پزشکی و سلامت

افزایش ذخیره تخمدان با طب سنتی

ذخیره تخمدان چیست ؟

زمانی که دوره ماهانه یک خانم شروع می شود، ذخیره تخمدانش بسیار بالاست و بعد از چند سال تا سن پنجاه سالگی ذخیره تخمدان سال به سال کاهش پیدا می کند و در سن پنجاه تا 51 سالگی به صفر می رسد و شخص یائسه می شود.

این روند بسیار طبیعی کاهش ذخیره تخمدان در هر شخص و هر نژادی هست به عبارت دیگر اگر به صورت خیلی خام بیان کنیم، ذخیره تخمدان تقریبا با اندازه تخمدان در ارتباط است. یعنی اگر اندازه تخمدان بزرگ باشد، ذخیره تخمدان بیشتر است و اگر ذخیره تخمدان کاهش پیدا کند، طبیعتا ذخیره تخمدان کم می شود.

راه‌های افزایش ذخیره تخمدان

برای افزایش سریعتر ذخیره تخمدان از روش‌های زیر استفاده کنید

1. مصرف ویتامین C

ویتامین C و آنتی اکسیدان ها از نقص اسپرم جلوگیری میکند

مصرف ویتامین C و آنتی اکسیدانها از نقص اسپرم ها جلوگیری میکند و حرکت آن را افزایش میدهد و میزان استرس را در تخمکها و دستگاه تناسلی کاهش میدهند .

2. مصرف ویتامین E

مکمل ویتامین E قدرت باروری خانم ها و آقایانی را که می خواهند بچه دار شوند بالا میبرد و از از احساس خستگی جلوگیری میکند.بادام و تخمه ی آفتابگردان بیشترین مقدار این ویتامین را دارا میباشد.

سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند سرشار از ویتامین E میباشند. از منابع دیگر ویتامین E میتوان غلات کامل، جوانه ی گندم، تخم مرغ و سیب زمینی و اسفناج را نام برد. به جای مکمل صرف مکمل، مواد غذایی حاوی این ویتامین را مصرف کنید که هم سالم و هم طبیعی هستند.

3. ورزش توانایی باروری را تقویت میکند

ورزش نرمال و غیر حرفه ای میتواند روش خوبی برای تقویت توانایی باروری باشد. بهترین ورزش برای افزایش سلامت اسپرم، ورزشهای هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری است.

همچنین از راه های افزایش قدرت باروری در زنان، برقراری رابطه هر روزه در دوره تخمگذاری زنان است.

حتما بخوانید:قاعدگی نامنظم و آزمایش پرولاکتین

راه های افزایش قدرت باروری زنان

یکی از ابزارهای فوق العاده در زمینه تقویت باروری زنان و بارداری سالم و موفق استفاده از ” فایل پیام های پنهان تقویت قدرت باروری زنان “ است این سابلیمینال ارزشمند موجب تغییر گرایش و حالات بدنی به سمت داشتن فرآیند ها و کنش ها و واکنش های بدنی برای بارروری موفق و داشتن فرزندانی سالم و زیبا با برنامه ریزی بدنی به کمک ضمیر ناخودآگاه می شود ، این سابلیمینال فوق العاده توسط متخصصین سابلیمیران تهیه و عرضه شده است.

 

 

