اطلاعات عمومی, جراحی

انواع گان مورد استفاده در مراکز بهداشتی

گان جراحی

گان پزشکی” یا گان جراحیscrub surgery”  یا gown surgery نوعی لباس است که برای اتاق های عمل مورد استفاده قرار می گیرد که این لباس گان می تواند برای پزشکان و بیمارات باشد.

 ممکن است برای افراد این سوال پیش بیاید که گان پزشکی چیست ؟ انواع گان پزشکی کدامند ؟ کاربرد و قیمت گان پزشکی چگونه است ؟ نحوه پوشیدن لباس گان ؟ و مواردی از این دست که در تیم تحریریه برانکارد این موارد را بررسی می کنیم تا بیشتر با این لباس ها آشنا شوید. پس با ما در ادامهٔ این مطلب همراه باشید.

گان جراحی چیست ؟

گان جراحی” ، اسکراب جراحی، لباس گان پزشکی، گان بیمار و لباس گان نام هایی است که برای این لباس ها بکار برده می شود و هدف از استفادهٔ آنها این است که یک روش مهم برای کاهش آلودگی، توسط میکرو ارگانیسم ها در طول عمل جراحی می باشد.

همانطور که متوجه شدیم، گان نوعی لباس جراحی است که مخصوص پزشکان، کادر اتاق عمل و بیماران می باشد. به لباس های پزشکان و کادر اتاق عمل گان و به لباس مخصوص بیماران شان گفته می شود.

در ادامه به بررسی انواع گان پزشکی، مراحل آماده سازی برای وشیدن لباس گان پزشکی و ویژگی های آنها اشاره خواهیم کرد.

گان پزشکی

انواع گان جراحی کدامند ؟

به طور لباس های گان “surgery scrub” به دو دسته گان پزشکی یا همان گان جراحی و گان بیمار ( شان ) تقسیم بندی می شوند که این لباس ها به صورت زیر می باشند :

گان یکبار مصرف :

گان یکبار مصرف معمولاً از جنس اسپان تولید می شود که این گان ها بدون دوخت و به صورت پرس شده هستند.

هدف از استفادهٔ گان یکبار مصرف این است که هزینه های شست و شوی بیمارستان ها کاهش پیدا کند و بعد از شست و شو، گان های جراحی رنگ خودشان را از دست ندهند.

گان چند بار مصرف :

گان چندبار مصرف از جنس پنبه یا پلی استر تشکیل شده است که می توان بعد از استفاده، این گان ها را چندین بار شست و استفاده کرد.

فقط دقت داشته باشید که گان های چند بار مصرف باید به نوعی باشند و کیفیتی داشته باشند که پس از شست و شو، تغییر رنگ پیدا نکنند.

انواع شان جراحی کدامند ؟

شان جراحی برای استفادهٔ بیمار و همچنین برای پوشاندن میزها و تجهیزات پزشکی استفاده می شود که این شان ها عبارتند از :

شان ساده :

از شان ساده برای پوشاندن قسمت هایی از بدن بیمار، تخت های اتاق عمل و میزهایی که در آن لوازم جراحی قرار دارد استفاده می شود.

شان مخصوص پا :

شان مخصوص پا، نوعی لباس است که برای عمل های مربوط به دستگاه تناسلی و مقعدی استفاده می شود.

شان مایو :

شان مایو برای میز های مایو یا سینی مایو استفاده می شود.

ویژگی های گان پزشکی چیست ؟

 • لباس گان پزشکی اغلب دارای رنگ های سبز، آبی یا خاکستری می باشد که دلیل این رنگبندی ها به خاطر این است که این رنگ ها باعث افزایش دید جراح نسبت به رنگ قرمز از جمله احشاء خون می شود. همچنین دلیل دیگر استفاده از رنگ های ذکر شده این است که باعث می شود چشم پزشکان یا جراحان کمتر خسته شود.
 • گان پزشکی سبز و آبی دارای جنس پنبه ای می باشد که دلیل استفاده از پنبه در لباس های جراحی این است که پنبه باعث کمتر عرق کردن جراح می شود زیرا پنبه به خوبی هوا را عبور می دهد. این ویژگی باعث آرامش و راحتی بیشتر پزشک جراح خواهد شد.
 • یکی از لزومات گان جراحی، ضد آب ژاول بودن آن است؛ به دلیل اینکه لباس های جراحی با مواد ضد عفونی استریل یا شست و شو داده می شوند، نیاز است که دارای ویژگی ضد آب ژاول باشند تا در صورت شست و شوی مداوم تغییر رنگ پیدا نکنند.
 • راجع به رنگ های شان جراحی هم لازم به ذکر است که این لباس ها اغلب دارای رنگی صورتی هستند و به صورت فرم و یکسان می باشند.

