سوالات پزشکي, قلب و عروق

درد قلب

من 21سالمه یه مدته به شدت در قفسه سینم احساس درد میکنم و تیر میکشد دکتر قلب رفتم چند ماه پیش گفت طبیعی است ولی الان خیلی مرا ازار میدهد تمام طول شب درد میکند و مجبورم مسکن بخورم آیا قلب من اساسا مشکل دارد؟
گاهی برای نفس کشیدن هم دچار مشکل میشوم..وقتی نفس عمیق میکشم به شدت درد میگیرد.
آیا امکان دارد اصلا قلبم نباشد؟
شایعترین علت درد قفسه سینه ، عوامل غیر قلبی است. از علل درد قفسه سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
بیماریهای گوارشی معده (زخم معده و اثنی عشر) – مری ، کیسه صفرا و …
بیماریهای جدار قفسه سینه (اسکلتی – عضلانی)
بیماریهای قلبی آنژین صدری – انفارکتوس قلبی
وضعیت هیجانی، روانیاینکه سابقه فشار خون بالا یا ناراحتی قلبی عروقی در اعضای خانواده دارید یا خیر باید بررسی شود.
در آنژین صدری، درد قفسه سینه پشت جناغ (ممکن است از شکم تا فک تحتانی و شانه ها باشد) فشار دهنده، سنگین، خرد کننده بوده با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد ممکن است همراه تهوع و استفراغ و تنگی نفس و تعریق و سبکی سر و کاهش یا افزایش فشار خون باشد.

در انفراکتو، درصورت وجود فشار خون ، بالابودن چربی و قند خون، سیگار کشیدن، استرس و … ممکن است به تدریج عروق کرونر که وظیفه خونرسانی به عضله قلب را دارند دچار آسیب شوند و در مواقع فعالیت و نیاز بیشتر قلب به خون، کفایت خونرسانی را نداشته باشند و اگر این حالت ادامه یابد عضله قلب از بین رفته و تخریب می شود.
ما دونوع درد قفسه سینه داریم ، یک نوع از این دردها دردهای تیپیک هستند یعنی درد روی جناق قفسه سینه وجود دارد و در یک نقطه خاصی نمی باشد و ممکن است به بازو و گردن منتشر شود به این نوع درد ها درد تیپیک گفته می شود.
اما دردهای دیگری نیز وجود دارد که مبهم ، کوتاه و زود گذر هستند و در یک نقطه می باشند و همانطور که می دانید قفسه سینه عناصر زیادی مثل ماهیچه، عضله، مفصل و وریه است که ممکن است یکی از عوامل درد باشد.
اگر بیماری عوامل خطر را داشته باشد یعنی چاق باشد، سن بالایی داشته باشد، شکمش از حد معمول بزرگتر، تغذیه بد ، چربی خون و فشار خون داشته باشد، در این گونه بیمارها درد قفسه سینه را ازدلایل بیماری های قلبی تلقی می کنیم مگر اینکه با معاینات و آزمایشات و تست این بیماری رد شود!
آسپیرین مسکن بسیار خوبی برای دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی و نیز التهاب دور قلب است. همچنین در افراد مبتلا به آنژنی صدری، خوردن روزانهٔ یک قرص آسپیرین بچه یا نصف قرص آسپیرین بزرگسالان (با تجویز پزشک) خطر حملهٔ قلبی را کاهش می‌دهد.
رژیم غذایی خود را اصلاح کنید، مصرف کم غذاهای چرب و شیرین و غذاهای کنسرو شده و افزایش مصرف سبزیجات و میوه تازه باعث افزایش طول عمر و سلامتی انسانها می شود.
دوری از استرس و هیجان، گرچه زندگی بدون استرس ممکن نمی باشد اما نحوه برخورد با استرس مهم است و آموزش در این خصوص از مهمترین ملزومات زندگی است.
ورزش و تحرک جسمی منظم تا حدود زیادی از بروز بیماریهای قلبی جلوگیری می کند.