رژیم غذایی مناسب

  • پرتقال، نارنگی، کیوی و توت فرنگی مواد مغذی فراوانی دارند و مصرف آنها برای خانمهایی که تصمیم به مادر شدن گرفته اند خیلی مفید است. مواد غذایی مانند حبوبات، اسفناج ، بروکلی، اسدهای چرب امگا ۳ شیر، پنیر، گوشت قرمز کم چرب و … شانس بچه دار شدن تان را بالا میبرند. روزانه یک فنجان عدس پخته و یک فنجان اسفناج پخته توصیه می شود.
  • زنانی که قاعدگی نامنظمی دارند ، مصرف سیب زمینی شیرین، هویج و نخودفرنگی را فراموش نکنند. بتاکاروتن موجود در این سبزیجات، در تنظیم قاعدگی نقش دارد و امکان باروری بهتری را به دنبال دارد.
  • فرآورده های لبنی و پروتئینهای حیوانی مانند ماهی پر از اسیدآمینه هستند که به تشکیل هورمونهای زایشی کمک میکنند، بنابراین این مواد را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.
  • کمبود “روی” در زنان باعث میشود که مدت عادت ماهیانه ی آنها افزایش یابد و این مسئله به تخمک گذاری کمتر منجر میشود. مصرف گوشت گاو میتواند روی مورد نیاز بدن را تامین کند.
  • از نان هایی که با آرد گندم کامل درست میشوند مصرف کنید، زیرا منبع خوبی از آهن و ویتامین B می باشند و باعث افزایش هورمونهای باروری میشوند و مصرف مواد فرآوری شده (مانند شیرینی جات و تنقلات) را کم کنید.
  • مصرف ال آرژنین برای کسانی که چار ضعف میل جنسی هستند
  • افرادی که دچار ضعف میل جنسی هستند، مصرف ال آرژنین ۲ تا ۶ ساعت قبل از نزدیکی توصیه میشود. برای خانم ها و آقایان هم فرقی نمیکند، چون این اسید امینه باعث تقویت میل جنسی در هر دو جنس میشود. و در آقایانی که دچار مشکل انزال زودرس هستند، مصرف ۲ تا ۵ گرم از این اسید آمینه میتواند موثر باشد. این اسید آمینه به صورت کپسول در داروخانه ها عرضه می شود. البته بهتر است با توصیه پزشک باشد. البته مصرف منابع طبیعی هرچیزی بهتر از منابع مصنوعی است. بنابراین میتوانید آن را از طریق مصرف خوراکیهایی مانند شکلات تلخ، جو دوسر و مغزهای خوراکی به خصوص بادام تامین کنید.
  • مصرف خیلی زیاد سویا ، زرده تخم مرغ و کاهو باعث کاهش قدرت باروری میشود.
  • به صورت طبیعی با افزایش سن زنان، توانایی باردار شدن در او کاهش می یابد. همچنین افزایش سن، بیماریهای جسمی و جراحیها اثرات منفی بر میزان ذخیره تخمدان و کیفیت تخمک دارند.

کمبود ویتامین A منجر به کاهش باروری میشود

کمبود ویتامین Aمیتواند باعث کاهش قدرت باروری شود. این ویتامین در آقایان باعث ساختن اسپرماتوزوئید میشود و در خانمها هم در تولید هورمونهای جنسی که به باروری کمک میکنند، تاثیر دارد. جگر، شیر، پنیر، خامه و کره حاوی این ویتامین هستند. این ماده مغذی در سبزیها و میوه های زرد رنگی مانند هویج، کدو، سیب زمینی، هلو، زردآلو و طالبی، وجو دارد.

چرا سلامت تخمک زنان مهم است ؟

داشتن تخمک سالم یکی از نکات مهم باروری سالم است.سلامت تخمکها همان اندازه که میتواند روی زنده ماندن بارداری تاثیر گذار باشد روی وقوع یا عدم وقوع لقاح و لانه گزینی نیز موثر است. “سن” عامل تاثیرگذار بسیار مهم بر روی سلامت تخمکهای جدید محسوب میشود، براین اساس افزایش سن تخمدانها، محیط نگهداری تخمکها را نامطلوب می کند.

استرس مانع تخمک گذاری میشود

زنانی که پیوسته تحت فشار و استرس هستند، پرولاکتین، کورتیزول و هورمونهای دیگری تولید میکنند که میتواند در تخمک گذاری دخالت و یا حتی مانع از تخمک گذاری منظم شود. در برنامه روزانه زمانی را برای آرامش و سکوت درنظربگیرید، در این زمانها شما میتوانید بر روی کاهش سطح استرس خود تمرکز کنید، انجام موارد زیر میتواند برای کاهش استرس کمک کند.

 

 

حتما بخوانید: عکس رنگی از رحم

تقویت و افزایش اسپرم و تخمک با خوردنی ها و تغذیه

کمبود اسپرم و تخمک یعنی ضعف در قدرت باروری زن و مرد و این ضعف یعنی ناتوانی در بارداری . بخشی از راههای درمانی مشکلات باروری و چگونگی تقویت اسپرم و تخمک با برنامه غذایی و تغذیه مناسب با نسخه های گیاهی و طبیعی درمان می شود.

تقویت اسپرم و تخمک

در بعضی از زوجین نبود اسپرم و تخمک کافی مانع از بارداری می شود در نتیجه دوران ناباروری برای این زن و مردها آغاز می گردد. تقویت و افزایش میزان اسپرم مردان و تخمک در زنان اصلی ترین هدف در انجام راه و روش های درمان است.

