پزشکی و سلامت

7 نشانه‌ی کمبود ویتامین D را بشناسید

علائم کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی

.

همه‌ی ما از ضرورت مصرف ویتامین برای سلامت قسمت‌های مختلف بدن‌‌مان، باخبر هستیم. تا حدودی از جاهای مختلف مثل رسانه‌ها، فامیل و آشنا و همسایه‌ زیاد شنیده‌ایم که:

ویتامین C بخور برای سرماخوردگیت خوبه!

-حال نداری؟ حتما ویتامین D بدنت کم شده!

-برا شادابی و جوانی پوستت، ویتامین E مصرف کن!

-پوکی استخوون داری؟ پس حتما کلسیم بدنت کم شده!

و الی آخر..!

اما حقیقتا از کمبود ویتامین چه می‌دانید؟ آیا تا به حال به غذاهایی که خورده‌اید، توجه کرده‌اید؟ این غذاها تا چه حد ذخایر ویتامین بدن‌ شما را تامین می‌کند؟ اگر نه، آیا مکمل‌های ویتامینی را جایگزین کرده‌اید؟ یا شما هم مثل من درنهایت از علائمی که بدن‌تان نشان می‌دهد، تصمیم گرفته‌اید به سلامت‌تان توجه کنید؟ پس بیایید قبل از بروز علائم دیگر با هم اثرات کمبود یکی از ویتامین‌ها بخوانیم.

برخلاف سایر ویتامین‌ها، ویتامین D، مانند یک هورمون در بدن کار می‌کند و هر سلول در بدن شما به عنوان گیرنده‌ی آن عمل می‌کند. زمانی که در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرید، بدن شما از کلسترول، ویتامین D را می‌سازد. همچنین به طور طبیعی در برخی مواد غذایی مانند ماهی تازه، تخم مرغ و محصولات لبنی غنی یافت می‌شود اما دریافت آن تنها از طریق مواد غذایی کمی سخت است.

موسسه پزشکی، مصرف روزانه‌ی 400-800IU یعنی چیزی حدود 10-20 میکروگرم، ویتامین D را در روز ضروری اعلام کرد اما بسیاری از متخصصان، معتقدند بدن به مقدار بیشتر از این 20 میکروگرم ویتامین دی نیاز دارد.

اگر شما هم احساس می‌کنید میزان کمی از ویتامین دی را دارید، تنها نیستید. حدود 1 میلیارد نفر دارای کمبود ویتامین دی هستند.

در این قسمت 7 عاملی را که باعث کمبود ویتامین دی می‌شود، می‌خوانید:

  • افراد دارای پوست تیره
  • سالمندان
  • افراد دارای اضافه وزن
  • نبودن ماهی و لبنیات در رژیم غذایی
  • زندگی کردن در محیط فاقد نور خورشید
  • استفاده همیشگی از کرم ضدآفتاب به هنگام بیرون رفتن
  • مدت زیادی در خانه و به دور از نور خورشید ماندن

اکثر افراد از کمبود ویتامین دی خود خبر ندارند. در اینجا عواملی را ذکر کرده‌ایم که اگر آن را تجربه کرده‌اید احتمالا باید فکری به حال ویتامین دی بدن خود بکنید!

 

 


.

کمبود ویتامین دی

.

1- اغلب دچار بیماری یا عفونت هستید!

.

یکی از نقش‌های مهمی که ویتامین دی در بدن ما دارد مراقبت از سیستم دفاعی بدن است که شما را در برابر ویروس و باکتری مقاوم می‌کند. چرا که به طور مستقیم با سلول‌هایی که با بیماری مقابله می‌کنند،ارتباط دارد.

اگر شما مدام سرماخورده‌اید، و یا انواع آنفولانزاها را تجربه می‌کنید، می‌توانید یکی از شایع‌ترین عامل ویتامین دی را در خود ببینید. همچنین تحقیقات نشان داده است کمبود ویتامین دی با عفونت دستگاه‌ تنفسی مثل سرماخوردگی، برونشیت و پنومومی رابطه مستقیم دارد. با مصرف مکمل‌های ویتامین دی می‌توانید کمبود این ویتامین را جبران کنید. حتی کسانی که به شدت به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند، با مصرف مکمل دی، توانستند کمبود این ویتامین را در بدن خود جبران کنند.

