پزشکی و سلامت

خرید کیت تشخیص ایدز

کیت ایدز یا hiv یک ابزار کوچک است که با تکنولوژی بکار رفته در آن می تواند به بررسی ویروس hiv که عامل بیماری ایدز می باشد بپردازد. این وسیله آزمایشگاهی بسیار مفید و عالی است برای غربالگری و کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری ایدز در جامعه.ویروس ایدز پس از ورود به داخل بدن و خون افراد به سرعت تکثیر می شود . این دقیقا زمانی است که اطلاع زود هنگام از آن و مصرف دارو های متعدد می تواند در کنترل از تکثیر و رشد آن جلوگیری کند.

برای درمانگران بیماری های ویروسی همچون ایدز اطلاع هر چه زودتر می تواند مفید باشد.کیت تست ایدز این امکان را می دهد که افرادی که بیشتر در معرض این نوع بیماری قرار دارند همچون پرستاران و پزشکان و دندانپزشکان که احتمال میدل شدن آنها بالاست بطور منظم خود مراقبتی را انجام داده و از خود در برابر این بیماری مراقبت کنند.

از سوی دیگر افرادی که در روابط جنسی متعدد با شریک های جنسی مختلف هستند بخصوص در زنان که احتمال انتقال مرد به زن شایع تر می باشد می توانند از این روش غربالگری از سلامت خود و شریک های جنسی خود بصورت مکرر اطلاع حاصل کنند هر چند این افراد حتما باید از وسایل پیشگیری کننده ای همچون کاندوم مردانه و کاندوم زنانه استفاده کنند.

درمانگران بیماری های ویروسی بر این موضوع تاکیید دارند که اطلاع هر چه زودتر از وجود ویروس در بدن پیش از تکثیر زیاد و آسیب آنها می تواند در کنترل این نوع بیماری بسیار موثر باشد این خود دلیلی بر ارزش های این نوه تست های سریع می باشد.

این موضوع که افراد کمی نگران از انجام آزمایش HIV باشید طبیعی است ، اما تصمیم گیری برای انجام آزمایش بهترین کاری است که می توانید برای سلامتی خود و دیگر افراد جامعه انجام دهید. روند انجام کیت ایدز سریع ، بدون درد ، محرمانه است. فراموش نکنیم که ترس از تشخیص اچ آی وی/ ایدز، درمان آن را دشوارتر کرده و به تاخیر می‏‌اندازد در صورتی که با درمان زودهنگام این عفونت ویروسی، می‏‌توان زندگی بسیار خوبی داشت.

گفتنی است با وجود قول رسانه ای کارشناسان وزارت بهداشت مبنی بر عرضه کیت تست خودارزیابی ایدز در داروخانه‏‌های ایران، هنوز این اتفاق به طور رسمی نیفتاده است.امیدواریم با توجه به گذشت حدود یک سال از این تصمیم به زودی شاهد عرضه این تست ها در داروخانه ها و دسترسی آسان تمام مردم به انها باشد.

البته مراکز آزمایش رایگان ایدز در تهران و شهرستان ها وجود دارند که این بررسی را بصورت فوری انجام می دهند .وجود اتوبوس های هایی که این آزمایش را انجام می دهند که با نام موبایل کلینیک ایدز مشهور هستند در مناطق پر تردد دیده می شود اما عده ای از افراد تمایل دارند خودشان بصورت شخصی و محرمانه این بررسی را انجام دهند.


از دست ندهید: علائم بیماری ایدز


جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد؟

پاسخ آزمایش بررسی ایدز بسته به نوع و روش انجام آزمایش زمان های مختلفی را بر می دارد.هر آزمایشگاهی با دستگاه ها و روش های خود یک زمان نسبتا طولانی مخصوصا برای افرادی که مورد اضظراب و مشکوک بودن ابتلا به بیماری ایدز هستند بسیار آزار دهنده خواهد بود.کیت سریع hiv در این است که در کمترین زمان حدود 20 دقیقه می تواند نتیجه را مشخص کند .این برای ابتدای کار و شروع کنترل بیماری عالی است.مخصوصا در مناطق و شرایطی که امکان حضور آزمایشگاه نیست و نمونه ها باید برای مرکز بررسی فرستاده شود که خود این زمان رفت و برگشت بر زمان انجام آن اضافه خواهد شد.

اینکه آزمایش hiv چگونه کار می کند را باید نسبت به آشنایی با شیوه های مختلف این آزمایش سنجید .روش های مختلف برای انجام تست ایدز وجود دارد هر کدام از این نوع آزمایش ایدز نیازمند وسایل و تجهیزات خاصی است . دررتبه ساده ترین و سریعترین این آزمایش کیت تشخیص سریع ایدز قرار دارد

آزمایشات نسل سوم ایدز یا آزمایش آنتی بادی

هنگامی که شخصی به ویروس HIV آلوده گشت، بدن شروع به تولید آنتی بادی های خاص یا پروتئین هایی که برای آزمایش و از بین بردن آن به ویروس وصل می شوند می کند. آزمایش آنتی بادی HIV به جستجوی این نوع آنتی بادی ها در خون ، مایع دهان یا ادرار است. اگر این آنتی بادی‌ها توسط این آزمایشات یافت شود، به این معنی است که بدن شما نسبت به عفونت HIV و ابتلا به ایدز در حال واکنش نشان دادن است.