درمان هایی طب مدرن و طب سنتی که بحث ما در این بخش قسمت گیاهی و خوراکی درمان خواهد بود. در حقیقت در این بخش از سلامت جنسی در برانکارد ما مواد غذایی و خوراکی هایی که با افزایش و تقویت اسپرم و تخمک شانس باردار شدن را افزایش می دهد به شما معرفی خواهیم کرد.

 

 

افزایش باروری

موثرترین مواد غذایی برای تقویت اسپرم و تخمک

افزایش و تقویت میزان اسپرم و تخمک با طب سنتی

ادویه ای قوی به نام زنجبیل مناسب برای تقویت اسپرم و تخمک

زنجبیل یکی از مواد غذایی مفید در تقویت جنسی است به طوریکه در طب سنتی چینی زنجبیل را به عنوان یکی از نسخه های اصلی تقویت اسپرم و تخمک توصیه می کنند ، چینی ها زنجبیل را ” یانگ” یعنی ماده ی غذایی که باعث گرمی می شود می نامند و از ان برای درمان ناباروری بسیار کمک می گیرند.

زنجبیل در صدر خوراکی های گیاهی تقویت اسپرم و تخمک قرار گرفته است چرا که میل و قوای جنسی را بالا برده و در شرایط مطلوب نگه می دارد و این جای تعجب ندارد.

خواص زردچوبه

تقویت اسپرم و تخمک با ادویه

برنج قهوه ای برای تقویت اسپرم و تخمک

این نوع برنج به دلیل آنکه منبع خوبی از کربوهیدرات های پیچیده است تخمک گذاری را منظم کرده و باعث باروری می شود. گفتنی است برنج قهوه ای حاوی مقدار زیادی اسید فولیک است، که از نقص لوله عصبی در نوزادان تازه متولد شده پیشگیری میکند.

مارچوبه برای تقویت اسپرم و تخمک

چرا مارچوبه ؟ به دلیل داشتن ویتامین سی بالا ، ولی چرا ویتامین سی ؟ ویتامین C در بدن به دلیل کاهش سطح رادیکال های آزاد قادر خواهد بود قدرت تولید و جنبندگی اسپرم های تولیدی را نیز افزایش دهد.مقادیر بالای ویتامین C در این ماده غذایی آن را به یک محافظ قوی برای جلوگیری از اکسیداسیون اسپرم ها و نیز محافظت از سلامت غشاء سلول های بیضه تبدیل کرده است.

خواص مارچوبه

تقویت اسپرم و تخمک با مارچوبه

تقویت اسپرم و تخمک با گیاه مریم گلی

یکی دیگر از گیاهان موثر در تقویت جنسی گیاه مریم گلی است.مریم گلی سرشار از هورمون هایی است که قوای جنسی زنانه را تقویت می کند و برای زنانی که با سردمزاجی و کاهش میل جنسی مواجه هستند درمان فوق العاده ای از سوی متخصصان طب سنتی است.

تقویت اسپرم و تخمک با برگ های تمشک قرمز

این گیاه جزو معروف ترین درمانی های طبیعی ناباروری است. برگ های تمشک قرمز به دلیل داشتن میزان زیادی کلسیم به تنظیم هورمون ها کمک قابل توجهی می کند و مشکل اختلالات تخمک گذاری را کم می کند.

متخصصان طب سنتی پیشنهاد می کنند آن را همزمان با شبدر چمنی مصرف کنید چراکه بیشتری دارد. علاوه بر این مصرف برگ های تمشک قرمز باعث جلوگیری از سقط جنین و کاهش خونریزی زمان زایمان می شود.

برگ تمشک

برگ تمشک برای تقویت اسپرم و تخمک

روغن زیتون عالی برای تقویت اسپرم و تخمک

این روغن سراسر فایده و خاصیت برای باروری خوبست چرا که روغن زیتون چربی اشباع شده در روغن زیتون التهاب بدن را کاهش میدهد پس توصیه می شود زنان تحت درمان ناباروری روغن زیتون را در رژیم غذایی خود جای دهند.

