پزشکی و سلامت

۳۰ حقیقت عجیب در مورد پزشکان

حقایقی عجیب در مورد پزشکان

 

 

پزشکان و حقایقی راجع به آنان

 

.

همه ی ما کم و بیش در مورد پزشکان و جراحان اطلاعاتی داریم. اما حقیقتا چند نفر ما هویت واقعی برخی پزشکان در تاریخ مطلع هستیم؟ چه میزان آمار راجع به مرگ و میر بیماران تنها بخاطر بیماری آن ها است؟ در ادامه ی این حقیقت های شگفت انگیر با برانکارد همراه باشید.

 

.

۱- در ایالات متحده آمریکا تنها ۷۰۰.۰۰۰ پزشک وجود دارد. ۳۰ مارس هر سال، روز پزشک است که به پاس قدردانی و بزرگداشت روز پزشک، دور هم جمع شده و جشن می گیرند.

 

۲- عده ای از آن ها به عنوان یک شهروند معمولی، از الکل و مواد مخدر استفاده می کنند که برای دسترسی راحت تر، این دارو ها را با تجویز نسخه تهیه می کنند.

 

۳- بر خلاف اعتقاد عموم، به پزشکان برای استفاده از دستگاه یا داروی شرکت سازنده پولی پرداخت نمی شود. در عوض بسیاری از پزشکان ممکن است از شرکت های سازنده ی دستگاه یا شرکت های دارویی برای معرفی آن به جمعی از بیماران و مشاوره به آن ها، تحقیقات بالینی یا آزمایش های پژوهشی خود درآمدی کسب کنند.

 

۴- طبق تحقیقات انجام گرفته، حدود ۶۴% از پزشکان، بیش از ۶۰ ساعت در هفته اضافه کار می کنند.

 

۵-پزشکان حدود ۶۰۰۰ بار در سال، وسایل و ابزارهای پزشکی را که برای بیمار استفاده می شود، دور میریزند.

 

۶-اگرچه پزشک بودن یکی از پردآمدترین حرفه ها محسوب می شود با این حال عده ای از پزشکان برای تامین شهریه ی دانشگاه خود، دارای شغل های پاره وقت دیگری نیز هستند.

 

۷-پزشکی یک از پردرآمدترین شغل ها محسوب می شود و رشد شغلی در این زمینه به سرعت در حال افزایش است و در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ حدود ۱۸ درصد افزایش داشت.

 

۸- محققان معتقدند در حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد، نخستین بار یونانیان از بیمارسان استفاده کردند. در آن زمان به جای بیمارستان دارای پزشک، از معابد خدایان که اتاق های جداگانه داشتند، به عنوان درمانگاه استفاده می شد. بیماران برای دعا به آن اتاق ها می رفتند و تقاضای شفا از خدایان می کردند.

 

۹- اولین مدارک بیمار از قرن پنج قبل از میلاد، در سریلانکا آماده شد.

 

۱۰- قبایل بومی آمریکای شمالی، نوعی درمان ترکیبی از جادو و مذهب را بوجود آوردند. با این حال از بسیای از روش های پیچیده استفاده می کردند که همانند دکترها، قادربه بررسی جنین و موقعیت او، نظارت بر رژیم غذایی مادر به کمک تزریق بودند.

 

۱۱- در تمدن های اولیه آسیایی، در هند از تکنیک های جراحی برای حذف تومور و سنگ مثانه استفاده شد. پزشکان چینی نیز از گیاهان، مواد معدنی و محصولات حیوانی برای درمان بیماری استفاده می کردند.

 

۱۲- بقراط کسی است که از او به عنوان پدر علم پزشکی یا پدر علم پزشک غربی یاد می شود. او از اولین کسانی بود که توانست بیماری را به روش طبیعی و علمی درمان کند و نه روش های غیر طبیعی و ماورایی.

۱۳- پزشکان یک اعتقاد عجیبی نسبت به عدد ۴ داشتند. علت آن برمی گردد به اینکه به اعتقاد آن ها ما چهار فصل داریم و حیات آدمی از چهار عنصر آب و آتش و هوا و زمین بوجود آمده است. شاخص های پزشکی برای سلامتی بدن در چهار مورد خلاصه می شوند: صفرایی مزاج، سودایی مزاج، بلغمی مزاج، دموی مزاج

.

۱۴- در طول قرون تاریک اروپا، بسیاری از بیماری ها به علت خونریزی یا انسداد خون اتفاق می افتاد. درمان آن ها در آن زمان درمان با زالو بود که بسیار رایج بود.

۱۵- طبق تحقیقاتی که محققان دانشگاه شیکاگوانجام داده اند، بسیاری از پزشکان معتقدند که مذهب و اعتقاد به خداوند، در سلامت بیماران تاثیر به سزایی دارد. با این وجود تعداد کمی از پاسخ دهندگان معتقد بودند که این امر در نتایج سخت پزشکی تاثیر نمی گذارد. پزشکان معتقد بودند که دین به بیماران کمک می کند تا امید داشته باشند و مثبت تر به درمان بیماری نگاه کنند.

۱۶- طبق مطالعاتی که در آمریکا انجام شد، پزشکانی که در دوره های برنامه ریزی شده، ویدیوگیم بازی می کنند، ۳۷ درصد خطای کمتر و ۲۷ درصد سرعت عمل بیشتری، نسبت به دیگر همکاران خود که گیم بازی نمی کنند، دارند.

۱۷-به طور میانگین هر ۱۴ ثانیه یکبار، در طول جراحی تمرکز پزشک، مختل می شود.

.

