سوالات پزشکي, گوارش

درد شکم و نفخ

سوالی داشتم من در تمام مدت شبانه روز درد شکم دارم وحالت نفخ این منو خیلی اذیت میکنه چند روزه که این طور شدم فعلا نمیتونم برم پیش پزشک میشه اگه میتونین کمکم کنین حتی در خواب هم این درد رو دارم واذیتم میکنه ممنون میشم جوابمو بدید
ممکن است دچار سوء هاضمه شده باشید ، یعنی پوشش درونی معده هر غذایی را تحمل نمی کند که شایع ترین اینها غذاهای پرادویه است.
نشانگان کولون تحریک پذیر هم دستگاه گوارش را به تنگ می آورد. در اینجا روده در به جلو راندن غذا دچار اشکال شده است. علامت مشخصه نشانگان کولون تحریک پذیر درد شکم همراه با اسهال یا یبوست و نفخ است. درد با اجابت مزاج تسکین می یابد،‌ ولی باز هم بر میگردد.
مسمومیت غذایی هم درد معده می آورد. ممکن است غذای کهنه ای را خورده باشید، ولی روده شما کهنگی آن را تشخیص می دهد.
نفخ ناشی از بلع هوا در هنگام جویدن یا تولید گاز متان در هنگام هضم غلات هم ممکن است در لوله گوارش گیر کرده و تا خارج شدن آن ایجاد درد کند.
علت نفخ به خاطر كندي انقباضات عضلاني و حركات مجاري گوارش ميباشد. مصرف غذاهاي چرب تخليه معده را به تاخير انداخته و ايجاد نفخ ميكنند. گاهی علت نفخ، بیماری به نام سندروم روده تحریک‌ پذیر یا کولیت‌ عصبی است و چون سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می ‌شود، کولیت‌ های عصبی و سندرم روده تحریک‌ پذیر با استرس روانی نیز شدت می‌ یابد. انسداد روده هم ممکن است با ایجاد این عارضه همراه باشد.
چای با نبات بخورید ، اسید تانیک موجود در یک فنجان چای ظاهراً به دفع برخی باکتری ها و مواد شیمیایی عامل درد معده کمک می کند.
ظرف مدت کوتاهی پس از خوردن چای درد باید تسکین یابد. نعناع، آويشن، ريحان، دارچين و ليمو ترش ضد نفخ بوده و مصرف آنها برای شما مفید است.
من چند ماهی میشه که دچار نفخ شدید شدم چند ماه پیش با درد در ناحیه سمت چپ شکمم به دکتر مراجعه کردم که برام سونو گرافی نوشت و تو سونو مشخص شد که سالمم و سندرم روده تحریک پذیر (کولیت عصبی) تشخیص داده شد حالا این روزا این نفخ شدید تر شده با ایجاد صداهایی تو رودم وشکمم نیز بزرگ شده ومنو خیلی اذیت می کنه
البته من سابقه یبوست رو نیز از سال های قبل داشتم بطوریکه گاهی در بیمارستان بستری می شدم از دل درد شدید.
جدیدا احساس سنگینی رو تو ناحیه معدم احساس می کنم و حس تنگ نفسی دارم و گاهیم ایجاد صدا درناحیه معده. گاهیم بی حالم و موقعی که ازجام بلند میشم سرگیجه دارم.
اول فکر کردم باردارم و درتاپیک مربوط به این قضیه مطرح کردم چون من عادت ماهانه هامو سروقت دارمو سیپروترون مصرف می کنم. اگه میشه منو راهنمایی کنید
آیا ممکنه با چون با خوردن قرص پریود شدم باردار باشم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
الان مشکل چیه؟ بارداری منظورتونه؟ نفخ اذیتتون میکنه؟ یا هردو؟حالا من چند خط می نویسم:

باردار که نیستین چون هر ماه پریود میشین.
این نفخ و درد در ناحیه ی شکم مربوط به همون سندروم روده ی تحریک پذیر یا آی بی اس (IBS) هست.
اگه درمان دارویی براتون در نظر گرفته شده دوره ی درمان رو کامل کنید.
در آخر سعی کنید سبزیجات و میوه جات در تغذیه تون باشه و مواد غذایی فیبردار مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.