پزشکی و سلامت

تخت ژنیکولوژی

این تخت در واقع همان تخت معاینه زنان است که با نام تخت ژنیکولوژی نیز معروف می باشد. ژنیکولوژی شاخه‌ای از علم پزشکی است که در رابطه با بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان مطالعه می‌کند. این تخت به گونه‌ای طراحی شده است که بیمار با قرار گرفتن بر روی آن بتواند بهترین حالت را برای معاینه داشته باشد تا پزشک معالج به راحتی بتواند محل مورد نظر را معاینه کند و در حین معاینه نیز از دقت او کم نشود تنظیمات حالات قرارگیری بیمار و ارتفاع تخت از سطح زمین ممکن است
دستی یا برقی انجام شود و این بستگی به نوع تخت مامایی دارد. اگر تخت مامایی از نوع ساده باشد، تنظیمات نامبرده شده به صورت دستی و اگر از نوع برقی باشد تنظیمات نامبرده شده، از طریق موتور انجام می شود در هر دو نمونه تخت معاینه، مرغوبیت مواد اولیه در ساخت تخت بسیار اهمیت دارد.

تخت ژنیکولوژی

در نوع ساده مرغوبیت شاسی، بست، رویه تشک نیز باید عالی باشد، زیرا غالبا قطعات بی‌کیفیت در مدت زمان کم سریعا پوسیده می‌شوند و از طول عمر کوتاهی برخوردار است؛ اما در نوع برقی باید کیفیت موتور و برند آن مورد توجه قرار بگیرد بنابراین با توجه به تمام گفته ها اینطور باید بگوییم که قیمت تخت با کیفیت قطعات تخت رابطه مستقیم دارد یعنی هر چقدر از کیفیت بیشتری برخوردار باشد قیمت بالاتری دارد و بر عکس. برای اینکه تخت مامایی از طول عمر بیشتری برخوردار باشد باید به نحو صحیحی از آن مراقبت شود.به عنوان مثال نباید اجازه دهیم که تشک تخت با اجسام تیز و برنده برخورد داشته باشد.
همچنین مواظب باشیم که ضربه‌ای به بدنه و سایر قسمت‌های آن وارد نیاید و به طور مداوم تمام قسمت‌های تخت را کنترل نماییم تا اگر مشکل فنی داشته باشد آن را برای تعمیر به نمایندگی ببریم.

رویه تشک تخت مامایی از چرم مصنوعی و ظرف جمع آوری مایعات ( مایعات فیزیولوژیک و مایعات حاصل از شست و شوی بیمار ) نیز از استیل ساخته می‌شود تا قابلیت شست و شو و ضدعفونی شدن داشته باشند تا باعث انتقال آلودگی و ایجاد عفونت نشوند.
تخت معرفی شده را می‌توان در بخش های زنان و زایمان تمامی بیمارستان ها و مطب ها و کلینیک های مربوطه به جهت معاینه مورد استفاده قرار داد

برخی از اعمال ژنیکولوژی زنان که با روش واژینال قابل انجام است شامل :

۱- انجام نمونه برداری ازسرویکس

۲-هیسترکتومی واژینال

۳- ،سیستول و رکتوسل اشاره کرد.

هر کدام ا ز پنج امکان فوق می تواند یک مزیت باشد هر مسیری که کمترین اسیب را به بیمار برساند بهترین طریق می باشد مثلا در عمل جراحی رحم و برداشتن ان راه واژن و لاپاراسکوپ بهترین مسیر است.

قیمت صندلی معاینه زنان

انواع تخت ژنیکولوژی قیمت متفاوتی دارند چراکه ساده ترین تفاوت آنها نوع تخت ژنیکولوژی مکانیکی که به تخت ژنیکولوژی ساده نیز معروفند و یا تخت ژنیکولوژی برقی باشد . تخت زنان و زایمان جزئی جدانشدنی از کلینیک های مرتبط با زنان و زایمان هستند که نوع طراحی و مهندسی آن بسیار مهم است که پزشکی هنگام معاینه بیمار بدون هیچ محدودیتی و به راحت ترین و دقیق ترین حالت ممکن بتواند کار معاینه زنان و امور مربوط به مامایی را انجام دهد . این حالت بسیار حائز اهمیت است به این سبب که حساسیت معاینه بالا بوده و رسیدن به این مهم نیاز مند داشتن تخت زنان و زایمان مناسب برای پزشک از یک سو و راحتی بیمار هنگام معاینه باشد . بسیار دیده شده که برخی از کلینیک های زنان و زایمان به سبب تخت مخصوص معاینه زنان به تشخیص دقیقی نرسیده اند و دچار مشکل برای بیمار شده است . صندلی معاینه زنان نامناسب برای پزشک بسیار خسته کننده است و نتیجه آن فقط و فقط معاینه غیردقیق و نتیجه ی بی دقتی می باشد . حتی متاسفانه به دلیل قیمت های پایین تر پزشکان اقدام به خرید نوعی از تخت می کنند که هیچ تناسبی در طراحی آن بعنوان یک صندلی معاینه زنان و زایمان انجام نشده است .

انواع صندلی معاینه مامایی ژنیکولوژی

تخت ژنیکولوژی برقی

همانطور که از نام آن پیداست بصورت برقی عمل کرده و تغییر حالت های صندلی معاینه دکتر زنان توسط موتورها انجام می شود . موتورها در خرید تخت ژنیکولوژی در اولویت هستند و عمر صندلی معاینه زنان برقی به عمر موتورها بستگی دارد . متاسفانه به دلیل فشارهای مالی در برخی شرکت ها و مغازه های تجهیزات پزشکی ، برقی همکاران را مجبور به دروغ در مورد جنس و کیفیت موتورهای استفاده در تخت ژنیکولوژی برقی می کنند و موتور صندلی معاینه زنان و مامایی را تولید آلمان اعلام می کنند . پزشک های زنان و مامایی نیز پس از خرید تخت ژنیکولوژی تا زمان باز شدن کل پایه دستگاه نمی توانند نسبت به این ادعا نظری داشته باشند .

تخت ژنیکولوژی برقی

قیمت تخت ژنیکولوژی مکانیکی ساده

در بخش هتلینگ بیمارستانی تجهیزات پزشکی مکانیکی متریال مورد استفاده تعیین کننده قیمت تخت ژنیکولوژی ساده است . شاید ساختار و مهندسی ساخت تخت ژنیکولوژی مکانیکی ساده بنظر برسد اما استفاده نوع هندل ها جهت تغییر موقیعت و حالت صندلی معاینه زنان توسط هندل های تخت دکتر زنان بسیار حائز اهمیت است . به این دلیل که هندل های استفاده شده در تولید تخت ژنیکولوژی ساده زنان در حالت ایده آل باید از نوعی با کیفیت باشد که براحتی توسط پزشک قابل استفاده و تغییر حالت و پوزیشن تخت مامایی هنگام معاینه توسط پزشک زنان و زایمان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.