من اون زما حدود 2سال پیش تست ورزش و اکو نوار قلب دادم دکتر اولی بهم گفت که من پرلپس دریچه میترال به حالت خفیف دارم ولی دوتا دکتر دیگه گفتند نه این نیست اینو همه دخترای جوان دارند بخاطر این دارویی هم ندادند تا امسال که درداش شدید بود در زمان استرس شب امتحان یا وقتی به شدت میترسیدم من کوهنوردی میفتم که امسال با بالا رفتن از کوه مشکل داشتم نفس کم می اوردم..که این دکتر فق…..داد که گفت هر وقت حس کردی دردت میخواد شروع بشه بخورد.
پدرم مشکل قلبی داره پروپرانول میخورد یه مدتیه هروقت درد میگیره منم یه پروپرانول 10 میخورم که دیگه آروم میشه.احتمال داره همون پرلپس باشه که شدید تر شده و دکتر اولم تشخیص داده.با این وضع باید پروپرانول بخورم؟
الان برای کارهایی که مدت زمان طولانی باید پیاده برم یا بدووم مشکل دارم با کوهنودی اگه بخواد زیاد بالا برم؛همینطور رقص های پر حرکت مثل عربی یا تکنو….
با این توضیحات میتونم بگم همون پرلپسه که شدید شده؟
دوست عزیز توصیه های من به شما فقط وقتی برایتان قابل اجرا است
که بعد از همه معاینات بالینی واثبات عدم بیماری جسمیتان به جهت بی ضرر بودنش مبیاشد
و بعنوان یک مکمل متوانید در نظر داشته باشید
در مورد کوه نوردی هم مسلما برای شروع مشگلات تنگی نفس عادیست
لذا با مشورت پزشگتان متوانید در شروع با نرمش صبحگاهی
ودر ادامه پیاده روی سریع حداقل 6.5کیلومتر سرعت در ساعت
تا جایی که بدنتان اماده شود وپس از امادگی اقدام به کوهنوردی نمایید
کوه وگردش گل گشت در طبعت تاثیر بسیار خوبی در میزان بهبود روحیه ومقابله با استرس را دارد
که مسلما کوه پیمایی انفرادی لذتی ندارد وبا جمع هم اگر بخواهید بروید نیاز به امادگی اولیه دارد
که تاثیر ان بر روی شادابی روح روان عالیست
بعضی وقتا که زمانش متغیره یکی از ضربان قلبم تندتر و محکم تر از بقیه ضربان قلبم هستش.
که این ضربه تند و محکم رو احساس میکنم. ولی درد خاص یا تنگی نفس ندارم.
خواستم بگم این طبیعیه ؟
نوسان فشار خون، اختلالات غده تیروئید، ناراحتی های عصبی، اضطراب های لحظه ای و مشکلات روزمره در افراد مستعد می تواند باعث افزایش ضربان قلب توأم با تپش قلب باشد.
شدت ضربان قلب به عوامل مختلف بستگی داره که یکی از اونها میزان فعالیت جسمانی و میزان استرس فرد هستش. افرادی که معمولا در طول زندگی خودشون با استرس زیاد و طولانی مدت مواجه هستن ممکنه دچار شرایطی مثل شما بشن. حتی ممکنه بعد از استرس های طولانی دردهایی رو توی قفسه سینه احساس کنن.
من خانم 23 ساله هستم.2 روزه هنگام نفس کشیدن درد در سمت راست سینه و زیر گلو دارم هنگام فعالیت با هر تپش قلبم دردم شدیدتر میشه گاهی درد تو کل قفسه سینه م پخش میشه تنگی نفس هم میگیرم. در حالت استراحت دردم کم میشه یا فقط سمت راست و پایین گردنم درد میکنه. یعنی از چی میتونه باشه؟
درد در این ناحیه می تونه مربوط به دستگاه گوارش باشه.
اما شاید بدانید که اکثر خانم های ایرانی ممکنه بیماری به اسم پرولاپس میترال داشته باشند . که همان شلی و یا در برخی گشادی دریچه میترال باشه. اگر از نوع پیشرفته نباشه مشکل خاصی نیست و فقط با استرس درد زیاد میشه که برای کاهش درد قرص پروپرانول تجویز میشه . و باید موقع مراجعه به دندانپزشک بگویید که پرولاپس میترال دارید و حواستون به عفونت در بدنتون باشه.
گاهی اوقات در معاینه ساده توسط پزشک قلب ،پرولاپس مشخص میشه . برای اطمینان به پزشک قلب مراجعه کنید و ایشان بخواهید نوار قلب و اکو براتون انجام بدهند. پرولاپس و نوع آن با نوار قلب بهتر قابل تشخیص است.