چگونه از گان جراحی استفاده کنیم ؟

برای استفاده از لباس گان باید مراحل زیر را طی کنید :

 • آماده شدن برای پوشیدن گان
 • شست و شوی دست ها
 • برداشتن و پوشیدن گان
 • پوشیدن دستکش

آماده شدن برای پوشیدن گان :

برای ورود به اتاق عمل ابتدا باید لباس گان مناسب انتخاب کنید و سپس مراحل زیر را رعایت کنید :

 • زیر آرنج باید لخت باشد؛ برداشتن ساعت، حلقه و سایر موارد
 • کفش های مخصوص باید پوشیده شوند که این کفش ها می توانند به صورت پاپوش باشند
 • داشتن کلاه مخصوص
 • نشان یا شناسهٔ روی لباس
 1. ابتدا باید لباس گان را باز کنید و بعد دستکش خود را انتخاب کنید. بسته دستکش را بر روی لباس باز کنید و دستکش ها را بدون دست زدن، بر روی لباس گان استریل شده بیندازید.
 2. مطمئن شوید که دستکش و لباس شما دست نخورده و در نتیجه استریل شده هستند.
 3. در نهایت یک ماسک و محافظ عینک را قرار دهید. اطمینان پیدا کنید که احساس راحتی می کنید چونکه نمی توانید پس از شست و شو مجدداً این مراحل را طی کنید.

آماده سازی گان

آماده سازی گان ۲

آماده سازی گان ۳

شست و شوی دست ها :

 1. شیر آب را روی دمای مناسب و جریان کافی باز کنید ( برای جلوگیری از پاشیدن آب ). سپس قبل از مالش دادن دست ها، آب را تست کنید تا مطمئن شوید درجه حرارت آب مناسب می باشد.
 2. بسته حاوی برس ناخن، اسفنج اسکراب و ناخنگیر را باز کنید، سپس آنرا در پشت سینک قرار دهید. البته دقت کنید که این وسایل به صورت باز شده و هنوز درون بسته بندی قرار گرفته اند.
 3. برای شست و شوی اولیه، دست ها و بازوها را خیس کنید. از چند قطره محلول اسکراب استفاده کنید و کف ایجاد کنید، سپس دست ها و بازوها را تا آرنج بشویید. بد نیست بدانید که این محلول ها اکثراً برای افراد، تحریک کننده و حساسیت ایجاد کننده نیستند.
 4. دست و بازوها را کاملاً بشویید، اجازه دهید آب از دست ها به آرنج برود.
 5. برس ناخن استریل و ناخنگیر را از درون بسته خارج کنید. زیر ناخن ها را تمیز کنید و سپس آنرا به سطل آشغال بیندازید ( توجه کنید که سطل زباله به صورت پدالی باشد و هرگز به سطل زباله دست نزنید ).
 6. برس ناخن را مرطوب کرده و محلول ضد میکروبی را روی قسمت اسفنجی بریزید.
 7. نوک انگشتان را با برس اسفنجی، کفی کنید و چهار طرف اگشتان را بشویید.
 8. سپس با استفاده از قسمت موی برس ناخن، فضاهای زیر ناخن دست راست و چپ را بشویید. سپس دوباره این روند را تکرار کنید.

روش شست و شو به صورت زیر می باشد :

 • به یاد داشته باشید که در طول هر یک از مراحل زیر، دست ها ( منطقه تمیز ) را بالای آرنج ( منطقه کثیف ) نگه دارید تا آب تخلیه شود. مطمئن شوید که از پاشیدن آب به لباس جراحی جلوگیری شده است.
 • دست و ساعد را خیس کنید. مقدار مشخص شده از محلول ضد میکروبی مناسب را با توجه به توصیه های سازنده اعمال کنید. محلول تمیز کننده را کف دست بمالید و کف ایجاد کنید.

شستن دست

 • کفت دست راست را روی پشت سمت چپ و بالعکس با انگشتان، در هم بمالید.

شستن دست ۲

 • دو کف دست را بهم بچسبانید سپس انگشتان را در هم بمالید.

شستن دست ۳

 • مالش چرخشی را به سمت عقب و جلو با انگشتان دست راست در کف دست چپ و بالعکس انجام دهید.

شستن دست ۴

 • مالش چرخشی دست راست را که در دست چپ بسته شده را دوبار انجام دهید.

شستن دست ۵

 • نوک انگشتان دست چپ را روی کف دست راست بمالید و بالعکس.

شستن دست ۶

 • حرکت چرخشی را به سمت پایین بازوهای مخالف ادامه دهید، تا زیر آرنج ها این کار را ادامه دهید.

