سوالات پزشکي, شکستگی و استخوان

درد در ناحیه کشاله پا و لگن

چند ماه پیش بود که یه برف سنگینی بارش کرد. محل کار بنده هم سمت نیاورون هستش.بارش سنگین برف به حدی بود که وسایل نقلیه دیگر تردد نمیکردند و من مجبور شدم از چهارراه کامرانیه تا میدان تجریش پیاده این مسیر رو بیام.در حین این مسیر 2 بار سر خوردم و به زمین خوردم.تا به منزل برسم هیچ مشکلی نداشتم.بعد از چند روز احساس کردم که قسمت کشاله پاهام یه درد عجیبی میکنه.و راه رفتن و حتی نشستن و برخاستن و رو واسم خیلی مشکل کرده بود.جالبیش اینجا هستش که چند روز کشاله پام سمت راست و چند روز کشاله پای سمت چپم درد میگیره و راه رفتن و نشستن و بلند شدن رو واسم مشکل میسازه.یکی دوتا دکتر داخلی عمومی رفتم و یه سری دارو بهم دادند که یکم آرومم میکردد.
بعد از چند روز درد پاهام کلا از بین رفت.هیچ دردی دیگه نداشتم.خیلی خوشحال شده بودم.ولی متأسفانه این درد باز هم یکی دو روز مونده بود به عید شروع شد.ولی این سری دیگه خیلی وحشتناک درد میگرفت.بطوری که حتما باید یکی دستم رو میگرفت تا بلند شم.تازه بلند میشدم نمیتونستم که عادی راه برم.بصورت لنگول لنگول راه میرفتم.مثلا عید بود عید دیدنی خونه هیچ کس نتونستم برم.از آبروم میترسیدم که نمیتونستم از خونه تکون بخورم.ترس از این که هزار رو یک حرف در بیارن.
بیخیال بپردازم به اصل مطلب.
دیروز بلاخره رفتم پیش پزشک متخصص اورتوپدی.معاینه کرد و گفت برو عکس بنداز بیا.رفتم عکس انداختم اومدم فرمود که نسبت به عکس شک دارم.برو MRI
رفتم انجام دادم و نتیجه رو هم گرفتم. ولی متأسفانه پزشکه رفته بود. هر 2 هفته یکبار هستش.ولی چون من کم طاقت هستم که نمیتونم تا 2 هفته بشینم ببینم پزشکی که پیشش رفته بودم بیاد بگه که چی تو نتیجه MRI نوشته.
میخواستم ببینم شما میتونین کمکم کنین ببینم چی داخل نتیجه MRI نوشته که از استرسم و دل شورگیم یکم کم شه.البته خودم یکم ترجمه کردم ولی ترجمه من کجا و ترجمه پزشک جماعت کجا.
حال اگه کمکم کنین بگین که برنامه چی هستش ازتون واقعاً تشکر میکنم و ممنونتون میشم.مرسی.
Mild bilateral hip joint effusion is seen.
also there is marked bilateral heterogenous BM edema in femoral heads and necks mild irregularity، flattening and abnormal subcortical signal in femoral head that can be due to AVN.
Other boney and soft tissues structures are unremarkable.
من ابتدا یه تفسیر ساده از گزارش MRI براتون می‌نویسم بعد به منظور درک بیشتر شما از وضعیت‌تون، در مورد دو سه نکته توضیح بیشتری (+ اینزرت کردن تصاویر) می‌دم و بقیه‌ش رو به نظر پزشک‌تون ارجاع می‌دم. شما رو هم به صبوری بیشتری تشویق می‌کنم تا اون موقع که ایشون برمی‌گرده! : )

تفسیر MRI:

نشتی خفیفی در مفصل دو کشاله‌ی ران دیده شده.
همچنین BM اِدِم ناهمگن دوطرفه در سر و گردن استخوان ران مشاهده شده؛ نشونه‌ای از بی‌نظمی، صافی و ساب‌کورتیکال (زیرغشایی) غیرطبیعی خفیف در سر استخوان ران گزارش شده که می‌تونه به خاطر AVN باشه.
در ساختار بافت‌های نرم و استخوانی دیگر مورد قابل توجهی گزارش نشده.

توضیحات بیشتر:

1. مفصل کشاله‌ی ران یا Hip Joint و آناتومی اون ناحیه در تصویر زیر مشخصه.

– توجه: تصویر کوچک شده است،
برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

2. BM اِدِم یا Bone Marrow Edema یعنی تجمع مایعات اضافی در مغز استخوان.
تصویر زیر رو مشاهده بفرمایید؛ البته این BM Edema در مچ پا اتفاق افتاده، همین موضوع در مورد شما در قسمت سر ران رخ داده.

– توجه: تصویر کوچک شده است،
برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

3. AVN یا Avascular Necrosis به اختلالی گفته می‌شه که در مکانی، مرگ سلول‌های استخوانی به خاطر توقف در خون‌رسانی به اون قسمت، رخ می‌ده.

و نکته‌ی آخر این‌که منتظر نظر آقای دکتر هم می‌تونید بمونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.