سلام من حدود 3-4 ماهه که احساس می کنم تپش قلب دارم آیا به دکتر مراجعه کنم؟
برای پیگیری تپش قلب ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید تا با اندازه گیری فشار خون، میزان فشار و تعداد ضربان قلب بررسی شود.
اگر از لحاظ فشار خون مشکلی نداشتید می توانید از همان پزشک درخواست کنید برای شما آزمایش تیروئید تجویز کند.
در اسرع وقت به طور ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کنید. پس از اخذ نتیجه آزمایش، آنرا به پزشک خود ارائه کنید در صورتی که دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید شده باشید، برای درمان باید به متخصص غدد مراجعه کنید. چون اختلالات تیروئید باعث تپش و افزایش ضربان قلب می شود.
دوستان عزيز من به جاي اينكه خود قلبم درد بكنه يا قفسه سينم تير بكشه، دقيقاً جايي كه قلبم هست در ناحيه پشتم احساس درد مي كنم. نمي دونم چه مواقعي اين اتفاق مي افته.
آيا اين درد ربطي به قلب داره ؟
ممکنه این درد مربوط به معده باشه. دقت کنید ببینید ایا خوردن غذای خواصی ویا عصبی شدن تاثیری روی دردی که حس میکنید داره یا نه.
ولی به طور کلی بهتره برای راحتی خیالتون به پزشک مراجعه کنید.
من سمت چپ سینم دایم میگیره ودرد وحشتناکی داره نوار قلبیم سالم بوذ من نمیدونم فلبمه یا سینمه چون سمت چپم کلا میگیره .یعنی ممکنه سرطان سینه باشه؟
باید معاینه شوید تا درصورت احساس برآمدگی یا ایجاد توده ، بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرید یا براتون سونوگرافی تجویز می کنند.
اکثر توده های پستان خوش خیم هستند، اما اين به معني آن نيست که بدون پيگيري و مشورت با پزشک رها شوند.
شايع‌ترين آنها که بسياري از خانم‌ها با آن روبه‌رو مي‌شوند عبارتند از : فيبروآدنوم‌ها، کيست‌ها، توده‌هاي ناشي از التهاب و عفونت، بيماري فيبروکيستيک ‌سينه.
در صورتي که تشخيص فيبرو آدنوم براي پزشک مشخص شود نيازی به عمل جراحي وجود ندارد اما اگر توده رو به رشد باشد يا اندازه آن در حدی بزرگ باشد که خارج کردن آن ترجيح داشته باشد، اقدام جراحی لازم ميشود که عمل ساده و بي خطري است و از نظر زيبائي نيز مشکلی در سينه ايجاد نميکند چون با يک برش بسيار کوچک انجام ميشود و با بخيه ظريف و قابل جذب ترميم ميشود.
تغییرات فیبروکیستیک: به صورت مجموعه ای از علایم است که شامل درد در پستان، کیستهای پستان و توده های غیر قابل طبقه بندی مشود که این علایم می توانند به تنهایی و یا با هم بروز کنند. پستان بافت غددی و متراکم دارد و در هنگام لمس حساس می باشد. تغییرات فیبروکیستیک شایعترین علت شکایات می باشد و علل مختلفی دارد. اکثر علل ارتباطی با سرطان ندارند که عبارتند از: آدنوز ، اکتازی مجاری ، فیبروآدنوم ساده.
در مواردي که درد خفيف است، پرهيز از مواد محرکي چون قهوه، چاي غليظ، نسکافه و کاکائو در تسکين درد اين افراد موثر است اما اگر درد شديد و آزار دهنده باشد داروهای ديگری تجويز خواهند شد.
مامان من 57 سال داره.2 سال قبل عمل قلب داشته قلبش رو فنر گذاشتن.خودش هم سیگار میکشه مصرفش هم روزی 10 نخ میشه.هر کاری کردیم ترک نکرد فقط الان میره غایمکی میکشه که ما فکر کنیم ترک کرده.اکثرا از درد اینجا واونجاش میناله.مدتی هست میگه وقتی قلبم میزنه تپشش رو تونوک انگشتام حس میکنم انگشتاش ذوق ذوق میکنن. نمیدونین این مطلب رو نوشتنی چه حسی داشتم .مامانم داره خودشو نابود میکنه قیافش شده مثل 80 ساله ها. یه مدت کوتاهی ترک کرد اما بابام نذاشت باز سیگاریش کرد………………………….