حقایق عجیب درمورد پزشکان

.

۱۸- خطاهای پزشکی یکی ازدلایل اصلی مرگ و میر به شمار می رود. در ایالات متحده ی آمریکا سالانه حدود ۹۸۰۰۰ نفر در اثر خطاهای پزشکی جان خود را ازدست می دهند.

.

۱۹-پزشک و متخصص شدن یک فرایند طولانی و ۱۱ ساله ای را می طلبد. ابتدا ۴ سال برای اخذ مدرک کارشناسی و پس از آن دوره ی ۳ تا ۸ ساله که بنا به تخصص باید بگذرانند.

.

۲۰- متوسط بدهی یک دانشجوی پزشکی که اخیرا فارغ التحصیل شده بود در سال ۲۰۱۲، به مبلغ ۱۷۰۰۰۰ دلار در آمریکا بود. بیشتر این بدهی ها از سال چهارم در دانشکده ی پزشکی، که معمولا از ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ دلار می شود افزایش می یابد.

.

۲۱- طبق مطالعاتی که در کانادا انجام شد، دانشجویان پزشکی غیر آمریکایی، بیشتر احتمال دارد که داروهای آنتی بیوتیک را به طور نامناسب تجویز کنند. عوامل دیگری که موجب تجویز نامناسب آنتی بیوتیک می شود، سن پزشک و تعداد بیماران او می باشد.

.

۲۲- از طریق جراحی از راه دور، پزشک می تواند عمل را روی بیمار انجام دهد. حتی اگر فرسخ ها از بیمار فاصله داشته باشد. جراحی قلب، جراحی مغز و اعصاب می تواند از راه دور و با استفاده از دوربین و کامپیوتر و علم رباتیک صورت پذیرد.

.

۲۳- از زمان مصر باستان، خانم ها تنها به عنوان پرستار و ماما شناخته می شدند. در قرن ۱۸ میلادی، جهان غرب این اعتقاد را داشت که مطالعات علمی به زنان آسیب می رساند. در قرن ۱۹، زنان به غیر از پرستار و ماما، در سایر تخصصی های پزشکی تحت فشار قرار داشتند.

.

حقایقی در مورد پزشکان

.

.

۲۴- در سال ۱۸۵۸ که زنان در رشته ی پزشکی نادیده گرفته می شدند، جیمز بری، جنرال ارتش انگلیس بیش از ۵۰ سال در کار جراحی موفق بوده است. پس از مرگ بری، طی یک کالبد شکافی که از جسد او انجام گرفت، دریافتند که او یک زن بوده است. اما برای منفعت ها و آبروی ارتش و انجمن پزشکی، او را همچنان به عنوان مرد دفن کردند.

.

۲۵- الیزابت بلکول اولین زنی بود که از در رشته ی پزشکی در ایالات متحده ی آمریکا فارغ التحصیل شد. علی رغم مخالفت ها و انتقادهایی که از او شد، در سال ۱۸۶۰ اقدام به ساخت مدرسه ی پزشکی برای خانم ها شد.

.

۲۶-به طور کلی، در تخصص های پزشکی مانند کادیولوژی، اورولوژی، ارتوپدی، گوارشی زنان کمتر از مردان مسغول به کار هستند.

.

۲۷- مای سی جیمسون، اولین زن فضانورد آفریقایی بود که پس از آن به عنوان پزشک عمومی در لس آنجلس و همچنین به عنوان یک افسر پزشکی برای سپاه صلح در سیرالئون و لیبریا فعالیت می کرد.

.

۲۸- هارولد شیفمن یک پزشک انگلیسی بود که در طول ۲۴سال سابقه ی کاری خود حدود ۲۳۶ نفر از بیماران او، به علت تجویز دز نامحدود به بیمارانش جان خود را از دست دادند. زمانی که کشف شد او سوابق پزشکی بیمارانش را تغییر داد تا علت مرگ را بپوشاند، دستگیر شد.

.

پزشکان جراح و عمومی

.

.

.

۲۹- بر اساس مطالعات انجام شده در اسپانیا، جراحان، دارای قد بلند تر از سایر پزشکان هستند. محققان این عامل را مزیتی برای جراحان نسبت به پزشکان می دانند، چون در اینصورت آن ها تسلط بهتری بر میز و تخت جراحی و سایر وسایل دارند. همچنین در اتاق عمل، به عنوان مسئول و متخصص جراحی دارای احترام بیشتر و شناخته تر هستند.

.

۳۰-احتمالا فیلم you dont know jack با بازی آل پاچینو را دیده باشید. پزشک بر جک کورکین پزشکی بود که اعتقاد داشت «مردن، جنایت نیست.» او به مرگ ۱۳۰ نفر از بیماران بدحالش کمک کرد. جالب است که بدانید او شیوه‌های «اوتانازی» مخصوص خودش را هم ابداع کرده بود، او به دو شیوه، بیماران را از پا درمی‌آورد:

شیوه اول را او Thanatron نامیده بود، در این شیوه او مخلوطی از سالین، تیوپنتال سدیم و کلرید پتاسیم به داخل ورید بیماران تزریق می‌کرد. شیوه دوم Mercitron بود که در آن از ماسکی که مونو اکسید کربن از خود متصاعد می‌کرد، استفاده می‌کرد.

سرانجام تحقیقی در مورد کارهای او انجام شد و در پی آن او به جرم قتل درجه دوم، دستگیر شد و از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷، زندانی شد. او هم‌اکنون آزادی مشروط دارد.

 

 

 

 

.

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد

https://www.factretriever.com/doctor-facts

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.