری را به رخ بکشیم، صاف و دست به کمر می ایستیم، در حالی که وقتی از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستیم ناخودآگاه کمرمان حالت خمیده پیدا می کند و شاید حتی دست هایمان را به هم گره بزنیم.¶

 

به عقیده ی کادی تغییر دادن زبان بدن و قرار دادن آن در حالت مؤثر خود می تواند به سادگی احساس قدرت بیشتری به ما بدهد و اعتماد به نفس ما را بیشتر به رخ اطرافیان مان بکشد و این به ما کمک می کند رهبران بهتری باشیم.

 

 

 

 

منبع: پروه تحقیق و توسعه برانکارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.