اگه کسی از شما میدونه مشکل انگشتاش از چیه لطفا بهم بگه.ممنونم
مادر شما باید توسط پزشک متخصص بیماری های قلب و عروق معاینه شوند و از لحاظ فشار خون، تپش قلب و افزایش ضربان قلب بررسی شوند.
از لحاظ چکاب عمومی مثل قند خون، کلسترول، آزمایشات هورمونی و سایر مواردی که برحسب پزشک معالج تشخیص داده می شود را انجام دهند.
باتوجه به اینکه عمل قلب داشتند نباید دخانیات استعمال کنند. ترجیحاً سیگار را مخفی کنید یا در دسترس ایشون قرار ندهید.
روزی 10 نخ سیگار کشیدن برای سلامتی مادرتان مضر است.
با سلام مدتیه دجار کسالت و افسردگی شدم و از برنامه های زندگیم عقب موندم . قرص فلوکستین هم به شدت پرخاشگرم کرده کمکم کنید
برای درمان ابتدا باید علت زمینه ای افسردگی تشخیص داده شود، بعضی از وقایع نگران کننده در زندگی شخص باعث برهم خوردن اعصاب و روان می شود.
درصورت عدم رفع کسالت و افسردگی ممکن است باعث برهم خوردن نظم هورمون های مترشحه داخلی شود، بطوری که با اختلال غده تیروئید، باعث تشدید علائم افسردگی می شود. با آزمایش خون تیروئید میتوانید مطلع شوید که ناراحتی روحی شما مربوط به اختلال تیروئید بوده یا خیر
مدتی است که بعد از صرف ناهار به مدت یک ساعت قلبم درد میگیره. و احساس خستگی زیادی میکنم. بدنم بی حال میشه.
از اونجایی که قلب و معده بسیار محلشون به هم نزدیکه و درد سر معده در خیلی از مواقع با قلب درد اشتباه گرفته میشه ممکنه دردی هم که شما حس میکنید مربوط به معده تون باشه. ممکنه حجم ناهارتون زیاد باشه و یا غذا رو با سرعت میخورید و درست نمیجوید. به هر حال بهتره برای اطمینان به متخصص قلب مراجعه کنید.
آیا با وجود ناراحتی قلبی(تنگی دریچه میترال و آئورت)و فشار خون بالاو همچنین سابقه حمله آسم(عصبی) می توان از داروهای جلوگیری از بارداری(LD یا HD) مصرف کرد.؟
برای تاخیر انداختن در زمان عادت ماهانه از چه دارویی می توان استفاده کرد؟ عوارض مصرف داروهای جلوگیری از بارداری قبل از ازدواج چیست؟
با سلام موارد منع مصرف قرص های ocp(قرص های ضد بارداری)1-ترومبوفیلی یا اختلالات ترومبوامبولیک2-سابقه dvtویا اختلالات ترومبوتیک 3- بیماری مغزی -عروقی یا بیماری شریان های کرونری4-مشکلات دریچه ای ترومبوژنیک در قلب 5-اریتمی های ترومبوژنیک قلبی 6-دیابت همراه با درگیری عروقی 7- فشار خون بالای شدید 8- کارسینومای شناخته شده يامشکوک در پستان 9- کارسینومای اندومتر ويا سایر نئوپلازی های مشکوک یا شناخته شده وابسته به استروژن 10-خونریزی بی دلیل غیر طبیعی از دستگاه تناسلی 11-یرقان کلستاتیک در بارداری ويایرقان همراه با مصرف قرص 12-ادنوم ها یا کارسینوم های کبدی و يا بیماری فعال کبدی همراه با اختلال عملکرد کبد13- بارداری قطعی يا مشکوک 14-جراحی بزرگ همراه با بی حرکتی طولانی مدت -زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند بایستی اکیدا توصیه شود که سیگار نکشند -بهتره با مراجعه به پزشک اقدام به تاخیر در پریودتون کنید
سلام خسته نباشید من 24 سالمه و از 10 سال پیش قلب درد دارم بطوری که گاهی از دردش از خواب میپرم و ب دسته چپ و کمرم ویزنه سوزش شدید و درد بعدی داره دکتر رفتم گفت نارسایی و کم کاری داره قبلا هم دریچه قلبم گشاد شده بود الان چیکار کنم تا دردش کم بشه؟
دوست عزيز بيماري شما ، علت ، تشخيص و درمانش حتما بايد زير نظر پزشك متخصص قلب صورت بگيره ، خواهشا به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا تحت نظر قرار بگيريد و خودسرانه هيچ دارويي (چه گياهي چه شيميايي) مصرف نكنيد .