.


⇐از دست ندهید:ضروری‌ترین ویتامین‌‌ برای خانم‌ها چیست؟⇒


.

ضعف ناشی از کمبود ویتامین دی

.

2- احساس خستگی و کوفتگی

برایتان پیش آمده که هرچه می‌خوابید و استراحت می‌کنید، همچنان احساس بی حالی و خستگی دارید؟ احساس خستگی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد و یکی از دلایل آن کمبود ویتامین دی می‌باشد. در یک مطالعه‌ای که انجام گرفت، خانمی از سردرد و خستگی مفرط شکایت داشت که پس از انجام آزمایش، سطح خون ویتامین دی در او، 5/9 نانوگرم در میلی‌متر بود. این مقدار از میزان لازم کمتر بود. پس از مصرف مکمل ویتامین دی سطح آن به 39 نانوگرم در میلی‌متر افزایش یافت. سپس سردرد و خستگی‌های مفرط او، برطرف شد.

مطالعه‌ی دیگری از روابط و معاشرت‌های خانم‌های جوان، برای بررسی ارتباط بین ویتامین دی و خستگی انجام گرفت. طبق این مطالعات، خانم‌هایی که سطح کم‌خونی در آن‌ها بین 21-29 NG/MM بوده عصبانی‌ترند و سطح خشونت بیشتری نسبت به زنانی دارند که سطح فشارخون آن‌ها بیش از 30 NG/MM است.

بررسی که روی پرستاران خانم انجام دادند، نشان داده سطح ویتامین دی آن‌ها با نحوه ارائه گزارش و سطح خستگی در پرستان، نیز ارتباط مستقیمی دارد.

.


.

علائم کمبود ویتامین دی

.

3- استخوان درد و کمردرد دارید!

.

ویتامین دی به استحکام و سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. از طرفی همه می‌دانیم کلسیم به رشد و استحکام استخوان کمک می‌کند. با این حال جالب است بدانید اگر بدن شما به اندازه‌ی کافی ویتامین D دریافت نکند، جذب کلسیم هم انجام نمی‌شود. در واقع کلسیم و ویتامین دی با هم در ارتباط هستند. همچنین ویتامین دی به جذب فسفات در بدن شما نیز کمک می‌کند.

درد استخوان و کمر درد ممکن است یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین دی باشد. در افراد مسن کسانی که کمردرد و استخوان درد دارند، از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. این افراد دوبرابر در معرض شکستگی و پوکی استخوان نسبت به دیگر افراد هستند.

.


.

کمبود ویتامین دی

4-افسردگی

حالت افسردگی می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین دی باشد. مطالعاتی که انجام شد، ارتباط بین افسردگی و کاهش قندخون است. همچنین در مطالعاتی که بر روی خانم‌های افسرده انجام شد، سطح ویتامین دی در آن‌ها پایین بود که با افزایش سطح ویتامین دی افسردگی آن‌ها درمان شد. سروتونین هورمون شادی‌بخش است که با تابش نور آفتاب نیز می‌توانید آن را تحریک کنید.


.

5- دیرخوب شدن زخم‌ها و جراحات

.

دیر التیام یافتن زخم‌ها و جراحات بعد از جراحی یا آسیب، از دیگر دلایل کمبود ویتامین می‌تواند باشد. تحقیقات نشان داده است ویتامین دی دارای ترکیباتی است که برای ساختن سلول‌های پوستی جدید، جهت درمان و التیام زخم ضروری است. افرادی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، دارای التهابات پوستی می‌باشند. در افراد دیابتی که به صورت معمول درمان زخم در آن‌ها طول می‌کشد، با کمبود ویتامین دی، زمان بیشتری برای درمان نیاز دارند.

