پزشکی و سلامت

فالکون آزمایشگاهی

لوله فالکون دارای طیف وسیعی از کاربری در آزمایشگاه‏های بیولوژیک از مخزنی برای نگهداری نمونه تا سانترفیوژ در دور بالا هستند. امروزه کمپانی‏های معتبر بین المللی تولید کننده این محصولات تلاش خود را بر تولید لوله­هایی با مقاومت بالا در برابر فشار و تغییرات سریع درجه حرارت متمرکز کرده اند. همچنین تولید لوله­‌هایی از مواد اولیه پلی­پروپیلن و پلی استایرن فاقد ترکیبات سمی از دیگر ضروریاتی است که باید مورد توجه این تولیدکنندگان قرار گیرد تا بتوان پاسخگوی نیازهای متنوع و متفاوت دانشمندان و محققین علوم بیولوژیک باشند. کلیه محصولات دارای تاییدیه فدرال آمریکا به اختصار FDA دارای استانداردهایی هستند که رعایت آن برای تمامی تولیدکنندگان الزام است. جدا استانداردهای تخصصی بسیار دقیق مورد نیاز برای کسب مجوز FDA، ویژگی‏‌های عمومی و مشترک این لوله‏‌ها را در مجموع می‏توان به صورت زیر بیان کرد:

۱- دارا بودن درب اندود شده

۲- تنوع رنگی جهت سهولت دسته‏بندی انواع ترکیبات ذخیره شده

۳- داشتن درب کناره مضرس جهت سهولت بیشتر در کار

۴- داشتن بدنه شفاف جهت سهولت مشاهده ترکیبات داخل تیوپ

۵- داشتن قسمت سفید رنگ برای ثبت اطلاعات که در مقابل استفاده از حلال‏ها مقاوم باشد.

۱- ابعاد :

لوله­ های فالکون و کرایوتیوپ­ ها در حجم­های ۸/۱، ۵، ۱۰، ۱۵، ۵۰ و ۲۵۰ میلی لیتر ارائه می شود. حجم‏های پایین تر از ۱۵ میلی‏ لیتر که در اصلاح کرایوتیوپ نیز نامیده می‏شوند، برای نگهداری نمونه­ های بیولوژیک در دمای پایین (۷۰-) به مدت طولانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. البته در مواردی که حجم نمونه بیش از ظرفیت این لوله­ ها باشد، استفاده از حجم­ های بالاتر امری بدیهی است.

۲ -استریلیزاسیون :

لوله‏ های فالکون در ابعاد مختلف با توجه به کاربرد آنها دارای درجات متفاوتی از استریلیزاسیون غیراستریل، استریل، DNase & RNase Free و DNase & RNase, Pyrogene Free می باشند. برای غالب موارد، استفاده از فالکون­ های استریل نتایج مطلوبی به همراه دارند، اما در موارد حساس که هدف نگهداری دقیق نمونه می باشد، باید از فالکون­ها با درجه استریلیزاسیون بالاتر استفاده کرد تا از آلودگی خارجی نمونه پیشگری کرد. کرایوتیوپ­ها که در اصلاح با لوله­های فالکون با حجم ۸/۱ و ۵ میلی لیتر اتلاق می شود، دارای تنوع استریلیزاسیون بیشتری هستند. به نحوی که در موارد برای نگهداری سلولهای بند ناف و یا سلولهای مغز استخوان، حتماً باید از انواع DNase & RNase, Pyrogene Free استفاده نمود.

فالکون آزمایشگاهی چیست ؟

لوله فالکون به صورت ته مخروطی دارای رنج گسترده ای از کارایی در آزمایشگاه‏های برای نگهداری در سانترفیوژ در دور بالا می باشند. این لوله‌ها از پلی‌پروپیلن شفاف ساخته شده است. لوله‌های مدرج مخروطی‌شکل در سایز های مختلف در بازار موجود می باشد برای مثال ظرفیت ۱۵ میلی لیتر (دارای درجه‌بندی تا ۱۲ میلی‌لیتر) و ۵۰ میلی‌ لیتر جهت نگهداری نمونه و نیز استفاده در دستگاه سانتریفوژ تا نیروی (۶۵۰۰g (RCF طراحی شده است و قابل اتوکلاو و فریزکردن هستند.

درب این لوله‌ بصورت پیچ دار طراحی شده می باشد. لوله‌های فالکون در مقابل اکثر مواد شیمیایی رایج در آزمایشگاه‌ها مقاوم می باشند. همچنین برای این لوله ها جهت سهولت نگهداری رک ‌های مناسب طراحی شده است.فروشگاه آنلاین تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی ویراز طب انواع فالکون و رک فالکون را با بهترین قیمت به صورت آنلاین می فروشد .