تقویت اسپرم و تخمک با سیر پر خاصیت

طبق متون طب سنتی و توصیه متخصصان درمان های گیاهی سیر یکی از بهترین انتخاب های غذایی برای افزایش تولید اسپرم ها و تقویت اسپرم های تولیدی است برای رسیدن به تأثیرات کمکی سیر در این زمینه شروع مصرف با 1 تا 2 حبه سیر در روز می تواند مناسب باشد.

خواص سیر

نقش سیر در تقویت اسپرم و تخمک

کنگرفرنگی یا آرتیشو برای تقویت اسپرم و تخمک

یکی از گیاهان موثر در تقویت جنسی کنگر فرنگی است و بدون شک آرتیشو یکی از سبزیجاتی است که بیشترین خواص محرک جنسی را دارد، این ماده ی غذایی برای تقویت قوای جنسی افراد بسیار موثر است.

 

 

 

تقویت اسپرم و تخمک با شیرین بیان

شیرین بیان برای خانم هایی که میزان تستوسترون بالا و استروژن پایین دارند و در واقع دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند موثر است برای همین نام این گیاه پرخاصیت در لیست گیاهانی که برای تقویت تخمک مفید هستند ثبت شده است.

توجه داشته باشید که این گیاه نباید در دوره ی بارداری مصرف شود.شیرین بیان همچنین به تنظیم قاعدگی در خانم هایی که دچار بی نظمی هستند کمک می کند.

شیرین بیان

شیرین بیان برای تقویت اسپرم و تخمک

تقویت اسپرم و تخمک با گیاه پنج انگشت

ویتاگنوس موجود در گیاه پنج انگشت باعث رفع نارسایی تخمدان ها می شود و به تخمک گذاری کمک می کند. البته باید بدانید که درمان با ویتاگنوس طولانی مدت بوده و نیاز به صبر و حوصله دارد.

هل برای تقویت اسپرم و تخمک

یکی دیگر از مواد غذایی موثر در تقویت جنسی هل است به این علت که همانند ادویه هایی مثل کاری، زیره، زردچوبه و گشنیز جریان خون را تحریک و بیشتر می کند و به همین دلیل انرژی جنسی شما را بالا می برد.

هل سبز

تقویت اسپرم و تخمک با مصرف هل سبز

ویتامین های تقویت اسپرم و تخمک

ویتامین E برای تقویت اسپرم و تخمک

اسپرم های دارای قدرت باروری بالا ، حاوی مقدار زیادی ویتامین E می باشند. همچنین ویتامین E برای جلوگیری از اکسید شدن روغن های گیاهی با چند پیوند دوگانه رژیم غذایی در بدن مورد نیاز است. بدن مردان و زنان به حدود 10 میلی گرم ویتامین E درروز نیازمند می باشند.

برای جذب ویتامین ای مناسب و البته طبیعی بهتر است مواردی که نام برده شده است را در برنامه غذایی خود بگنجانید ، این مواد شامل :بادام ، فندق و سایر مغزها مانند بادام زمینی نیز از منابع خوب ویتامین E محسوب می شوند.

تخم آفتابگردان و روغن زیتون نیز حاوی ویتامین E می باشد.جوانه گندم ، سیب زمینی شیرین و آواکادو نیز دارای مقادیر بالایی ویتامینE می باشد.

 

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان برای تقویت اسپرم و تخمک

روی مناسب تقویت اسپرم و تخمک

کمبود روی، باروری مردان را تهدید می کند پس مصرف مواد غذایی حاوی روی برای افزایش باروری و تقویت اسپرم از اهمیت خاصی برخوردار است.منابع سرشار روی عبارتند از:گوشت گاو، لوبیا چیتی و قسمت تیره گوشت مرغ.

 

لوبیا چیتی

تقویت اسپرم و تخمک با لوبیا چیتی

ویتامین B لازم برای تقویت اسپرم و تخمک

ویتامین B12 در مردانی که اسپرم کافی ندارند، موثر است. ویتامین های گروه ب در تقویت قوای جنسی زنان و مردان نقش دارند.از ویتامین های گروه B، تیامین(B1)، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) بسیار حایز اهمیت می باشند.

این ویتامین همچنین باعث ساخته شدن هورمون های جنسی می شود. مصرف نیاسین نیم ساعت قبل از فعالیت جنسی، هیجان جنسی را افزایش می دهد.ویتامین B6 از افزایش میزان پرولاکتین که خود باعث کاهش میل جنسی می شود، جلوگیری می کند و باعث افزایش باروری در زنان می گردد.

