تنفس, سوالات پزشکي

برونشیت حاد

گر کسی دارای برونشیت حاد باشد و درصدی از ریه از بین رفته باشد آیا ازمایشی جهت تشخیص اینکه چند درصد از ریه هنوز سالم است وجوددارد یا نه ؟
راهکاری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری را نیز ذکر کنید ؟
در ضمن شخصی که به این بیماریدچار است شبها اصلا نمیتواند به راحتی بخوابد چون تنفسش خیلی سخت است.
برونشیت به التهاب راه های هوایی فوقانی و معمولا پس از ابتلا به یک عفونت تنفسی فوقانی اطلاق می شود. این عفونت در اکثر موارد علت ویروسی مثل رینو ویروس، انفلونزا، RSV یا کورنا ویروس دارد. کسانی که در معرض این بیماری هستند بیشتر سیگاریها و کسانی هستند که به دلیلی سیستم پاکسازی برونش در آنها دچار اختلال است.
علایم بیشتر به صورت سرفه خشک و یا با مقدار کم خلط است که پس از یک عفونت تنفسی فوقانی رخ می دهد. تشخیص معمولا به صورت بالینی داده می شود. عکس قفسه سینه معمولا در مواردی که علایم همراه مثل تب، تنگس نفس وجود دارند گرفته می شود. تقریبا تمام بیماران فقط به اقدامات حمایتی و علامتی نیاز دارند و فقط در موارد خاص از آنتی بیوتیک استفاده می شود. سرفه در بیش از 75% موارد طی دو هفته از بین می رود. اگر سرفه های ادامه یابد باید برای ارزیابی علل دیگر ارزیابی های بیشتر انجام شود.
در این موردی که در رابطه اش سوال کردم فردحدودا”بیش از یک سال است که به این بیماری مبتلا است وسرفه های شدیدی دارد به صو رتی که موقع خوابیدن دچار تنگی نفس میشود ,و با مراجع به چند پزشک متخصص اعلام کرده ا ند که بیماری قابل درمان نیست و با یکسری دارو فقط میتوان از پیشروی بیشتر تا حدودی جلوگیری کرد وریه در حال از بین رفتن است با این وجود ایا ازمایش خاصی وجود دارد که بتوان فهمید چند درصد از ریه هنوز سالم است و ایا این بیمار ی راه درمانی ندارد.
این بیماری معمولا سیر مزمنی ندارد ولی ممکن است سایر بیماریهای ریوی تشدید کند. برای ارزیابی عملکرد ریه ها هم می توان از ابزارهای پاراکلینیک مثل اسپیرومتری بهره جست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.