.


.

⇐از دست ندهید: برنامه مراقبت از پوست صورت برای جذابیت بیشتر⇒

 


.

کمبود ویتامین دی

.

6- ریزش مو

.

ریزش مو اغلب وابسته به استرس است. با این وجود زمانی که میزان ریزش مو بیش از حد می‌شود، در اثر کمبود ماده مغذی یا معدنی در بدن شما است.

آلوپسی آئورتا یک بیماری خودایمنی است که با ریزش موی سر و قسمت‌های مختلف بدن خود را نشان می‌دهد که با کمبود ویتامین دی در بزرگسالان ارتباط دارد. البته دلایل زیادی در ریزش مو دخیل هستند اما کمبود ویتامین دی نیز یکی از همین دلایل است.


.

.

7- مشکلات استخوانی

کمبود ویتامین D باعث کاهش جذب کلسیم از روده‌ها شده، که به نوبه خود منجر به پایین آمدن میزان کلسیم در خون می‌شود. به منظور مقابله با این حالت، کلسیم از استخوان‌ها (از طریق عمل هورمون پاراتیروئید) دوباره جذب می‌شود در نتیجه منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان (استئوپنی) می‌گردد.

نرم شدن استخوان در بزرگسالان، به علت کمبود ویتامینD را اصطلاحاً استئومالاسی یا نرمی استخوان گویند و بواسطه‌ی درد استخوانی گسترده به خصوص در باسن، همراه با پایین بودن سطح کلسیم قابل تشخیص است. راشیتیسم- بیماری که در کودکان با نرمی استخوان خود را نشان می‌دهد- نیز حکایت از کمبود همین ویتامین دارد. این بیماری که به علت کمبود یا عدم جذب ویتامین دی و به دنبال آن کلسیم و فسفات اتفاق می‌افتد که باعث نرم شدن استخوان‌ها و تأخیر در رشد دندان می‌شود. قدرت عضلانی کودک، کم و اغلب به راحتی خسته می‌شود. رشد طبیعی استخوان‌بندی کودکان مختل شده و در نتیجه باعث کوتاهی قد می‌گردد.

.


8- درد عضلانی

.

دلیل دردهای عضلانی معمولا به یک عامل وابسته نیست. بررسی‌ها نشان داده است کمبود ویتامین دی یک عامل اصلی برای دردهای عضلانی در کودکان و بزرگسالان، محسوب می‌شود. در یک مطالعه، بر روی افراد مبتلا به دردهای عضلانی مزمن، انجام گرفت، این افراد دارای سطح ویتامین دی پایین بودند. کمبود ویتامین D جذب کلسیم را با اختلال مواجه می کند و کمبود کلسیم نیز عوارض بسیاری از جمله ضعف در سیستم اسکلتی و عضلانی به همراه دارد. همچنین افزودن تنها 1 دوز ویتامین دی به وعده غذایی کودکانی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، باعث جبران فقدان ویتامین دی در آن‌ها می‌شود.

قدرت ماهیچه‌ها تنها مربوط به وزنه‌برداری و بدن‌سازی نیست. در حقیقت، کمبود ویتامین d ارتباط زیادی با ضعف ماهیچه‌ها دارد، و طبق یافته‌های پژوهش‌گران دانشگاه هاروارد مصرف مکمل‌های ویتامین D می‌تواند به صورت قابل‌توجهی قدرت کنترل ماهیچه‌ها را بالا ببرد؛ طبق این گزارش، مصرف ویتامین d باعث می‌شود ابتلا به ضعف ماهیچه در افراد بالای ۶۰ سال تا ۲۰ درصد کاهش یابد. بر اساس مجله‌ی پزشکی وسترن، ضعف ماهیچه‌ی مربوط به کمبود ویتامین دی یا d با مصرف مکمل‌ها در طول ۶ ماه به کلی برطرف می‌شود.

.

.ویتامین دی

.

منبع:گروه تحقیق و توسعه برانکارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.