اطفال, سوالات پزشکي

پسر 4 ساله

مدت 1 سال است كه پسر كوچولوي 4 ساله ي من گاهي اوقات بالاي پيشاني خود را با دست گرفته و ميگه ” سرم درد ميكنه ”
طوري كه گاهي اوقات با صداي بلند هم گريه ميكنه …
لطفا راهنمايي بفرمائيد چيكار كنم – ديگه خسته شده ام !
از او نوار مغزي گرفته شده كه سالم ميباشد .

مواردي كه سرش شروع به درد ميكنه :
1- بعد از تاب سواري …گمونم باد به سرش ميخوره.
2- رفتن در هواي خنك و تقريبا با بازگشت به خونه اين اتفاق ميفته
3- بعد از بيدار شدن از خواب شب گذشته (گاهي اوقات)
4- بعد از برخورد جريان باد به صورت ايشان و تقريبا 2 ساعت بعد اعلام سردرد ميكنه.

راستي يادم رفت كه بگم ، روي پيشاني بچه چند عدد زگيل گوچك وجود دارد كه شبها براش پماد ميماليم.

نوار مغزی به تنهایی نمی تواند خیلی راهگشا باشد و همونطور که در مقاله زیر خواهید خواند علت سردرد اطفال یکی دوتا نیست
بهتره تا مشخص شدن علت سردرد پیگیری کنید . هر چند ممکنه مطلب خاصی هم نباشه اما از اونجایی که اطفال در بیان دقیق مشکلشون ، خیلی توانایی ندارند بهتره علت سردرد کاملا پیگیری بشه

……………………………………………………….

بيشتر از نصف افراد تا سن پانزده سالگي سردردهاي مختلفي را تجربه كرده اند .

سردردها را مي توان به دو گروه اوليه و ثانويه تقسيم كرد ، گروه اول شامل سردردهاي ميگرني ، سردردهاي خوشه اي و سردردهاي تنشي ( يا اصطلاحا عصبي ) بيش از نود درصد موارد را به خود اختصاص ميدهند و ده درصد بقيه ( موارد ثانويه ) بر اثر بيش از سيصد علت مختلف و بيماري گوناگون پديد مي آيند.
سردرد در اطفال ، گر چه نه مثل بالغين ، اما بهر حال نسبتا شايع است و با افزايش سن ، به ميزان و شيوع آن افزوده مي شود بطوريكه سردردهاي شديد و عود كننده يك نفر از هر صد كودك زير ده سال و تقريبا پنج نفر از هر صد كودك ده تا هفده سال را رنج ميدهند . شيوع سردردهاي معمولي از اين ميزان نيز بيشتر است .
سردردهاي اطفال يكي از علل غيبت از مدرسه بوده ، باعث محدوديت هائي براي كودك مبتلا و بازداشتن او از فعاليت هاي اجتماعي ، و حتي روابط خانوادگي شده و احتمال وقوع سردردهاي بعدي ( در سنين پس از بلوغ ) را افزايش مي دهند .
بر خلاف بالغين ، سردردهاي اطفال ، تمايل خاصي به گروه جنسي مؤنث ندارند و هر دو جنس را تقريبا به يك ميزان درگير مي سازند . اما اين شيوع بمرور و در گروه هاي سني بالاتر بسمت دختران گرايش مي يابد.

وقتي كودكي با سردردهاي عود كننده مراجعه مي كند بايد به انواع خاصي از سردرد فكر كنيم و در صدد تائيد يا رد آنها بر آئيم ، از اين گروه مي توان به سردردهاي متعاقب ضربه مغزي ، ميگرن ، سردردهاي تنشي ( يا عصبي ) سينوزيتي ، سردردهاي ناشي از وجود ضايعات فضاگير داخل جمجمه اي ، اختلالات بينائي ، بازگيري از كافئين ! شبه تومور مغزي ( پسودوتومور سربري ) اختلالات خواب ، پركاري تيروئيد ، بالابودن فشار خون ، بيماري مفصل فكي گيجگاهي ، و ( بندرت ) سردردهاي خوشه اي فكر كنيم .نكته قابل ذكر اينكه سردردهاي خوشه اي معمولا در سنين بالاي بيست سال ديده مي شوند .

منبع : سایت دکتر ظهرابی جراح مغز و اعصاب

پسر 4 ساله من موقع ادرار کردن، آلت تناسلی اش بزرگ می باشد و در همان حالت نیز ادرار می کند آیا این مشکل دارد چون من شنیده ام بچه ها موقع ادرار اینطور نیستند
این موضوع به همراه علایم دیگری میتواند نشانه ای از نوعی بیماری باشد در عین حال که در برخی کودکان این امر مشکلی ندارد و گاه با گذشت زمان رفع میشود. از آن جا که معمولا کودکان نمی توانند علایم بالینی خود را به خوبی بیان کنند بهتر است برای رفع نگرانی خود به یک متخصص کودکان مراجعه کنید تا راهنماییتان کند و موضوع را بررسی کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.