شستن دست ۷

 • مرحلهٔ ۷ را تکرار کنید و دست ها را همیشه در حالت آرنج بالا نگه دارید. شست و شوی دوم فقط باید دو سوم ساعد ها را بپوشاند تا تمیزی دست ها به خطر نیفتد. ممکن است لازم باشد برای سوم هم اینکار را انجام دهید.
 • دست ها را زیر آب جاری بشویید، اجازه دهید آب از نوک انگشتان تا آرنج جریان یابد. شیر آب را ( در صورت لزوم ) با آرنج خود ببندید و دستان خود را بالا نگه دارید و اجازه دهید آب از آرنج شما چکه کند.

شستن دست ۹

 • یک حوله دستی را از بالای بسته لباس مجلسی بردارید. حوله را گرفته و کاملا باز کنید. اجازه ندهید حوله به هیچ چیز غیر استریل یا قسمت های غیر استریل بدن شما برخورد کند.
 • دست ها و بازوهای خود را بالای آرنج نگه دارید و بازوها را از بدن خود دور نگه دارید.
 • یک سر حوله را با یک دست نگه دارید، سپس انگشتان دست مقابل را با حرکت چرخشی خشک کنید. به قسمت خشک حوله بروید و به همین ترتیب از ساعد تا آرنج ادامه دهید. اطمینان حاصل کنید که از ساعد به سمت دست ها عقب نروید و پوست را خشک نکنید ( این موضوع ممکن است دست های شما را با میکرو ارگانیسم های نزدیک ساعد شما آلوده کند). در نهایت این کار را با حوله دیگر برای دست و بازوی دیگر تکرار کنید.

شستن دست ۱۰

برداشتن و پوشیدن گان :

 1. با یک دست کل لباس گان تا شده را از روی لفاف بردارید و آنرا از لایه ها بگیرید و مراقب باشید که فقط لایه بالایی داخلی را که در معرض دید قرار دارد، لمس کنید.
 2. مطمئن شوید که لباس با اشیاء غیر استریل اطراف تماس نداشته باشد.
 3. درزهای داخلی شانه را بگیرید و گان را طوری باز کنید که سوراخ های بازو، روبرو شما باشد.
 4. با احتیاط بازوهای خود را یکی یکی داخل مانتو قرار دهید و دست ها را در سطح شانه ها، دور از بدن قرار دهید.
 5. بازوها را بیشتر داخل آستین لباس گان بلغزانید و زمانی که نوک انگشتان با لبه نزدیک سر آستین همسطح شدند، با انگشت شست و اشاره، درز داخلی لبه سر آستین را بگیرید. مراقب باشید که هیچ قسمتی از دست از آستین بیرون نیاید.
 6. یک دستیار باید لباس گان را پشت سر شما ببندد و با گرفتن سطح داخلی لباس در قسمت درز شانه، آنرا روی شانه ها قرار می دهد. دستان دستیار فقط باید با سطح داخلی لباس در تماس باشد.
 7. سپس دستیار آماده می شود تا لباس را در گردن و قسمت های بالای پشت شما محکم کند. لباس های مجلسی در نحوه محکم شدن ممکن است متفاوت باشند و به صورت دکمه ای یا زبانه های نواری باشد.

پوشیدن گان

پوشیدن گان ۲

پوشیدن گان ۳

پوشیدن گان ۴

پوشیدن گان ۵

پوشیدن دستکش :

 1. بسته دستکش استریل شده را باز کنید.
 2. با دست خود که با آستین پوشانده شده است، یک دستکش را از لبه بسته بردارید.
 3. دستکش را روی آستین لباس و رو به سمت پایین قرار دهید و باید انگشتان دستکش به سمت شما باشد. کف دست که داخل لباس قرار دارد باید به سمت بالا و به سمت کف دستکش باشد. لبه دستکش را روی درزی که آستین را به آستین وصل می کند قرار دهید. لبه رول شده پایین دستکش را با انگشت شست و اشاره دستی که دستکش در بالای آن قرار دارد، بگیرید.
 4. در حالی که لبه دستکش را با یک دست نگه داشته اید، با دست مخالف، بالای لبه دستکش را بگیرید.
 5. سپس لبهٔ دستکش را روی دست بکشید. با استفاده از دست روکش آستین مقابل، هم لبهٔ دستکش و هم آستین را بگیرید و دستکش را روی دست بکشید.
 6. با استفاده از دستی که اکنون دستکش شده است، دستکش دوم را به همین ترتیب بپوشید. مطمئن شوید که هر دستکش محکم شده و به طور کامل دست را پوشانده است.

پوشیدن دستکش

پوشیدن دستکش ۲

پوشیدن دستکش ۳

پوشیدن دستکش ۴

پوشیدن دستکش ۵

پوشیدن دستکش ۶

پوشیدن دستکش ۷

پوشیدن دستکش ۸

 

 

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مطلب همراهی کردید، شما عزیزان می توانید برای خرید گان، اطلاع از “قیمت گان” و خرید گان بیمار و جراح به وبسایت برانکارد مراجعه کنید.

همچنین اگر تجربه ای راجع به استفاده از گان داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.