این آزمایش تنها سه ماه پس از قرار گرفتن در معرض ویروس دقیق است ، زیرا این مدت زمانی طول می کشد که بدن شما به اندازه کافی آنتی بادی را تولید کند تا در یک آزمایش ظاهر شود. امروزه با بهینه کردن تست های رپید تست ایدز زمان و حساسیت این نوع آزمایش را افزایش داده اند تا کمتر از این زمان نیز برای شروع بررسی این آزمایش قابل قبول باشد و تا درصد قابل قبولی بتوان به آن استناد کرد هزینه آزمایش ایدز در این روش 30 تا 40 هزار تومان است.


از دست ندهید: مراقبت پس از ابتلا به ایدز


آزمایش ترکیبی نسل چهارم ایدز

آزمایشات ترکیبی نسل چهارم ایدز به دنبال آنتی بادی HIV و همچنین چیزی به نام آنتی ژن p24 هستند. آنتی ژن p24 جزئی از خود ویوروس HIV است. در چند هفته اول پس از عفونت و ورود بیماری به بدن ، بسیاری از این موارد را در خون می توان جستجو کرد.

آزمایشات نسل چهارم می توانند به طور قابل اعتماد HIV را از یک ماه پس از آلوده شدن تشخیص دهند. معمولاً چند روز تا چند هفته طول می‌کشد تا نتایج این نوع آزمون برگردد. در بعضی از آزمایشگاه‌ها به این بررسی الیزا نسل چهارم نیز می‌گویند.درمانگرها پیشنهاد می‌دهند برای پیگیری این بیماری از دو روش متفاوت آزمایشگاهی استفاده کنید.

آزمایش pcr ایدز

آزمایش pcr ایدز وجود قطعات ماده ژنتیکی ویروس را در مایعات بدن فرد می سنجند. هزینه این نوع ازمایش به نسبت دیگر روش‌ها زیادتر است و همینطور در بعضی از مراکز خاصی این روش آزمایشگاهی صورت می‌گیرد. مورد استفاده از pcr معمولا برای مواردی مانند نوزادان و افراد در مرحله پیشرفته ایدز است که تشخیص به روش پادتن در آنها مشکل یا غیرممکن است.

این نوع آزمایش تشخیصی از اعتبار بالایی برخوردار بوده و دقت و حساسیت قابل قبولی دارد که در موارد بسیار حساس بتوان به آن اکتفا کرد و از این روش استفاده کرد

البته این آزمایش به شیوه کمّی نیز انجام می شود یعنی تعداد قطعات ژنتیکی ویروس در خون را اندازه بگیرند که به آن آزمایش بار ویروسی هم می‌گویند و معمولا برای تعیین پیشرفت بیماری یا بررسی پاسخ به درمان در افراد مبتلایی که داروهای ضدویروسی می‌گیرند انجام می‌شود هزینه آزمایش ایدز در این روش حدود 250 تا 300 تومان است.

خواندن جواب آزمایش ایدز

برای خواندن جواب آزمایش ایدز یا دیگر بررسی های پزشکی بهتر است به پزشک خود مراجعه کنیم تا تفسیر بهتری از آزمایش داشته باشد.در این گونه آزمایشات معمولا پاسخ به صورت منفی و مثبت که همان negative و positive می باشد مشخص می شود .اما در بعضی از جواب آزمایش ایدز از اعداد مقابل نام آزمایش استفاده می گردد.برای اشنایی شما با این نوع پاسخ ها سعی کردیم بطور خلاصه اطلاعاتی از تفسیر آزمایش hiv قرار دهیم تا خودتان بتوانید پس از گرفتن برگه از اطلاعات داخل آن آگاه شوید

جواب آزمایش منفی ایدز چگونه است؟

برای اشخاصی که اضطراب پاسخ آزمایش را دارند و می خواهند خودشان زودتر جواب ازمایش ایدز را تفسیر کنند باید در صورتی که در ستون result دو گزینه negative در جلوی نام آزمایش شما یعنی ویروس ایدز در بدن شما رویت نشده و پاسخ آزمایش شما منفی است اگز عبارت positiveدر ستون result بکار برده شده باشد یعنی این ویروس در بدن شما وجود دارد این مورد از پاسخ ها بطور معمول در آزمایشات سریع ایدز نگارس می شود چون عدد خاصی نمی توان در نظر گرفت و وجود و عدم حضور ویروس فقط مشخص می شود

اما در آزمایشاتی که عدد خاصی در مقابل نام آزمایش شما در ستون result درج شده برای درک بهتر نتیجه باید به ستون آخری که حد مرزی نشان گر هر بررسی را مشخص می کند مراجعه کنیم .در آن قسمت به طور کلی اندازه هر عدد و پاسخ را توضیح داده است .این ستون با نام های rang یا reference interval نمایان است و با علامت بزرگ تر کوچکتر ریاضی اعداد را از هم تفکیک کرده است

این حد مرزی بر اساس سن و جنسیت و نوع آزمایش و دقت مواد اولیه آزمایش ایدز بکار رفته متفاوت می باشد و توسط آزمایشگاه مشخص می گردد.اما شما با یک بررسی کوتاه و مقایسه آن می توانید پاسخ را دریابید.البته خاطرتان نرود این ریپورت ایدز باید حتما توسط پزشک تفسیر گردد.

عکس برگه آزمایش ایدز

برگه آزمایش ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.