حدود یکسالی است که گاهی اوقات در قسمت بالای سمت چپ قفسه سینه ام درد و فشاری رو احساس می کنم. نوع درد مثل اینه که یک چیز سنگینی روی اون قسمت هستش و فشار میاره. 4 ماه پیش رفتم پیش یه متخصص و ایشون معاینه کردند و نوار قلب هم گرفتند و بیان کردند که مشکلی نیست و تنها دلیلش اینه که فضای قفسه سینه ام تنگ است و کشیده. البته ایشون شک داشتند که بنده سیگاری هستم و من عرض کردم که با هوای تهران کسی نیاز نداره سیگار بکشه!
میخواستم بدونم اینکه من این حالات رو هم در حالت استراحت دارم و هم در حالت کار با کامپیوتر و هم در حال رانندگی و پیاده روی و … در کل شرایط خاصی نداره، چطور میتونم کمترش بکنم؟
اینو اضافه کنم که من اهل ورزش نیستم و فقط صبحها یه 10 دقیقه ای نرمش میکنم.
یک سئوال دیگه هم اینکه چند سال پیش که پیش یه متخصص داخلی بودم بعد از معاینه قلبم، گفتند که “ام وی پی” یا “ام وی ..” (اسمش دقیق یادم نیست) دارم و باید همیشه مواظب باشم که عفونت تویه بدنم ایجاد نشه و وقتی میرم دندانپزشک یا هر جراحی دیگه از یک هفته قبلش باید کپسول های آموکسی سیلین یا مشابهش رو مصرف کنم. میخواستم بدونم از دوستان کسی اسم این مشکل رو میدونن؟
دوست عزيز پاسخ من راجع به قسمت دوم سوالتون هست :
ضغف یا سست بودندریچه میترال (MVP) اختلالی است که یکی از دریچه های قلب شما که میترال نام دارد را درگیر می کند و زمانی اتفاق می افتد که این دریچه می تواند کاملاً بسته شود بنابراین مقداری خون درون قلبتان از این دریچه نشت می کند.
این بیماری بسیار شایع است مثلا کمی بیش از 2 درصد مردم آمریکا دچار سستی دریچه میترال هستند. زنان و مردان به میزان برابر به آن دچار می شوند. در بسیاری از افرادMVP بی خطر است و نیازی نیست که تغییری در شیوه زندگی فرد داده شود. این بیماری طول عمر شما را کاهش نمی دهد. در بعضی افرادی که MVP دارند اگر بیمار پیشرفت کند، درمان ضروری است.
· علائم و نشانه ها
MVP اختلالی است که در تمام عمر همراه بیمار است ولی بسیاری از افراد مبتلا هیچگاه علامت و نشانه ای ندارند . هر گاه تشخیص داده شود، افراد مبتلا ممکن است شگفت زده شوند که اختلالی در قلبشان وجود داشته است، در حالیکه علامت و نشانه ای نداشته اند. علائم و نشانه های MVP در افراد مختلف متفاوت است. این علائم خفیف هستند و بتدریج پیشرفت می کنند و شامل موارد زیر است:
– ضربان قلب نامنظم ( آریتمی )
– سرگیجه ، احساس سبکی سر
– سختی تنفس یا تنگی نفس ، اغلب وقتی طاق باز می خوابند یا پس از فعالیت بدنی
– خستگی
– درد قفسه صدری که با حمله قلبی یا بیماری عروق کروناری همراه نیست.
