سوالات پزشکي, شکستگی و استخوان

مشکل در زانو

زانوی چپ من از چند سال پیش دچار درد شده و به چند تا پزشک هم مراجعه کردم که هیچ کدوم تشخیص قطعی ندادن (تشخیصشون برای خودشون قطعی بوده ولی درد زانوم درمان نشده و هرکدوم هم تشخیص متفاوتی دادن) ولی از چند وقت قبل دردهای تازه ای هم به درد قبلی اضافه شده و منیسک زانوی چپم پاره شده و و توی زانوی راستم هم احساس دردی شبیه همون پارگی منیسک دارم که البته برای پای راستم ام آر آی انجام ندادم ، ضمنا کشک هام هم ساییده شدن.

البته این ها هیچ کدوم دلیل درد اولیه ی من نیست چون منیسک داخلی زانوم پاره شده (اون هم نه چندان شدید) ولی قسمت بیرونی زلنوی من درد میکنه ، در واقع خودم احساس میکنم یه چیزی توی زانوم جلوی حرکت درست اونو میگیره ( که مطمئنا قسمتی ازمنیسک نیست چون درام آر آی در اون قسمت پارگی ای تشخیص داده نشده) البته وقتی فشاری روش نیست به خوبی حرکت میکنه و فقط هم وقتی فعالیت داشته باشم تا چند روز درد میکنه و اگه مراقبش باشم مشکل غیر قابل تحملی نداره.
راستی فکر میکنم ماهیجه های پشت پام هم کوتاهن چون نمیتونم پامو زیاد بالا بیارم (یعنی زاویه ای که پاهام ایجاد میکنن نهایتا 35 درجه ست) و وقتی هم سعی میکنم با حرکات کششی انعطافشو حداقل به حد معمولی برسونم زانوم دچار درد میشه.
حالا سوال من اینه:
پارگی منیسکم و دردی که شبیه پارگی منیسکه میتونه به خاطر پرانتزی بودن زانوم و ضعف عضلاتم به وجود اومده باشه؟ و اگه به خاطر پرانتزی بودن زانو هام باشه قابل درمان هست؟
و آیا برای پارگی منیسک و نرمی و ساییدگی کشکک درمان قطعی وجود داره؟
و اینکه درد اولیه ی من در قسمت بیرون زانو چه دلیلی ممکنه داشته باشه؟ (توی ام آر آی و رادیولوژی تشخیص داده نشده)

پارگی منیسک انواع مختلفی داره که بسته به نوع اون کیفیت و میزان درد و نیز محدودیت حرکتی که ایجاد میشه متفاوت هست.برای دیدن انواع پارگی به لینک زیر مراجه کنید
http://www.onsmd.com/cartilage-injuries-meniscal-tear/
نکته بعدی این هست که درسته که پارگی و سائیدگی در درون زانو اتفاق افتاده ولی لزومی ندارد که درد هم حتما داخل زانو باشد(در خراج زانو میتوان نشان پارگی منسک ها یا آسیب های لیگامانی باشد).
بهتر هست که با در دست داشتن مدارک پزشکی (عکس و …) به یک فیزیوتراپیست «مجرب» (با سابقه و کاربلد) مراجعه کنید. در سیستم بهداشتی ایران یک فیزیوتراپیست «خوب» بهتر از یک متخصص ارتوپدی یا توانبخشی به شما کمک خواهد کرد.
درضمن در مورد درمان سائیدگی مفصل درمان قطعی وجود ندارد و بیشتر بر روی جلوگیری از پیشرفت مشکل و کاهش درد تاکید میشود.
در مورد منیسک هم بسته به شدت جراحت می توان آن را سوچر کرد یا اینکه قطعه پاره شده را از مفصل خارج کرد. چون باقی ماندن آن باعث تخربی بیشتر مفصل خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.