منابع سرشار از ویتامین های گروه B عبارت اند از نان و غلات سبوس دار، تخم مرغ، حبوبات (نخود و لوبیا و..)، محصولات سویا، ماهی سالمون و دیگر ماهی های آزاد، آجیل، بروکلی، گوشت کم چرب و موز.

موز دارای آنزیم بروملین (Bromelain) است که در تقویت نیروی جنسی مردان موثر است. همچنین سرشار از پتاسیم و ویتامین های گروه B می باشد.باید توجه داشت که مصرف نوشیدنی های الکلی باعث از بین رفتن ویتامین های گروه B می شوند.

ویتامین ب

غذاهای ضروری برای تقویت اسپرم و تخمک

اهمیت اسید فولیک در تقویت اسپرم و تخمک

همانطور که بارها و بارها در بخش های قبلی سلامت نمناک کفته شده است مصرف اسید فولیک برای مردان و زنان ضروری است.برای بهره مندی از این ویتامین تغذیه شما باید شامل:سبزیجات سبز، غلات، حبوبات و پرتقال، می توانید از قرص های مکمل نیز استفاده کنید.

 

 

سبزیجات سبز

تقویت اسپرم و تخمک با سیزیجات سبز

نقش ویتامین D3 در تقویت اسپرم و تخمک

تحقیقات و مطالعات ثابت کرده است که مصرف همزمان ویتامین E و D3 باعث افزایش شانس باروری در زنان می شود.بررسی ها ثابت کرده است که اصلاح کمبود ویتامینD3، شانس لانه گزینی جنین و همچنین دو قلویی را افزایش می دهد.

تقویت اسپرم و تخمک با افزایش ویتامین سی

همانطور که در موارد بالا هم گفته شد این ویتامین اگر به میزان مناسبی مصرف شود، موجب افزایش باروری و سطح هورمون های حیاتی نیز می شود. زنانی که روزانه ویتامین سی مصرف می کنند، پروژسترون های بیشتری دارند درست همان هورمونی که برای تولید مثل ضروری است.

 

 

شانس بارداری

ویتامین های لازم برای تقویت اسپرم و تخمک

میوه های مفید برای تقویت و افزایش اسپرم و تخمک

تقویت اسپرم و تخمک با گوجه فرنگی

متخصصان تغذیه می گویند :آقایانی که می خواهند بچه دار شوند و یا قدرت جنسی خود را افزایش دهند حتما باید از انواع و اقسام میوه ها و سبزیجات، حداقل 5 وعده در روز، استفاده کنند.آنتی اکسیدان های گلوتاتیون و کریپتوکسانتین، که بیشتر در سبزیجات، گوجه فرنگی، فلفل و پرتقال وجود دارد، قدرت و سلامت اسپرم را تضمین می کند.

گوجه فرنگی

تاثیر گوجه بر تقویت اسپرم و تخمک

آواکادو برای تقویت اسپرم و تخمک

یک میوه با چندین خاصیت برای تقویت اسپرم و تخمدان ؛ از آنجایی که آووکادو سرشار از ویتامین E، ویتامین B6، و فولیک اسید است، افزایش تحرک و جنبندگی اسپرم با مصرف آووکادو، آن را به ماده غذایی مناسب برای افزایش باروری تبدیل کرده است.

تاثیر موز در تقویت اسپرم و تخمک

میوه پرخاصیت موز سرشار از آنزیمی به نام “بروملین” است. آنزیمی که نقش مهمی در تنظیم هورمون های مردانه دارد. این میوه سرشار از ویتامین B1، ویتامین A، و ویتامین C است که با افزایش استقامت و پایداری اسپرم ها قدرت باروری را در مردان افزایش می دهد.

 

خواص موز

تقویت اسپرم و تخمک با مصرف موز

گردو و بادام برای تقویت اسپرم و تخمک

مصرف روزانه 2 عدد گردو در روز می تواند مناسب باشد. از دوره ی باستان این اعتقاد وجود دارد که بادام میل جنسی را افزایش می دهد. در سال 2007، محققان ایتالیایی اعلام کردند عملکرد و قوای جنسی زنانی که از سندرم متابولیک رنج می برند پس از دو سال مصرف بادام، میوه و سبزیجات، آجیل، مغزها و دانه های کامل و روغن زیتون بهبود یافته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.