اطفال, سوالات پزشکي

صدا دادن استخوان بچه

من یه پسر عمو دارم الان 9ماهشه وقتی از بازو میگیریمش تا راه بره بازوهاش صدا میکنند و ما میترسیم بگیریمش..از اول تولدشم همه استخوناش صدا میکرد.وقتی شیر میخوره با پاهاش بازی میکرد پاهاش صدا میکرد..میخواستم بدونم مشکل خاصی هست؟دکتر بهش مولتی ویتامین و آهن و کلسیم داده این رفع میشه؟هیچ مشکلیم نداره..پر جنب و جوشه یه جا نمیشینه..البته بگم زیاد از مبل بلند میشه وگاهی میخوره زمین ولی این صداهای استخوناش از اولش داشته میخواستم بدونم مال چیه؟
من با مراجعه به کتاب درسنامه شکستگی های دکتر اعلمی هرندی و بخش اورتوپدی اطفال در بین تمام بیماری های مهم اطفال بیماری ندیدم که این مشکل صدا دادن مفاصل جزئش باشه.پس با توجه به این نباید مشکل خاصی باشه.با توجه به اینکه بچه جنب و جوش خودش را داره و از درد گریه هم نمیکنه و شکایتی نداره.

اما در کل صدا دادم مفاصل ناشی هست از کمبود غضروف در ناحیه.یعنی این چیزی هست که در بزرگسالان مشاهده میکنیم.
و دکتر برای درمان ان هم کپسولهای امگا سه که غضروف سازن تجویز میکنه و کپسولهای گرونی هستن.در اطفال نمیدونم که بشه داد یا نه.

در ضمن این هم بگم که قرص کلسیم در طولانی مدت و دوز زیاد میتونه مسکل کلیوی ایجاد کنه.کلسیم برای ساخت غضروف نیست.بلکه برای ساخت استخوان هست.یک بچه میتواند کلسیمش را از طریق شیر مادر و در غذاهای کمکی از طریق ماست دریافت کند.قرص کلسیم فکر نکنم زیاد لازم باشه.

حتما با اورتوپد و نیز پزشک اطفال مشورت کنید.

منيه دختر 3 ساله دارم از 2 سال پيش قسمت چپناحيه تناسليش ورم داره البته نه هميشه بعضي اوقات هست وبعضي اوقات نه
دكترسونوگرافي كرد گفت توده اي نيست تشخيص فتق (نميدونم درست نوشتم يانه) دادند
ميواستم درباره اين بيماريبيشتراطلاعات داشته باشم واينكه آيا لازمه در همين سن كم عمل بشه يا نه درسن بالاترهم موردي نداره و اگر فعلا عملنشه چه عواقبي داره
فتق چیست؟ و علل مستعد كننده بروز فتق:

فتق به زبان ساده یعنی باز شدن جداره شكم و بیرون زدگی محتویات شكم از محل باز شدگی فتق كشاله ران به دو صورت مغبی و رانی وجود دارد كه 75% از فتق‌های جدار شكم در ناحیه كشاله ران اتفاق می‌افتد، فتق‌های كشاله ران در سمت راست شایع تر از سمت چپ هستند كه در مردان 7 برابر زنان ایجاد می‌شود. در این خصوص می‌توان به تعدادی از علل و عوامل مستعد كننده جهت ایجاد فتق كشاله اشاره نمود. سن بالا، وجود فتق رانی برروی بروز فتق مغبنی، وجود بیماریهایی همراره مثل: آسم، بیماریهای ضعیف كننده و….. دریچه‌ها، نارس بدنیا آمدن كودك، جنس مذكر ، … همچنین عللی چون ارثی یا فامیلی – كشیدن سیگار كسانیكه در بدو تولد دچار دررفتگی مادرزادی سراستخوان ران بوده اند و آوردن فشار به بدن به گونه ای كه فرد جسم سنگینی را بلند كند البته در این مورد آنقدر كه عموم برای آن اهمیت قائلند مهم نیست.

علائم و عوارض عدم درمان به موقع:

علائم فتق كشاله ران به صورت برجسته شدن ناحیه فوقانی كشاله در نزدیكی آلت تناسلی می‌باشد كه این برجستگی بافشار دست براحتی جا رفته ولی مجددأ باز می‌گردد، معمولاً درد وجود ندارد ولی درجاتی از احساس سنگینی، احساس مبهمی كه بیمار قادر به بیان واقعی حالت خود نیست و گاهی درجاتی از احساس درد در محل بروز فتق دیده می‌شود عارضه خطرناك فتق، گیر كردن قسمتی از روده است كه به داخل فتق آمده و در صورتیكه به موقع اصلاح نشود. به دلیل نارسایی خون سریعاً منجر به سیاه شدگی و سوراخ شدن روده و در نتیجه وارد شدن چرك به داخل خون است كه بسیار خطرناك خواهد شد.

نحوه تشخیص و درمان:

تشخیص فتق توسط پزشك و با انجام معاینه صورت گرفته و چنانچه ابهامی در تشخیص بیماری وجود داشته باشد از سونوگرافی یا ام آر آی می‌توان كمك گرفت، همچنین درمان فتق عمل جراحی است كه تكنیك‌های متعدد و متفاوتی داشته و پزشك جراح نیز بر اساس نوع بیماری تكنیك خاصی را انتخاب خواهد كرد.

منبع: http://avesinaaa.mihanblog.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.