· علل
وقتی قلب شما درست کار می کند ، دریچه میترال با باز و بسته شدن خود جریان خون را بین اتاق بالائی ( دهلیز چپ ) و پائینی سمت چپ ( بطن چپ ) تنظیم می کند. ولی در بعضی افراد دریچه میترال بخوبی کار نمی کند و هر بار که قلب پمپ می کند و منقبض می شود ، به سمت دهلیز چپ برآمده می شود ( دقیقاً مثل یک چتر نجات ) این حالت مانع از این می شود که دریچه کاملاً بسته شود. در نتیجه بجای اینکه خون در یک مسیر جریان یابد مقداری خون به سمت دهلیز نشت می کند.
نام دیگر شلی دریچه میترال سندرم مورمور – کلیک است. هرگاه پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می دهد، آنزمانی که لت ها به سمت خارج برآمده می شوند صدای کلیکی به گوش رسیده و برگشت خون به دهلیز بصورت مورمور شنیده می شود.
پزشکان اسامی دیگری نیز برای MVP به کار می برند: سندرم بارلو – سندرم دریچه شل – سندرم بالونی شدن دریچه میترال .
در بعضی افراد ممکن است MVP ارثی باشد و اغلب در اعضاء خانواده دیده می شود. افرادی که دچار سندرم مارفان یا سایر اختلالات بافت همبند هستند بیشتر دچار MVP می شوند.
اگر شما MVP دارید لت های دریچه میترال شما ممکن است بزرگ یا ضخیم شوند. زنانی که دچار MVP هستند اغلب لاغر و ستون فقرات خمیده یا اختلال اسکلتی خفیفی در دیواره قفسه صدری دارند. بعضی ممکن است سوراخی در دیواره جدا کننده دو اتاق فوقانی دهلیزها داشته باشند که به این وضعیت نقص سپتوم ( دیواره ) دهلیزی می گویند.
· چه موقع لازم است توصیه های پزشکی را جدی بگیریم؟
هر گاه شما دچار علائم و نشانه هایMVP شدید باید با پزشکتان تماس بگیرید. اگر قبلاً MVP را در شما تشخیص داده اند، هر گاه علائمتان بدتر شد به پزشک مراجعه کنید.
· بیماریابی و تشخیص
بیشتر مواقع پزشکان بیماری شلی دریچه میترال را در میان بزرگسالان جوان می یابند. احتمال زیادی وجود دارد که پزشکتان در حین معاینات معمول قلب بوسیله گوشی پزشکی MVP را تشخیص دهد. هرگاه MVP وجود داشته باشد او ممکن است صداهای غیرطبیعی همانند صدای کلیکی ویژه MVP را بشنود.
این صدای کلیک مشخصاً در میانه صدای ضربان قلب شنیده می شود که بدنبالش سر و صدای مِرمِر وجود دارد. صدای کلیک بدلیل صاف شدن لت های دریچه میترال است و حرکت رو به عقب جریان خون به دهلیز صدای مِرمِر ایجاد می کند.برای تأیید تشخیص به اکو کاردیوگرافی که یک روش غیر تهاجمی و ماوراء صوت برای بررسی قلب است نیازمندید.
این تست از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند تصویری از قلب و ساختمانهایش که شامل دریچه میترال و جریان خون عبوری از آن نیز هست را نمایان می سازد میزان خونی که نشت می شود (برمی گردد) نیز قابل اندازه گیری است.
در بعضی موارد شما به تستهای بیشتری نیازمندید. که جزئیات بیشتری در مورد دریچه های قلبتان و را مشخص کرده و در کمک به تشخیص مؤثر می باشند در اختیارتان بگذارند بویژه در مواقعی که بخواهیم سایر اختلالات قلبی را رد کنیم. این تستها عبارتند از :
عکس قفسه سینه: عکس قفسه سینه بوسیله اشعه X اندازه و شکل قلب را نشان می دهد که می توان نشانه ای از نارسایی یک دریچه را نیز در آن یافت.
نوار قلب ECG ( الکترو کاردیوگرام ): در این تست نوارهایی که بوسیله سیم ( الکترود) به پوستتان وصل می شوند تا ایمپالسهای الکتریکی که توسط قلبتان تولید می شوند را اندازه بگیرند و ایمپالسها بصورت موجهایی روی مانیتور یا کاغذ ثبت می شوند. علاوه بر این اطلاعات ECG ریتم قلب شما را نیز نشان می دهد.
