پزشکی و سلامت, عفونی

دوش واژینال چیست

دوش واژینال چیست؟

 

دوش واژینال روشی برای شستن واژن است که معمولاً با ترکیبی از آب و سرکه (4 قاشق چایخوری سرکه در نیم لیترآب نیمه گرم) انجام می‌شود. دوش‌ها معمولا در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و حاوی مواد ضدعفونی ‌کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می‌شود و از طریق لوله‌ای به سمت واژن می‌رود.

دوش واژینال یک روش جهت شستن واژن است. معمولاً هدف این کار برای از بین بردن بوی نامطبوع واژن شستن ترشحات قاعدگی پس ازپریود و جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و جلوگیری از بارداری پس از آمیزش جنسی انجام می‌شود. هرچند که این روش جهت پیشگیری از بارداری مؤثر نیست.

علاوه بر آن دوش واژینال مضراتی برای سلامتی دارد و موجب مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم ،بیماری التهابی لگن و همین‌طور افزایش بیماری‌های آمیزشی می‌شود؛ بنابراین روش پیشنهادی سالم و مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیست.

مزایای دوش واژینال چیست؟
برخی زنان می گویند که دوش گرفتن باعث می شود احساس کنند تمیزتر هستند. با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوش گرفتن 6 ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می شود.

دوش واژینال,دوش واژینال چیست,مضرات استفاده از دوش واژینال

معایب استفاده از دوش واژینال

1- عفونت‌های واژن (واژینوز باکتریایی)

دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری‌های واژن (فلور طبیعی واژن) را به هم می‌زند. این تغییرات، محیط واژن را برای رشد باکتری‌هایی که موجب عفونت می‌شوند، مطلوب می‌سازد. مطالعات نشان داده است خانم‌هایی که استفاده از دوش واژینال را متوقف کرده‌اند به احتمال کمتری مبتلا به واژینوز باکتریایی می‌شوند. ابتلا به واژینوز باکتریایی می‌تواند خطر زایمان زودرس و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

2- بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام‌های تولیدمثلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و/یا تخمدان‌ها گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند به میزان ۷۳% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن هستند.

3- مشکلات بارداری

خانم‌هایی که بیشتر از یک بار در هفته دوش واژینال انجام می‌دهند نسبت به افرادی که از دوش واژینال استفاده نمی‌کنند به میزان بیشتری دچار مشکلات باروری می‌شوند. دوش واژینال ممکن است خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶% افزایش دهد. بطور کلی انجام منظم دوش واژینال به احتمال بیشتری موجب تولد زودرس نوزاد، سقط جنین و دیگر عوارض بارداری می‌شود.

4- سرطان دهانه رحم

مطالعات نشان داده است که دوش واژینال موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود.

چه بیماری هایی با دوش واژینال مرتبط هستند؟

بیماری های مرتبط عبارتند از:

  • واژینیسمس باکتریال که نوعی عفونت واژن است. زنانی که دوش واژینال می گیرند (هفته ای یک بار) معمولاً پنج برابر بیشتر از دیگر زنان در معرض عفونت باکتریال واژن هستند.
  • بیماری التهاب لگن، عفونتی در دستگاه تناسلی زنان است که معمولاً به خاطر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود.
  • مشکلات دوران بارداری، از جمله زایمان زودرس و بارداری خارج از رحم
  • بیماری های مقاربتی از جمله ایدز
  • حساسیت یا خشکی واژن

پژوهشگران در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این کار سبب بروز این مشکلات می شود یا زنانی که دوش واژینال می گیرند، بیشتر در معرض این مشکلات هستند.

بهترین راه تمیز کردن واژن چیست؟

اگر حس می کنید واقعا نیاز به شستشوی این قسمت از بدنتان دارید و احساس خوبی به شما می دهد از روش هایی که مطمئن است استفاده کنید. تعجب نکنید بهترین روش شسنشوی واژن استفاده از آب و صابون بدون عطر است آن هم فقط برای شستشوی قسمت های خارجی می باشد.

سوالاتی راجع به دوش واژنی

آیا دوش واژینال پیش یا پس از رابطه جنسی می تواند از ابتلا به بیماری های مقاربتی پیشگیری کند؟

خیر. این کار پیش یا پس از رابطه جنسی از بیماری های مقاربتی پیشگیری نمی کند. در واقع، دوش واژینال برخی از باکتری های مفید موجود در بدن را از بین می برد که از شما در مقابل عفونت محافظت می کنند. این کار می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند.

آیا پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا پاره شدن کاندوم، دوش واژینال لازم است؟

خیر. دوش واژینال برخی باکتری های مفید را از بین می برد که از شما در برابر بیماری های عفونی محافظت می کنند. این کار می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند. همچنین این کار نمی تواند از بارداری پیشگیری کند.

اگر رابطه جنسی بدون محافظت داشته اید یا کاندوم حین رابطه جنسی پاره شده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. برای پیشگیری از ایدز و بارداری ناخواسته می توانید از دارو استفاده کنید.

در صورتی که تجاوز جنسی صورت گرفته باشد، دوش واژینال لازم است؟

خیر در این مورد نباید دوش واژینال بگیرید یا حمام کنید. با این که ممکن است نشستن واژن برایتان دشوار باشد، اما با شستن آن شواهد مهمی را از بین می برید. دوش واژینال می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند. باید در اولین فرصت به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید. پزشک یا پرستار می تواند به شما کمک کند داروهای لازم برای پیشگیری از ایدز و بارداری را مصرف کنید.

آیا دوش واژینال پس از رابطه جنسی از بارداری پیشگیری می کند؟

خیر. دوش واژینال از بارداری پیشگیری نمی کند. هیچ گاه نباید از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد. اگر رابطه جنسی بدون محافظت داشته اید، یا اگر روش پیشگیری از بارداریتان به درستی کار نکرده است، می توانید از داروهای اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر به پیشگیری از بارداری نیاز دارید، با پزشک یا پرستار خود درمورد بهترین روش پیشگیری از بارداری مناسب برای شما مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.