سوالات پزشکي, قلب و عروق

عرق شبانه و ارتباط ان با مشکل قلبی

.همسر من 23 سالشه و از نظر بدنی یک مقدار پر .شبها تو خواب فوق العاده عرق میکنه بااینکه هوا سرده و پتو استفاده میکنه طوری که بالشش خیس می شه.موقعی که کار بدنی هم انجام میده همینطور. در ضمن یه برادر داشته که تو سن 28 سالگی بخاطر ایست قلبی فوت کرده.در مورد خودش هم خانوادش گفتن گشادی دریچه داره اما دارویی مصرف نمی کنه.ممکنه راهنماییم کنید بدونم آیا این همه تعریق ربطی به مشکل قلبیش داره.

پزشکان در مراقبتهای اولیه معمولا از بیماران خود می شنوند که از عرق شبانه شکایت دارند.عرق شبانه به تعرق زیاد که در خلال شب اتفاق افتد اطلاق می شود.
هرچند که اگر رختخواب شما به طور غیر معمول زیاد گرم باشد یا از ملحفه های اضافی استفاده نمایید.شما در حین خواب دچار تعریق زیاد می شوید و این طبیعی است.به منظور تمیز دادن تعریق شبانه که به علل پزشکی ایجاد می شود از دیگر عللی که ممکن است به خاطر محیط اطراف گرم باشد.پزشکان به طور کلی عرق شبانه واقعی را منتسب می کنند به گرم شدن های لحظه ای (hot flashes) که باعث خیس شدن لباس خواب و ملحفه ها می شود و این ارتباطی با گرم بودن محیط ندارد.
دریک مطالعه بر۲۲۶۷ بیمار که توسط پزشکان مراقبت های اولیه انجام شده ۴۱% از بیماران تعریق شبانه را در ماه اخیر تجربه کرده بودند . بنابراین تعریق شبانه نسبتا شایع است.مهم این است که به خاطر سپرد که افتراق بین گرم شدن های لحظه ای(قرمزی و گرما در صورت یا تنه) و تعریق شبانه ممکن است سخت باشد.
علل مختلفی برای تعریق شبانه وجود دارد.به منظور تعیین کردن علت عرق شبانه در هر فرد خاص یک پزشک بایستی جزئیات تاریخچه بیمار را گرفته و آزمایشات لازم را در صورتی که علل پزشکی باعث تعریق شبانه است سفارش دهد.
بعضی از حالاتی که باعث عرق شبانه می شوند عبارتند از:
۱- یائسگی- گرم شدن های لحظه ای که همراه با گذار به یائسگی است می تواند در شب اتفاق افتد و باعث عرق کردن شود .این یکی از علل خیلی شایع عرق شبانه در زنان قبل از یائسگی است.
۲- تعریق بدون علت(idiopathic )- تعریق ناشناخته وضعیتی است که در آن بدن به صورت مزمن تولید عرق زیاد می کند. بدون اینکه هیچ علت شناخته شده پزشکی وجود داشته باشد.
۳- عفونتها- از قدیم سل (tuberculosis) شایعترین عفونتی است که همراه با تعریق شبانه بوده است.هرچند که عفونتهای باکتریایی مانند اندوکاردیت (التهاب دریچه های قلب).استئو میلیت(عفونت داخل استخوانها) و آبسه ها منتج به عرق شبانه می شوند.عرق شبانه همچنین یکی از علائم ویروس ایدز(اچ ای وی ) است .
۴- سرطانها – عرق شبانه یکی از اولین علائم بعضی از سرطانها است . شایعترین سرطان همراه با عرق شبانه لنفوم(lymphoma) است. هرچند که افرادی که دچار سرطانهای تشخیص داده نشده هستند مکراا دارای علائم غیر قابل توجیهی مانند کاهش وزن و تب هستند.
۵- داروها – مصرف اغلب داروها همراه با عرق شبانه است . در مواردی که بدون علائم و نشانه های تومور یا عفونت داروها معمولا به عنوان علت عرق شبانه در نظر گرفته می شوند.داروهای ضد افسردگی نوعی از داروهای شایعی هستند که منجر به عرق شبانه می شوند.
تمام انواع داروهای ضد افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی می توانند منجر به عرق شبانه شوند با میزان شیوعی از ۸ تا۲۲درصد افرادی که داروهای ضد افسردگی دریافت می کنند.دیگر داروهای روان گردان (psychiatric) همچنین همراه با عرق شبانه هستند.
داروهای کاهنده تب مانند آسپرین و استامینوفن گاهی اوقات منجر به تعریق می شوند.انواع دیگر داروها میتوانند ایجاد گرگرفتگی شوند که افتراق آن با تعریق شبانه مشکل می شود. بعضی از داروهایی که باعث گرگرفتگی می شوند شامل:
– نیاسین niacin(در دوزهای بالا در اختلالات چربی استفاده می شود).
– تاموکسیفن tamoxifen
– هیدرالازین hydralazine
– نیترو گلیسیرین nitroglycerine و
– سیلدنافیل یا ویاگرا (Viagra)
خیلی از داروهایی که در بالا ذکر نشد شامل داروهای کورتیزونی مانند پردنیزون و پردنیزولون همراه با گرگزفتگی و تعریق شبانه است .
۶- کاهش قند خون (هیپوگلیسمی )- اغلب اوقات قند خون پایین موجب عرق کردن می شود . افرادی که انسولین مصرف می کنند یا داروهای خوراکی پائین اورنده قند خون مصرف می کنند ممکن است هیپوگلیسمی همراه با تعریق را در شب تجربه کرده باشند.
۷- اختلالات هورمونی – تعریق و گرگرفتگی میتواند همراه با چند اختلال هورمونی مانند فئوکروموسیتوما pheochromocytoma . سندرم کارسینوئید carcinoid syndrome و پرکاری تیروئید باشد .
۸- علل نورولوژیک – به صورت غیر شایعی وضعیت ها ی نورولوژیکی مانند عدم پاسخ اعصاب خودمختار autonomic dysreflexia . سرنگومیلی بعد از ضربه post- traumatic syringomyelia . سکته strokeو اختلالات اعصاب خودمختار autonomic neuropathy ممکن است باعث افزایش تعریق و احتمالا منجر به عرق شبانه شود.

اینم آدرس سایت/pezeshkan.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.