اکوکاردیو گرافی از طریق مری: با این روش دید نزدیکتری به دریچه میترال خواهیم داشت. مری، لوله ای است که از حلق به معده متصل می شود و در کنار قلب قرار دارد. در اکو کاردیوگرافی معمولی ترانسدیوسر که امواج صوتی لازم که امواج صوتی لازم برای تشکیل قلب ضربان دار را می سازد برروی قفسه سینه حرکت داده می شود. در اکو کاردیوگرافی از طریق مری به اتهای لوله ای که درون مری قرار داده شده یک ترانسدیوسر کوچک وصل می شود. چونکه مری در کنار قلب است و قرار دادن ترانسدیوسر در آن ناحیه تصویر واضح تری از قلب( دریچه میترال و جریان خون از آن ) نشان می دهد.
سونوگرافی داپلر : با اندازه گیری تغییراتی که در فرکانس امواج ماوارء صوت پس از برخورد با گلبولهای قرمز که از قلب یا عروق شما حرکت می کنند بوجود می آیند،این نوع سونوگرافی اطلاعاتی درباره سرعت و مسیر جریان خون در اختیار ما می گذارد ، این روش در ارزیابی عملکرد دریچه ها مفید است. یک کامپیوتر اطلاعات جریان خون درون قلب را دسته بندی کرده و بعد بصورت تصویر دو بعدی نشان می دهد و از رنگها برای نشان دادن سرعت و مسیر جریان خو ن استفاده می کند.
کاتترازسیون قلبی : در این روش پزشک یک لوله نازک ( کاتتر) را از طریق عروق خونی باز و یا کشاله ران به قلب شما می رساند از طریق کاتتر رنگ را بدرون حفره های قلب و عروق خونی قلب می ریزند. این رنگ همچنان که در قلب حرکت می کند پخش می شود ، در تصاویر گرفته شده با اشعه X دیده می شود و اطلاعات زیادی در رابطه با قلب و دریچه های آن و همچنین جریان خون و نشت آن در اختیار پزشکتان می گذارد . بعضی از این کاتتر ها دستگاهی در نوک خود دارند که می تواند فشار خون را در حفره های قلب مثل بطن چپ اندازه بگیرند.
هرگاه تشخیص داده شد که شما MVP دارید ممکن است پزشکتان توصیه کند که اعضاء درجه یک خانواده تان نیز تست شوند.
· عوارض
اگر چه بسیاری از مردمی که MVP دارند هیچ علامتی نشان نمی دهند اما گاهی عوارض بیشتر در افراد میان سال و مسن ظاهر می شوند و عبارتند از :
برگشت دریچه میترال – شایعترین مشکل برگشت دریچه میترال و نارسایی آن است، وضعیتی که در آن دریچه بشدت نشت می دهد و مقدار زیادی خون به دهلیز چپ بر می گردد.
مشکلات ریتم قلب – افرادی که MVP دارند ممکن است دچار ریتم های نامنظم قلبی شوند. این مشکل بویژه در دهلیزها بوجود می آید ولی تهدید کننده حیات نیست. پزشکان مواردی از مرگ ناگهانی قلبی را بدنبال MVP گزارش کرده اند به هر حال این موارد بسیار نادر هستند و حتماً بدلیل مشکلات دریچه ای نمی باشند..
افرادی که برگشت شدید دریچه میترال دارند و یا دریچه به شدت تغییر شکل یافته است به ایجاد مشکلات ریتم غیر طبیعی مستعدتر هستند.
· درمان
بیشتر افرادی که شلی دریچه میترال دارند بویژه آنها که هیچ علامتی ندارند به درمان نیاز ندارند.
اگر شما علامت دار شدید ممکن است پزشکتان دارویی تجویز کند تا درد قفسه سینه یا آریتمی ناشی از MVP را بهبود بخشد . برا ی مثال پزشکان گاهی دارویی به نام مسدود کننده بتا را برای ضربان قلب بالا یا ناراحتی در قفسه صدری تجویز می کنند. هیچ گاه بدون مشورت با پزشکتان این داروها را قطع یا کم و زیاد نکنید.