فالکون آزمایشگاهی

رک فالکون

جا لوله ای فالکون از پلی پروپیلن ساخته شده است و قابل اتوکلاو و فریز کردن است. این جا لوله ای جهت شناسایی آسان تر لوله‌ها دارای ردیف بندی ماتریسی است. از مزیت‌های این جا لوله‌ای امکان باز و بسته شدن آن ها می باشد که با باز نمودن آن ها می توان در فضای اشغال شده صرفه جویی کرد و تعداد بیشتری از آن‌ها را درون دستگاه اتوکلاو قرار داد.جا لوله ای فالکون در برابر اکثر اسیدها و مواد شیمیایی رایج در آزمایشگاه ها مقاوم است و در دو مدل , در رنگ‌های زرد و نارنجی عرضه می‌گردد که موجب سهولت در بسته بندی نمونه‌ها می‌شود. فالکن یا فالکون (Falcon Tube) یا لوله سانتریفیوژ نمونه ای از لوله آزمایشگاهی است که برای ذخیره سازی نمونه های مایع با حجم های بالای 50 میلی لیتر مورد استفاده قرار می گیرند، که گاهی به آنها لوله های سانتریفیوژی فالکون نیز گفته می شوند.

لوله های فالکونی با حجم های اسمی مختلف( معمولا 15 میلی لیتر و 50 میلی لیتر) ساخته می گردند و درپیچدار هستند. انتهای مخروطی این لوله ها یکی از مزایای آن می باشد هنگامی که تنها یک مقدار کمی از مایع در لوله می ماند. در این شرایط تمامی قطرات مایع به راحتی می تواند توسط سانتریفیوژ کردن جمع شود. این لوله های فالکونی باید در رک های مخصوص قرار بگیرند. هر چند که یکسری از آنها دارای اصطلاحا دامن شکلی دور نوک مخروطی خود است که نقش پایه را ایفا می کنند. فالکونها دارای درجه بندی هستند بنابراین به راحتی می توان حجم مایع درون آن را تخمین بزنیم. البته برای اندازه گیری دقیق باید از وسایل آزمایشگاهی دیگر مانند استوانه مدرج استفاده کرد. روی دیواره یا درب فالکون می توان از لیبل برای مشخص کردن استفاده نمود.

لوله فالکون آزمایشگاهی Disposable Culture Tubes

قالب دقیق
ترموپلاستیک دست نخورده
شیمیایی تمیز
این لوله ها از پلی استایرن یا پلی پروپیلن ساخته شده ، برای استفاده در باکتری شناسی ، RIA، انعقاد و سایر روشهای معمول آزمایشگاهی ایده آل است. هیچ عامل انتشاری از قالبی که می تواند خطاهای و تداخل در آزمایشات RIA را ایجاد کند، استفاده نمیکند . دقت ساخت گرمانرم های دست نخورده تضمین می کند که لوله ها در اندازه و شکل یکنواخت بوده و همچنین به لحاظ شیمیایی تمیز و آماده برای استفاده هستند.

لوله های پلی پروپیلن (PP) شفاف بوده و در طی فرایند سانتریفوژ شدن دربرابر بیش از 3000 گرم مقاوم هستند. آنها همچنین رایج ترین اسید ها، حلال ها و قلیائیت ها را در دمای اتاق می پذیرند. آنها تقریبا ناپیوسته هستند و می توانند در دمای 120 درجه سانتیگراد استرلیزه شوند.
لوله های پلی استایرن (PS) شفاف بوده و سرعت سانتریفوژ شدن آنها باعث میشود که تا 1400 گرم را تحمل کنند.. پلی استایرن محلول های آبی، پایه های خفیف و اسید های ضعیف را تحمل می کند، اما نه حلال های آلی، هیدروکربن های معطر و کلر شده و نمی توانند اتوکلاو شوند. این لوله ها به لوله های یکبار مصرف هم معروف هستند.

لوله Falcon® Round Bottom Test Tubes

اندازه: 75 میلیمتر طول و 12 میلیمتر عرض .؛ ظرفیت: 5 میلی لیتر
طراحی شده برای یکبار مصرف با صرفه اقتصادی
لوله های 9219F22 در کیسه های 25 بسته بندی می شوند. آنها حاوی 20 کیسه هستند. لوله های 9219F24 در کیسه های 125 بسته بندی می شوند. آنها حاوی 8 کیسه هستند .
لوله های 9219F22 با اندازه 100 میلی متر طول و 17 میلی متر عرض و ظرفیت 14 میلی لیتر است
لوله های 9219F28 به صورت جداگانه در 500 مورد بسته بندی می شوند.
لوله های 9219F30 در کیسه های 25 بسته بندی می شوند و حاوی 20 کیسه هستند. لوله های 9219F32 در 125کیسه بسته بندی می شوند.
لوله های 9219F40 شبیه لوله های 9219F32 هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.