سوالات پزشکي, عفونی

بیماری HTLV1

یک از بستگانم خانمی است 61 ساله که چند سال پیش بر اثر حادثه ای که برایش پیش آمد ناچار به انجام عمل جراحی شد که طی آن عمل به او خون تزریق شد. چندی بعد طی آزمایشاتی که انجام شد مشخص شد چربی خون دارد و اخیراً هم متوجه شده ایم که htlv1 خونش مثبت است. حال سوال من این است که :
1- آیا این بیماری htlv1 درمانی دارد و اگر دارد آن چیست؟
2- این بیماری چه عوارضی دارد و در آینده ممکن است دچار چه خطراتی شود؟
3- آیا این بیماری قابل انتقال به دیگران هست یا خیر . راههای انتقال آن چیست؟
لطفاً مرا راهنمایی کنید
HTLV1 یک بیماری نیست بلکه نام یک ویروس از دسته رترویروسها (هم خانواده ویروس HIV) می باشد. نام کامل این ویروس Human T-cell Leukemia Virus type 1 می باشد. این ویروس عامل بیماری لوسمی سلول T بزرگسالان (ATL) و بیماری میلوپاتی وابسته به HTLV1 و فلج اسپاستیک تروپیکال (TSP) می‌باشد. این ویروس ازطریق انتقال خون یا سرسوزن به ویژه در معتادین تزریقی و هم‌چنین از طریق شیردادن و تماس جنسی از یک فرد به دیگری انتقال می‌یابد.
هنوز درمانی برای آن مشخص نشده است ولی اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از انتقال به افراد دیگر (تماس جنسی محافظت شده، عدم استفاده از سوزن مشترک ، عدم اهدای خون ، شیرندادن به بچه و بارداری) بسیار مهم می باشد.
توجه داشته باشید کسانی که حامل این ویروس می باشند 1 – 4 % احتمال دارد که در دهه 4 یا 5 زندگی خود به سه بیماری فوق مبتلا شوند . مثلا بیماری ATL بین 10 تا 40 سال پس از ابتلا به ویروس به وجود می آید .
برای بررسی بیشتر در مورد ویروس می توانید با یک متخصص عفونی ، در صورت ابتلا به ATL با یک متخصص انکولوژی و در صورت ایجاد TSP و HAM با یک نورولوژیست مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.