به دیگران نیز اطلاع دهید: اگر نیاز به کار روی دندان خود دارید که منجر به خونریزی لثه
می شود و یا حتی تمیز کردن و جرم گیری معمولی . همچنین قبل از اعمال جراحی چون برداشتن لوزه، کیسه صفرا، یا پروستات به جراح خود اطلاع دهید که دچار MVP هستید. ممکن است نیاز به مصرف دوره ای از آنتی بیوتیکها قبل از عمل جراحی داشته باشید تا احتمال عفونت را کم کند. استفاده پیشگیرانه آنتی بیوتیکها، بسیاری از باکتری ها که ممکن است وارد گردش خون شوند را از بین برده و جلوی عفونت دریچه قلب را می گیرد. آموکسی سیلین یکی از شایعترین داروهایی است که بدین منظور تجویز می شود. ولی اگر شما به داروهای خانواده پنی سیلین ( آمپی سیلین ) حساسیت دارید . پزشکتان می تواند از آنتی بیوتیکهای دیگر مانند کلیندومایسین ، کلاریترومایسین یا آزیترومایسین استفاده کند..
احتیاطهای لازم در زمان حاملگی : اگر MVP دارید و حامله هستید شانس داشتن یک دوره بارداری خوب در شما بالاست . با این وجود پزشکان گاهی اگر عفونتی وجود داشته باشد که سیستم گردش خون را درگیر کند در هنگام زایمان ( بدون عارضه و موفق ) آنتی بیوتیک تجویز می کنند.
حتی اگر علائم و نشانه ای به همراه MVP ندارید و هیچ داروئی برای آن مصرف نمی کنید ممکن است پزشکتان توصیه کند که هر 3 یا 5 سال دوباره بررسی شوید تا اگر به سمت برگشت و نارسایی دریچه میترال پیشرفت کرده اید مشخص شود.
· پیشگیری
شما نمی توانید جلوی ایجاد شلی دریچه میترال را بگیرید. ولی می توانید جلوی ایجاد و عوارض آن را مثل عفونت باکتریایی، با در جریان قرار دادن جراح و دندانپزشکتان پیش از اعمال جراحی، بگیرید. هر گاه لازم باشد به شما آنتی بیوتیک داده می شود. هر گاه دچار علائم و نشانه های عفونت باکتریایی مثل تب، لرز یا سردرد و یا دچار تنگی نفس شدید حتماً به پزشکتان اطلاع دهید.
· مراقبت از خود
بسیار از افرادی که MVP دارند دارای یک زندگی طبیعی، فعال و بدون مشکل هستند . عمدتاً پزشکان توصیه نمی کنند که شیوه زندگی خود را تغییر دهید و یا محدودیتی در انجام فعالیتهای بدنی و رژیم غذایی خود قائل شوید
من خیلی وقته که تپش قلب دارم بعضی مواقع حتی وقتی که درحال استراحتم قلبم
تندتندمیزنه بدنم داغ میکنه چندتا نفس عمیق میکشم بندمیاد… قبلاهاکم بود رفته رفته زیادشد
وبعضی وقتا تیرمیکشید… رفتیم دکتر نوار قلب گرفت گفت چیزی نیست… ولی تازگیا بازبدترشد الان چندوقته ازدرد قلبم ازخواب پامیشم …چندروز پیش توخواب انقد دردمیکردوتیرمیکشید که حس میکردم میخواد وایسه ازدردتو خواب دستامو به زمین چنگ میزدم…بیدارشدم چندتا نفس عمیق کشیدم.
الانم که دارم مینویسم دوباره میخواد تپشش شروع شه… نمیدونم دیگه علت چیه
شاید درد ازجاهای دیگه باشه ولی تپشش که دیگه ازخود قلبمه بعضی وقتا انقد تندتندمیزه که انگارمیخواد بیاد بیرون…
این تند شدن ضربان قلب بدون هیچ دلیلی هنوز ناشناخته است ( تا اونجایی که من اطلاع دارم) و بیشتر در جوانان پیش میاد
چند راهی بهت معرفی میکنم که امیدوارم بهتون کمک کنه
1- اول از همه آرامش داشته باشید.هرگونه مسایلی که باعث استرس و اضطراب میشه دوری کنید
2- مصرف 1 لیوان آب انگور هر روز حالت های تپش قلب را بهتر میکنه
3-یک قاشق غذا خوری عسل را در نصف لیوان آب لیمو مخلوط کرده قبل خواب میل کنید
4- میوه و سبزی در وعده و میان وعده های غذاییتون قرار بدین
5-نوشیدنی هایی که کافیین داره جدا پرهیز کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.